Ухвала від 17.09.2015 по справі 2а-2218/1894/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2015 року м. Київ К/800/11910/15

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Пасічник С.С. , Швець В.В. , розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просив суд визнати дії незаконними, зобов'язання донарахувати та виплатити індексацію пенсії в зв'язку з неправильним нарахуванням індексації за період з 01.12.2011р. по 31.05.2012р.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17.08.2012р. в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015р. апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволено. Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17.08.2012р. скасовано, прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зі зменшення розміру індексації пенсії за період з 01.12.2011р. по 31.05.2012р. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести індексацію пенсії ОСОБА_2 за період з 01.12.2011р. по 31.05.2012р. та виплатити неотриману у зв'язку з цим суму пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги суд апеляційної інстанції виходив з того, що здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахування на виконання рішення суду ОСОБА_2 сум підвищення пенсії не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру.

У касаційній скарзі представник відповідача, з посиланням на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених апеляційним судом, просить судове рішення скасувати.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційної скарги з урахуванням наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28.10.2011р. у справі №2-а/2218/15308/11, залишеною без змін відповідно до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16.04.2014р., частково задоволено позов ОСОБА_2, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії (нарахування та виплату) позивачу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни та стягнути недоплачену суму підвищення до пенсії, починаючи з 02.03.2011р. по 22.04.2011р. включно, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На виконання вказаної постанови Головним управлінням Пенсійного фонду України у Хмельницькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 за період з 02.03.2011р. по 22.07.2011р.

Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії, однак листом №654/3-5 від 21.05.2012р. Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області відмовлено.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

Виходячи з викладеного, апеляційним судом зроблено правильний висновок про те, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться нарастаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадженння індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

Помилковим є позиція відповідача у справі про те, що при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 та здійснення нарахування йому підвищення до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за відповідний період відбулось підвищення доходів позивача, що стало підставою для зміни базового місяця та визначення нового розміру споживичх цін для проведення індексації з наступного місяця після місяця, в якому відбулось підвищення.

Звідси, здійснення пенсійним органом нарахування на виконання рішення суду ОСОБА_2 сум підвищення пенсії як особі, що має статус дитини війни, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії та нарахування позивачу підвищення до пенсії на підставі постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28.10.2011р. є відновленням порушеного права на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідачем було порушено вимоги чинного законодавства при проведенні індексації пенсійних виплат позивача, що потягло за собою зменшення загального розміру його пенсії, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню.

Доводи касаційної скарги висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.

Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Суд апеляційної інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, надав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відхилити, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.02.2015р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач Кочан В.М.

судді

Пасічник С.С.

Швець В.В.