Ухвала від 20.01.2011 по справі 14/1/08-АП-17/5009/269/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

УХВАЛА

про передачу справи за підсудністю

20.01.11 № 14/1/08-АП-17/5009/269/11

суддя Корсун В.Л.

розглянувши матеріали справи № 14/1/08-АП-17/5009/269/11 за

позовною заявою: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Запорізька область, Запорізький район, смт. Кушугум, вул. Клубна, 6

до відповідача: Запорізької обласної державної адміністрації, 69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Запорізькій області, 69095, м. Запоріжжя , вул. Героїв Сталінграду, 2

про визнання протиправним та не чинним рішення, визнання протиправним дій відповідача, зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій

без виклику сторін та третьої особи

ВСТАНОВИВ :

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 31.01.08 провадження у справі № 14/1/08-АП за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1В.) до Запорізької обласної державної адміністрації (надалі Запорізька ОДА), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Запорізькій області з вимогами про визнання протиправним та не чинним рішення про розірвання договорів про обслуговування маршрутів, визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача утриматись від вчинення певних дій - на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, закрито.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.10.09 апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_1 на ухвалу господарського суду Запорізької області від 31.01.08 у справі № 14/1/08-АП задоволено. Ухвалу господарського суду Запорізької області від 31.01.08 у справі № 14/1/08-АП скасовано. Справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Задовольняючи апеляційну скаргу та скасовуючи ухвалу суду від 31.03.08 у справі № 14/1/08-АП суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про те, що даний спір є публічним і має розглядатись адміністративним судом за правилами КАС України.

Протоколом розподілу справи між суддями господарського суду Запорізької області від 20.01.11 справа № 14/1/08-АП-17/5009/269/11 вхідний номер 273/09-05/11 нр призначена судді Корсуну В.Л.

Розглянувши адміністративний позов суд дійшов висновку про необхідність направлення вказаних матеріалів справи за позовом ФОП ОСОБА_1 (надійшов до господарського суду Запорізької області 03.12.07) за предметною підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду з наступних підстав.

З 01.09.05 набрав чинності КАС України. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, ін. суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-яків рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено ін. порядок судового провадження.

Поняття “справа адміністративної юрисдикції” визначено у ст. 3 КАС України, де під такою справою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

Також ст. 3 КАС України визначено поняття “суб'єкт владних повноважень” яким є органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові чи службові особи, ін. суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 4 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами.

Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Статтею 17 КАС України визначено юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади АР Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Частиною 1 ст. 28 КАС України визначено, що суддя, який брав участь у вирішенні адміністративної справи в суді першої інстанції, не може брати участь у вирішенні цієї ж справи в судах апеляційної і касаційної інстанцій, у перегляді справи за винятковими обставинами, а також у новому її розгляді у першій інстанції після скасування попередньої постанови, або ухвали про закриття провадження в адміністративній справі.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:

“... 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду; ...”

Згідно з ч. 6 розділу 7 (Прикінцеві та перехідні положення КАС України), до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 р. (далі ГПК України), вирішуються відповідним господарським судом за правилами КАС України.

Відповідно до абзаців 1, 3 пункту 4 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, окружний адміністративний суд починає свою діяльність після призначення (обрання) до його складу не менше трьох суддів і за наявності облаштованого приміщення.

Про початок діяльності кожного окружного та апеляційного адміністративних судів Державна судова адміністрація України повідомляє через загальнодержавні та відповідні місцеві офіційні друковані видання.

Судом встановлено, що офіційне відкриття, у т.ч. облаштованого приміщення Запорізького окружного адміністративного суду, відбулось 17.12.08.

В офіційному друкованому видані - газеті “Урядовий кур'єр” від 09.12.08. № 231 Державна судова адміністрація України, відповідно до п. 4 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, повідомила про початок діяльності Запорізького окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, буд. 65-в, з 29.12.08.

Згідно з абзацами 3, 5 пункту 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, після початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні позови, подані до відповідних місцевих господарських судів у справах, що підсудні окружному адміністративному суду, передаються цими судами до окружного адміністративного суду, якщо провадження у справі ще не відкрито.

Адміністративні справи, провадження в яких було відкрито місцевими та апеляційними господарськими судами до початку діяльності відповідного адміністративного суду, розглядаються і вирішуються цими судами відповідно до абзацу першого цього пункту.

Системний аналіз вимог чинного законодавства, зазначеного вище, а також повідомлення Державної судової адміністрації України про початок діяльності Запорізького окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, буд. 65-в, з 29.12.08 свідчить, що оскільки:

- суддею господарського суду Запорізької області 31.01.08 було винесено ухвалу про закриття провадження у справі № 14/1/08-АП за позовом ФОП ОСОБА_1 до Запорізької ОДА, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Запорізькій області з вимогами про визнання протиправним та не чинним рішення про розірвання договорів про обслуговування маршрутів, визнання протиправними дій та зобов'язання відповідача утриматись від вчинення певних дій, яка була скасована ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.10.09,

- що вказана справа повернулась до господарського суду Запорізької області у грудні 2010 року, тобто майже через два роки після початку діяльності Запорізького окружного адміністративного суду, вказана справа має бути направлена за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду для розгляду справи пор суті.

Згідно з частинами 6, 8 ст. 22 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали суду про передачу справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення (ч. 6 ст. 22). (...) Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються (ч. 8 ст. 22).

На підставі викладеного, керуючись ст. 22, п. 4 ч. 1 ст. 107, ст. ст. 158, 160, 165, частинами 4, 6 розділу 7 “Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ :

Матеріали справи №14/1/08-АП-17/5009/269/11 за адміністративним позовом ФОП ОСОБА_1 до Запорізької ОДА, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Запорізькій області з вимогами про визнання протиправним та не чинним рішення про розірвання договорів про обслуговування маршрутів, визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання відповідача утриматись від вчинення певних дій - направити за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду (69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, буд. 65-в).

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя В.Л.Корсун