Ухвала від 14.09.2015 по справі 5008/151/2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

88000, м.Ужгород, вул.Коцюбинського, 2-а

УХВАЛА

14.09.2015 Справа № 5008/151/2012

Суддя господарського суду Ушак І.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні за заявою міського відділу державної виконавчої служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції (далі - орган ДВС) про відстрочення виконання рішення господарського суду Закарпатської області від 08.05.12 матеріали даної справи за позовом публічного акціонерного товариства „Національна акціонерна компанія"Нафтогаз України", м. Київ (НАК «Нафтогаз») до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Закарпатгаз", м. Ужгород (ПАТ «Закарпатгаз») про стягнення суми 383541., в т.ч. пені - 308678,37 грн., інфляційних нарахувань - 15258,03 грн. та 3% річних - 59604,80 грн.,

за участю представників:

органу ДВС - Плиска А.С., представник за довіреністю;

стягувача - не з"явився

боржника - Коцур Т.І., представник за довіреністю

Рішенням господарського суду Закарпатської області від 08.05.2012р. у даній справі позовні вимоги НАК „Нафтогаз " задоволено частково та присуджено до стягнення з ПАТ „Закарпатгаз" суму 318333,67 грн., яка включає 243470,84 грн. - пені, 15258,03 грн. - інфляційних втрат, 59604,80 грн. - 3 % річних, та у відшкодування судових витрат - 6366,82 грн. Рішення суду набрало законної сили, після чого 12.06.2012р. господарським судом видано наказ на його примусове виконання.

04.06.2015р. державним виконавцем у відповідності до ст. 17, 19, 25 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 47721374 та надано боржнику строк до 11.06.2015р. для самостійного виконання рішення

09.06.2015р. зазначене виконавче провадження було зупинено органом ДВС на підставі ч. 3.7 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», у зв'язку із внесенням боржника як підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до наведеного Закону, на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості. Приписами ч. 3.4 ст. 3 цього ж Закону встановлено, що процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 01 вересня 2015 року.

01.09.2015р. органом ДВС поновлено виконавче провадження № 47721374 щодо стягнення із ПАТ «Закарпатгаз» присуджених сум.

Боржник заявою від 27.08.15 звернувся до органу ДВС з питанням відстрочення виконання рішення суду до 01 вересня 2016 р. у зв'язку із, зокрема, вкрай скрутним фінансовим становищем, що унеможливлює негайне виконання рішення, та, що може зумовити ініціювання процедури банкрутства щодо ПАТ «Закарпатгаз».

У зв'язку з наведеним, орган ДВС звернувся до суду в порядку передбаченому ст. 121 Господарського процесуального кодексу України (ГПКУ) із заявою про відстрочення до 01.09.2016р. виконання рішення суду у даній справі щодо стягнення з ПАТ „Закарпатгаз" присуджених на користь НАК „Нафтогаз " сум. Представник органу ДВС у судовому засіданні просить задоволити заяву, посилаючись на наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення, які обґрунтовані долученими до матеріалів справи документами.

Боржник та його представник у ході судового розгляду справи просять задоволити заяву, посилаючись на вкрай скрутне фінансове становище товариства, пов'язане, зокрема, з наявністю значної заборгованості перед ним закладів та установ бюджетної сфери та населення, припинення газопостачання яким в силу специфіки та роду їх діяльності неприпустимо; з особливостями розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу між суб'єктами ринку природного газу тощо. Боржник посилається на те, що ним вживаються заходи, спрямовані на виконання рішення суду, однак погасити всю присуджену заборгованість не має фінансової можливості, а надання відстрочки виконання рішення суду у даній справі надасть йому можливість вжити заходів для оздоровлення свого фінансового стану та для виконання рішення суду.

Стягувач, належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду заяви, участі уповноваженого представника у засіданні суду не забезпечив, письмових пояснень з приводу заяви, що розглядається не надав.

За змістом ст. 121 ГПКУ при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Суд, вивчивши подані учасниками процесу документи, заслухавши пояснення представників органу ДВС та боржника, з огляду на наведені приписи чинного процесуального законодавства та приймаючи до уваги специфіку господарської діяльності боржника по даній справі, його фінансовий стан, вважає за можливе, як виняток, задоволити заяву органу ДВС, відстрочивши виконання рішення суду з урахуванням тривалості опалювального періоду по 30 травня 2016р.

При цьому, судом прийнято до уваги, зокрема, таке. Боржник є єдиним в області підприємством паливно-енергетичного комплексу, що здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу населенню, бюджетним установам, релігійним організаціям та суб'єктам господарювання, відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані газорозподільної системи. Арешт банківських рахунків внаслідок продовження здійснення виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду може спричинити до неналежного виконання боржником власних ліцензійних та договірних зобов'язань перед іншими суб'єктами ринку газу, в т.ч. перед стягувачем - НАК «Нафтогаз України», постачальниками, та, власне, може призвести до розбалансування системи безаварійного та безперебійного постачання природного газу всім категоріям споживачів в опалювальний період.

Крім того, суд приймає до уваги, що боржник, основним видом діяльності якого є розподіл природного газу, здійснює її за встановленими державою цінами, регульованими тарифами, порядком розрахунків між усіма суб'єктами ринку газу.

Так, зокрема, НКРЕ встановлює граничний рівень ціни на природний газ, яка не включає в себе можливі наслідки (пеня, штраф, інфляційні нарахування, відсотки за користування грошовими коштами) для підприємств від несвоєчасного виконання зобов'язань останніх за договорами купівлі-продажу природного газу з постачальниками газу в Україні. Присуджена ж до стягнення з боржника сума у даній справі є заборгованістю перед НАК «Нафтогазом», що складається виключно з нарахованих сум пені, інфляційних та 3 % річних.

Розрахунки між усіма суб'єктами ринку природного газу, в тому числі і ПАТ «Закарпатгаз» здійснюються на основі встановленого НКРЕКП Алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу, затвердженого Постановою НКРЕ №1000 від 02.08.2012. Відповідно до вказаного Алгоритму кошти, які надходять за використаний природний газ від усіх категорій споживачів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання гарантованих постачальників природного газу розподіляються уповноваженими банками на основі нормативів перерахування коштів на поточні рахунки газотранспортних, газорозподільних підприємств.

Наведене, а також наявність значної дебіторської заборгованості перед боржником, що підтверджується матеріалами справи, безпосередньо впливає на фінансовий стан боржника та на можливість своєчасного проведення ним розрахунків з власними кредиторами.

Суд приймає до уваги, що боржником вживаються заходи спрямовані на погашення існуючої заборгованості, в т.ч. щодо перегляду тарифів та спрямованих на виконання своїх зобов'язань за договорами купівлі-продажу природного газу укладеними з ПАТ «НАК «Нафтогаз України», що встановлено, зокрема, долученим до матеріалів справи Висновком № 01 Закарпатської ТПП від 13.02.15, яким підтверджується відсутність у боржника фактичної змоги за діючого тарифу компенсувати ПАТ «НАК «Нафтогаз України» вартість отриманого природного газу.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення суду, та які суд вважає винятковими з огляду на особливості господарської діяльності боржника - єдиного в області підприємства паливно-енергетичного комплексу, що здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу споживачам, - на порядок взаєморозрахунків між суб'єктами газового ринку, вплив державних органів на ціни послуг, що надаються цими суб'єктами та порядок їх формування, що є підставою для відстрочки виконання рішення суду відповідно до приписів ст. 121 ГПКУ. При цьому, визначаючи період, на який надається відстрочення, суд приймає до уваги також інтереси стягувача, оскільки він теж є суб'єктом газового ринку.

З огляду на викладене, керуючись ст. 121 Господарського процесуального кодексу України,

суд ухвалив:

1. Заяву міського відділу державної виконавчої служби Ужгородського міськрайонного управління юстиції про відстрочку виконання рішення господарського суду Закарпатської області від 08.05.2012р. у справі № 5008/151/2012 задоволити частково, відстрочивши виконання зазначеного рішення суду по 30.05.2016р.

Суддя Ушак І.Г.