Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
Від "17" вересня 2015 р. Справа № 3/43-Б
За заявою: Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області (м. Житомир)
до боржника: Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 (м. Житомир )
про визнання банкрутом
Суддя Гнисюк С.Д.
Присутні:
- від ініціюючого кредитора: не з'явився
- від кредиторів: Лічний С.Л. - дов. № 25/47 від 15.01.2013 (КП "Житомирводоканал"); Мельничук А.В. - дов. від 17.08.2015 (УПФУ в м.Житомирі Житомирської області);
- від боржника: Мельник В.О. - ліквідатор.
В провадженні господарського суду Житомирської області знаходиться справа №3/43-Б про банкрутство Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 за правилами ст. ст. 8, 11-13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 04.11.2012 (далі - Закон в редакції від 04.11.2012) на стадії ліквідації банкрута.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 04.08.2015, зокрема, задоволено заяву Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області №73/9/0625 від 04.08.2015; замінено Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області (м. Житомир) на правонаступника - Житомирську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Житомирській області (м.Житомир); проміжний звіт ліквідатора Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 (м. Житомир) Мельника В.О. прийнято до відома та долучено до матеріалів справи; відкладено розгляд заяви КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради №2274/16 від 09.04.2015р. про визнання поточних кредиторських вимог до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 на суму 40 231,01 грн.; наступне засідання суду призначено на 17.09.2015; зобов'язано ліквідатора Мельника В.О. надати суду необхідні докази по справі.
На адресу господарського суду Житомирської області, через загальний відділ, надійшли наступні документи:
- 17.09.2015 від ліквідатора надійшли докази по справі, у тому числі проміжний звіт;
- 17.09.2015 від ліквідатора Мельника В.О. надійшло клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури на три місяці.
Ліквідатор Мельник В.О. в засіданні суду 17.09.2015 звітував про хід ліквідаційної процедури, вчинені та заплановані дії при здійсненні повноважень ліквідатора КВЖРЕП №12, що підтвердив документально. Підтримав подане до суду клопотання про продовження строку ліквідаційної процедури КВЖРЕП №12 та повноважень ліквідатора на три місяці.
Присутні у судовому засіданні 17.09.2015 представники кредиторів заперечень щодо поданого ліквідатором звіту не мали. Щодо продовження строку ліквідаційної процедури боржника та повноважень ліквідатора Мельника В.О. не заперечили.
Господарський суд Житомирської області розглянувши подане клопотання, заслухавши пояснення ліквідатора банкрута, оцінивши всі докази в сукупності, у відповідності до статті 43 ГПК України, вважає за необхідне зазначити наступне.
За змістом частини 2 статті 22 Закону в редакції від 04.11.2012, загальний строк ліквідаційної процедури боржника не може перевищувати 18 місяців.
З матеріалів справи вбачається, що строк здійснення процедури ліквідації банкрута закінчується 20.09.2015.
У статті 86 Постанови ВСУ № 15 від 18.12.2009 "Про судову практику в справах про банкрутство" (далі - Постанова № 15) зазначено, що ліквідатор зобов'язаний вчинити ліквідаційні заходи і передати на затвердження господарському суду звіт та ліквідаційний баланс у встановлений строк, проте, невиконання ліквідатором цих дій у граничні строки, визначені Законом, не є підставою для припинення провадження у справі.
Наслідків перевищення строку ліквідаційної процедури, як зазначає Верховний Суд України у Постанові Пленуму № 15, Закон в редакції від 04.11.2012 не містить.
В свою чергу, у частині 3 статті 24 Закону в редакції від 04.11.2012 зазначено, що ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, оскільки всі необхідні заходи, що є обов'язковими для здійснення в ліквідаційній процедурі банкрута ліквідатором Мельником В.О. в межах строку ліквідаційної процедури в повному обсязі не виконано, господарський суд визнає клопотання ліквідатора обґрунтованими, продовжує строк ліквідаційної процедури Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства № 12 (м. Житомир) та повноважень ліквідатора боржника на три місяці, тобто по 20.12.2015.
Також в засіданні суду 17.09.2015 ліквідатор подав клопотання, згідно якого просить суд звернутись до державного реєстратора про надання інформації щодо власника приміщень згідно переліку протоколу наради у першого заступника міського голови Семенець Г.В. від 09.01.2013.
Подане клопотання суд приймає до розгляду у наступному засіданні суду.
У судовому засіданні 17.09.2015 розглядалась заява Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради №2274/16 від 09.04.2015 про визнання поточних кредиторських вимог до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 на суму 40 231,01 грн.
КП "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради свого представника в засідання суду 17.09.2015 не направило. Про причини неявки суд не повідомлено. Вимоги ухвали суду від 21.05.2015 не виконано.
Суд встановив, що КП "Житомиртеплокомуненерго" не надало обґрунтування підстав нарахування заборгованості банкруту після винесення постанови про визнання банкрутом.
Ліквідатор вимоги КП "Житомиртеплокомуненерго" не визнав.
Присутні у судовому засіданні 17.09.2015 представники учасників провадження у справі про банкрутство проти вимог КП "Житомиртеплокомуненерго" заперечили.
Розгляд грошових вимог кредиторів у ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі ст. 14 Закону в редакції від 04.11.2012.
У межах повноважень, встановлених Законом, ліквідатор заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, і є неоплаченими (абз. 11 ч. 1 ст. 25 Закону в редакції від 04.11.2012).
В силу ст. 1 Закону в редакції від 04.11.2012, кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
На підставі положень Закону в редакції від 04.11.2012, у справі про банкрутство спір не вирішується по суті, а лише встановлюються грошові вимоги кредиторів на підставі поданих документів.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону в редакції від 04.11.2012, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
За загальним правилом, визначеним статтями 33, 34 ГПК України, кожна сторона належними засобами доказування повинна довести підстави своїх вимог.
Суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству та за результатами такого розгляду визнає або відхиляє частково чи повністю грошові вимоги кредитора.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
21.04.2015 до господарського суду Житомирської області, через загальний відділ, від Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради надійшла заява №2274/16 від 09.04.2015 про визнання поточних кредиторських вимог до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 на суму 40 231, 01 грн.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 28.04.2015, зокрема, прийнято заяву Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради №2274/16 від 09.04.2015 про визнання поточних кредиторських вимог до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 до свого провадження.
У своїй заяві Комунальне підприємство "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради посилається на те, що 01.10.2009 між Комунальним підприємством П "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради та Комунальним виробничим житлового ремонтно-експлуатаційного підприємством №12 укладено договір купівлі-продажу теплової енергії №514.
Згідно умов договору постачальник здійснює постачання теплової енергії, а споживач зобов'язаний сплачувати її вартість.
Відповідно до п.4.8 вказаного договору, оплата вартості використаної теплової енергії проводиться не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим.
В порушення умов укладеного договору, боржник не оплатив отримані послуги з теплопостачання, внаслідок чого виникла заборгованість за використану теплову енергію за період з квітня 2012 по лютий 2015, яка станом на 09.04.2015 становить 40 231,01грн.
На підтвердження своїх вимог заявник надав договір купівлі-продажу теплової енергії №54 від 01.10.2009, розрахунок, рахунки з надання послуг з теплопостачання.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності з вимогами ст. 525, ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином , а одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Постановою господарського суду Житомирської області від 20.12.2011, зокрема, Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №12 визнано банкрутом.
З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, зокрема, підприємницька діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута; вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури (частина 1 статті 23 Закону в редакції від 04.11.2012).
Отже, наведеними нормами Закону в редакції від 04.11.2012 законодавець визначив, що поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора.
Закон в редакції від 04.11.2012 не містить умов, які б передбачали виникнення у банкрута нових грошових зобов'язань, після відкриття ліквідаційної процедури, окрім випадків, прямо передбачених цим Законом.
Згідно з ч.ч. 8, 9 ст. 30 Закону в редакції від 04.11.2012, кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника, з якого здійснюються виплати кредиторам, у порядку, передбаченому ст. 31 Закону в редакції від 04.11.2012, з основного рахунку проводяться такі виплати: поточні комунальні та експлуатаційні платежі, інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.
Вимоги Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради виникли після винесення постанови про визнання боржника банкрутом (з квітня 2012 по лютий 2015), у зв'язку з чим, вказані вимоги не мають характеру поточних.
Заявником не надано суду доказів, що заявлені вимоги це витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.
З огляду на встановлене, господарський суд Житомирської області дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання та включення грошових вимог Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради до реєстру вимог кредиторів Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12.
Дослідивши відзив ліквідатора, суд дійшов до висновку, що даний відзив, в частині визнання вимог, які виникли після 20.12.2011 та визначення черговості, не відповідає нормам Закону в редакції від 04.11.2012, з огляду на зазначене вище.
Отже суд вважає за необхідне, вимоги Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 на суму 40 231, 01 грн. відхилити.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне призначити наступне засідання суду для з'ясування стану здійснення ліквідаційної процедури та розгляду заяви Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 86 ГПК України, статтями 1, 5, 23, 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 04.11.2012, господарський суд Житомирської області, -
1. Грошові вимоги Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради (м Житомир) до Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 (м. Житомир) на суму 40 231,01 грн. - відхилити.
2. Продовжити строк ліквідаційної процедури Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 (м. Житомир) та повноваження ліквідатора Мельника В.О. на три місяці, тобто по 20.12.2015.
3. Проміжний звіт ліквідатора прийняти до відома та долучити до матеріалів справи.
4. Прийняти до розгляду у наступному засіданні суду клопотання ліквідатора Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №12 (м. Житомир) Мельника В.О. від 17.09.2015.
5. Наступне засідання суду призначити на "13" жовтня 2015 р. о 12:00 в приміщенні господарського суду Житомирської області, каб. №404.
6. Зобов'язати ліквідатора Мельника В. О. до дати наступного судового засідання надати суду:
- проміжний звіт ліквідатора станом на дату судового засідання та протокол засідання комітету кредиторів на якому розглядався проміжний звіт;
- письмове пояснення щодо необхідності звернення до державного реєстратора;
- перелік приміщень про які йде мова в клопотанні від 17.09.2015;
- ідентифікація юридичної особи реєстраційної служби (повна назва; адреса).
7. В судове засідання викликати уповноважених представників кредиторів та ліквідатора Мельника В. О.
Суддя Гнисюк С.Д.
Віддрукувати:
1-до справи;
2-Житомирська ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській областіі - 10014, м. Житомир, площа Перемоги, 2. (рек. з повід.).
3-ВВД ФСС НВВ ПЗ у м. Житомирі - 10003, м. Житомир, вул. Яна Гамарника, 6-а
4-УПФУ у м. Житомирі Житомирської області - 10003, м. Житомир, вул. Перемоги,55
5-Житом. міськ. центр зайнятості - 10005, м. Житомир, вул. Черняховського, 110
6-КП "Житомиртеплокомуненерго" -10014, м. Ж итомир, вул. Київська, 48 (рек. з пов.)
7-ЖОПТМ "Житомиртерлокомуненерго" - 10014, м. Житомир, вул. Жукова, 23-а
8-КП "Водоканал" - 10005, , м. Житомир, вул. Черняховського, 120
9-банкруту КВЖРЕП №12 -10002, м. Житомир, вул. Гагаріна, буд. 18
10-ЖОВ ФСС з ТВП - 10014, м. Житомир, вул. Перемоги, 7
11-Мельнику В.О. - проїзд Ак. Тутковського, 14/52, кв. 67, Житомир, 10024 (рек. з повід.)
12-Житомирська міська рада - 10014, м.Житомир, Майдан С.П. Корольова,4/2