Постанова від 18.09.2015 по справі 821/2800/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/2800/15-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Дельта Банк" ОСОБА_2, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, третя особа: Національний банк України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві «Дельта Банк» ОСОБА_2 (далі - відповідач-1, Уповноважена особа Фонду) та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач-2, Фонд), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не включення ОСОБА_1 в Загальний реєстр вкладників Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а також зобов'язати відповідачів включити позивача до зазначеного Реєстру.

Позовні вимоги з посиланням на положення Цивільного кодексу України, Законів України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», «Про банки і банківську діяльність» мотивовані фактами віднесення Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» (далі - ПАТ «Дельта Банк») до категорії неплатоспроможних, введення у ньому тимчасової адміністрації та своєчасного звернення позивача до відповідачів з питань відшкодування грошових коштів за договором банківського вкладу.

Позивач у судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження.

Представник позивача подала клопотання про розгляд справи без її участі у порядку письмового провадження, проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі не заперечувала.

Відповідачі у судове засідання не з'явились, будучі належним чином повідомленими про дату, час і місце судового розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.

В той же час відповідачами подані заперечення на адміністративний позов, за змістом яких вони вважають позовні вимоги безпідставними, посилаючись на те, що право на відшкодування коштів за банківськими вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб виникає у вкладників виключно після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Банку за умови включення їх до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та до сформованого на його підставі Реєстру вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування. При цьому включення вкладників до зазначених переліку та реєстру здійснюється також виключно після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Банку. В даному випадку щодо ПАТ «Дельта Банк» ще не приймалось такого рішення, тому відсутні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідачів та покладення на них обов'язку вчинити дії щодо включення позивача переліку вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та до сформованого на його підставі Реєстру вкладників ПАТ «Дельта Банк» для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування.

Враховуючи наведене та положення ст.ст.122, 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як установлено судом, 20.11.2013р. між позивачем та ПАТ «Дельта Банк» укладено договір банківського вкладу (депозиту) «Найкращий для друга» №009-21061-201113 у доларах США, згідно умов якого позивач вносить готівкою або з власного поточного чи вкладного рахунку 20 000,00 доларів США на відкритий депозитний рахунок №26359110244667 на строк до 24.11.2014р., а Банк по закінченню вказаного строку виплачує вклад із нарахованими процентами - шляхом зарахування на поточний рахунок вкладника з використанням платіжної картки №26200702352737.

Також 25.11.2014р. між позивачем та ПАТ «Дельта Банк» укладено договір банківського вкладу (депозиту) «Лояльний» №004-21015-251114 у доларах США, згідно умов якого позивач вносить готівкою або з власного поточного чи вкладного рахунку 20 000,00 доларів США на відкритий депозитний рахунок №26304112674440 на строк до 25.12.2014р., а Банк по закінченню вказаного строку виплачує вклад із нарахованими процентами - шляхом зарахування на поточний рахунок вкладника, операції за яким можуть здійснюватись з використанням електронних платіжних засобів №26201701473337.

З матеріалів справи також видно, що постановою Правління Національного банку України від 02.03.2015р. №150 віднесено ПАТ «Дельта Банк» до категорії неплатоспроможних.

Відповідно до цієї постанови виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 02.03.2015р. №51, яким розпочато з 03.03.2015р. процедуру виведення ПАТ «Дельта Банк» з ринку, запроваджено у ньому тимчасову адміністрацію строком на три місяці з 03.03.2015р. по 02.06.2015р. та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві «Дельта Банк» ОСОБА_2.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 08.04.2015р. №71 внесені зміни до п.2 рішення від 02.03.2015р. №51, а саме тимчасову адміністрацію у ПАТ «Дельта Банк» запроваджено строком на 6 місяців з 03.03.2015р. по 02.09.2015р.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 03.08.2015р. №147 продовжено строки здійснення у ПАТ «Дельта Банк» тимчасової адміністрації по 02.10.2015р. та продовжено повноваження Уповноваженої особи Фонду до 02.10.2015р.

Позивач 12.06.2015р. звернувся до відповідача-1 із заявою щодо надання інформації про причини невиплати відшкодування грошових коштів за договорами банківського вкладу від 20.11.2013р. №009-21061-201113 та від 25.11.2014р. №004-21015-251114.

На це звернення позивачу надано відповідь листом №05-3003245 від 16.06.2015р., за змістом якої заявнику повідомлено, що Уповноваженою особою Фонду тимчасово обмежені операції щодо виплат за рахунками, відкритими у Банку на час здійснення тимчасової адміністрації для здійснення перевірки операцій за рахунками, відкритими на ім'я позивача у Банку.

Предметом даного спору є зобов'язання відповідачів включити позивача до Реєстру вкладників Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Відповідно до ч.1 ст. 3 вказаного Закону, Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Пунктом 3 частини 1 статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду (ч. 1 ст. 11 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»).

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Зокрема, відповідно до пунктів 2, 4 частини 3 вказаної статті Закону, виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень.

Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

За правилами ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

При цьому, Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Враховуючи вимоги наведеного Закону, обов'язок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб по сплаті грошових коштів вкладникам та право вкладника на отримання грошових коштів від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб виникає лише після відкликання банківської ліцензії та початку процедури ліквідації банку.

Як установлено судом та не спростовано сторонами, на час звернення позивача до суду із даним позовом та на час розгляду цієї справи відсутнє рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Дельта Банк».

Отже, у позивача ще відсутнє право на отримання грошових коштів від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а у відповідачів ще не виник передбачений Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» обов'язок складати і затверджувати Перелік вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та Реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно із частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права. свободи або інтереси.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави вважати, що захисту у судовому порядку підлягають виключно порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи інтереси; порушення таких прав відбувається з боку суб'єкта владних повноважень та повинно бути наслідком прийняття ним по відношенню до позивача юридично значимих рішень, вчинення дій або допущення бездіяльності.

Як зазначено Конституційним Судом України у п.4.1 рішення від 14 грудня 2011р. №19-рп/2011, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

З огляду на положення ст.ст. 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст. 8, 55 Конституції України, ст.6 КАС України, кожен має право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб та на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків.

Як зазначено в абзаці 10 пункту 9 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003р. №3-рп/2003, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

Однак реалізація права на звернення до суду не гарантує обов'язкового і ефективного поновлення прав особи, якщо таке право, на захист якого подано позов, насправді не порушено.

Враховуючи викладене та установлені обставини щодо ненастання на час вирішення даного спору передбачених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» умов для відшкодування позивачу грошових коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та вчинення відповідачами дій по складенню і затвердженню Перелік вкладників ПАТ «Дельта Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду та Реєстру вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників, суд приходить до висновку про те, що права позивача на отримання відшкодування коштів за вкладами, установлені вказаним вище Законом, не порушені і не могли бути порушені відповідачами.

Таким чином, відповідачі в межах своїх визначених законодавством повноважень не допускали по відношенню до позивача бездіяльності, оскільки у них ще відсутній обов'язок вчиняти відповідні дії, які становлять предмет позову, а це також означає, що на них не може бути покладений обов'язок такі дії вчинити.

Суд звертає увагу позивача на те, що даний позов подано передчасно, що не позбавляє його права заявити в судовому порядку вимоги про зобов'язання включити його до вказаних вище Переліку та Реєстру в тому разі, якщо після прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Дельта Банк» відповідачами не буде вчинено щодо нього дій, передбачених ст.27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення, оскільки в ході судового розгляду не встановлено обставин порушення прав позивача, на захист яких подано даний позов.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Пекний А.С.

кат. 9