18 вересня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/2925/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Цюрупинської об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - позивач, Цюрупинська ОДПІ) звернулася з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1О.), у якому просить стягнути з відповідача борг з єдиного податку в сумі 3527,14 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що за результатами господарської діяльності у відповідача рахується податковий борг по сплаті єдиного податку у сумі 3527,14 грн., який виник за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань за період з вересня 2013 року по березень 2014 року включно, а саме: обов'язкових щомісячних платежів в сумі 1419,87 грн., штрафних санкцій у розмірі 2063,70 грн., нарахованих згідно податкових повідомлень-рішень від 18.11.2014 р. № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, від 05.08.2015 р. № НОМЕР_3, пені в розмірі 43,57 грн. У зв'язку із тим, що ФОП ОСОБА_1 добровільно не сплатила заборгованість, податковий орган просить стягнути її у судовому порядку.
18.09.2015 р. від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності (ч.4 ст.122 КАС України).
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на позов не надав.
У разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів (ч.4 ст.128 КАС України).
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши наявні у справі докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець 12.06.2012 р. та перебуває на обліку в Цюрупинській ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, здійснює діяльність за КВЕД 47.72 "Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах", 47.75 "Роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах", 47.89 "Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами".
Як вбачається із матеріалів справи, 13.06.2012 р. ФОП ОСОБА_1 подала до контролюючого органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з 01.07.2012 р. та обрала 2 групу.
Відповідно до п.293.1 ст.293 ПК України ставки єдиного податку для платників першої - другої груп встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати; для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (п.293.2 ст.293 ПК України).
Рішенням 30 позачергової сесії міської ради VI скликання Цюрупинської міської ради Херсонської області від 25.06.2012 р. № 509 встановлено ставки єдиного податку на 2013 рік для платників 2 групи в розмірі 20% розміру мінімальної заробітної плати.
Рішенням 46 позачергової сесії міської ради VI скликання Цюрупинської міської ради Херсонської області від 11.07.2013 р. № 755 встановлено ставки єдиного податку на 2014 рік для платників 2 групи в розмірі 20% розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до п.295.1 ст.295 ПК України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не виконала свій обов'язок щодо сплати узгоджених грошових зобов'язань по єдиному податку за період з вересня 2013 року по березень 2014 року включно, у зв'язку з чим утворилась заборгованість в розмірі 1419,87 грн.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Так, 05.11.2014 р. посадовою особою Цюрупинської ОДПІ проведено камеральну перевірку ПП ОСОБА_1 з питання дотримання встановлених чинним законодавством граничних строків сплати (перерахування) до бюджету єдиного податку, про що складено акт від 05.11.2014 р. № 634/17-0.
В результаті перевірки встановлено порушення: несплата (неперерахування) ФОП ОСОБА_1, визначених пп.1, 2 п.291.4 ст.291 ПК України сум авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені п.295.1 ст.295 ПК України, не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
Положеннями п.122.1 ст.122 ПК України передбачено, що несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з п.116.1 ст.116 ПК України у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
На підставі акту перевірки від 05.11.2014 р. № 634/17-0 контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення від 18.11.2014 р. № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій в розмірі 1741,80 грн. та № НОМЕР_2 про застосування штрафної санкції в розмірі 83,52 грн. Вказані рішення направлено відповідачу засобами поштового зв'язку.
04.08.2015 р. посадовою особою Цюрупинської ОДПІ проведено камеральну перевірку ПП ОСОБА_1 з питання дотримання встановлених чинним законодавством граничних строків сплати (перерахування) до бюджету єдиного податку за 2012 рік, про що складено акт від 04.08.2015 р. № 399/17-0.
В результаті перевірки встановлено порушення: несплата (неперерахування) ФОП ОСОБА_1, визначених пп.1, 2 п.291.4 ст.291 ПК України сум авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені п.295.1 ст.295 ПК України, не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
На підставі акту перевірки від 04.08.2015 р. № 399/17-0 податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 05.08.2015 р. № НОМЕР_3 про застосування штрафної санкції в розмірі 238,38 грн. Вказане рішення отримано ФОП ОСОБА_1 08.08.2015 р., про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідачем не надано до суду жодних доказів оскарження податкових повідомлень-рішень від 18.11.2014 р. № НОМЕР_1, № НОМЕР_2 та від 05.08.2015 р. № НОМЕР_3 в адміністративному чи судовому порядку, а тому згідно зі ст.56 ПК України грошові зобов'язання в загальній сумі 2063,70 грн. вважаються узгодженими та підлягають обов'язковій сплаті.
Підпунктом 14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня; у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента (п.129.1 ст.129 ПК України).
Так як ФОП ОСОБА_1 узгоджені грошові зобов'язання у встановлені законодавством строки не сплачувались, контролюючим органом нараховано пеню в розмірі 43,57 грн.
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, загальна сума узгодженого грошового зобов'язання складає 3527,14 грн. (основний платіж - 1419,87 грн., штрафні санкції - 2063,70 грн., пеня - 43,57 грн.).
Відповідно до п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Так, на виконання вимог податкового законодавства Цюрупинською ОДПІ 14.03.2014 р. було сформовано податкову вимогу форми "Ф" № 614-25 на суму 1114,51 грн., яку відповідачу надіслано засобами поштового зв'язку та отримано ним 04.04.2014 р.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п.59.5 ст.59 ПК України).
Нормами ст.67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Із дослідження облікової картки платника податку вбачається, що на рахунку ФОП ОСОБА_1 рахується борг по єдиному податку у розмірі 3527,14 грн.
Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4) до місцевого бюджету м.Цюрупинська Херсонської області (р/р 31418699700284 в ГУ ДКСУ у Цюрупинському районі, код ЄДРПОУ 38045231, МФО 852010, код призначення платежу 18050400) заборгованість по єдиному податку в розмірі 3527 (три тисячі п'ятсот двадцять сім) грн. 14 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 8.2.3