Постанова від 01.12.2011 по справі 2а/1570/9340/2011

Справа № 2а/1570/9340/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2011 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

при секретарі Паровенко І.П.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом центру зайнятості Суворовського району м. Одеси до ОСОБА_1 про стягнення коштів витрачених на професійне навчання у сумі 5 092 грн. 55 коп.,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом мотивуючи тим, що відповідачу 27.01.2011 року надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю з 01.11.2010 року. На підставі договору між відповідачем та Центром зайнятості Суворовського району м. Одеси укладено угоду про направлення відповідача на курси професійного навчання по спеціальності слюсар - ремонтник 2 розряду в Державний навчальний заклад «Одеський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості», проте у зв'язку з тим, що відповідач не відвідував заняття його було відраховано. У зв'язку з невідвідуванням зайняття та відрахуванням, відповідач повинен сплатити кошти, що були витрачені Центром зайнятості Суворовського району м. Одеси на її професійне навчання в сумі 2 945,88 грн. та матеріальна допомога в період навчання у сумі 2 146, 67 грн.

Представник позивача у судове засіданні заявив клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі ст. 128 КАС України.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином/

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, суд має право розглянути справу у порядку письмового провадження, якщо відсутні перешкоди для її розгляду, а наданих матеріалів достатньо для вирішення справи по суті, а сторони були належним чином повідомленні про дату, час та місце судового розгляду або від них надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Таким чином, приймаючи клопотання від позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження, та у зв'язку з неявкою належним чином повідомленого відповідача, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає за необхідне задовольнити даний позов повністю з наступних підстав.

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України «Про зайнятість населення».

Відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення», Державна служба зайнятості реєструє безробітних і подає їм у межах своєї компетенції допомогу, в т. ч. і грошову, організує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання.

Положення «Про державну службу зайнятості», затверджене Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24 червня 1991 р. N 47 встановлено, що Державна служба зайнятості реєструє безробітних, забезпечує їх працевлаштування, в тому числі за бажанням направляє безробітних на сезонні та оплачувані громадські роботи, виплачує допомогу по безробіттю, матеріальну допомогу по безробіттю, надає одноразову матеріальну допомогу безробітним та членам сімей, які перебувають на їх утриманні, а також матеріальну допомогу громадянам, які проходять підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості, надає безпроцентні позики безробітним для зайняття підприємницькою діяльністю.

В абзаці 5 пункту 7 вищезгаданого Положення визначено, що районні, міськрайонні, міські та районні центри зайнятості несуть відповідальність за раціональне використання коштів державного фонду сприяння зайнятості населення, що знаходяться в їх розпорядженні.

Статтею 34 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється серед інших органів інспекціями служби зайнятості.

Відповідно до п. 1 Положення «Про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 р. N 47 (далі Положення), інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості.

Відповідно до підпункту «в» пункту 6 Положення, інспекція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням громадянами законодавства про зайнятість населення, рекомендацій служби зайнятості в період вирішення питання про працевлаштування та виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги по безробіттю.

Правовідносини щодо зайнятості населення регулюються Законом України «Про зайнятість населення».

Стаття 1 п. 3 цього Закону визначає, що в Україні до зайнятого населення належать зокрема, громадяни, які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах.

Статтею 2 цього Закону визначено поняття безробітні, якими визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про зайнятість населення», професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка осіб, зареєстрованих у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, безробітних, може провадитись у випадках неможливості підібрати підходящу роботу через відсутність у громадянина необхідної професійної кваліфікації.

Частиною 2 ст. 24 вищевказаного закону передбачено, що професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 20.01.2011 року звернувся до Центру зайнятості Суворовського району м. Одеси із завою про надання йому статусу безробітного до вирішення питання щодо працевлаштування (а/с-9).

Наказом Центру зайнятості Суворовського району м. Одеси від 10.11.2010 року №НТ101110 відповідачу надано статус безробітного з 10.11.2011 року (а.с.10), відповідно до п.4 ст. 32, п.1 ст 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п.п. 4.3., 4.4. Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307, яким затверджено порядок надання допомоги по безробіттю у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності строком 180 календарних днів, ОСОБА_1 призначено виплати допомоги по безробіттю.

31.01.2011 між Центром зайнятості Суворовського району м. Одеси та ОСОБА_1 був укладений договір № 4/11 про направлення відповідача на професійне навчання за спеціальністю «слюсар-ремонтник 2 розряду» в Державний навчальний заклад «Одеський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості» .

Пунктом 3 вищевказаного договору визначена відповідальність сторін, відповідно до якого у випадках пропусків занять більше трьох годин протягом дня без поважних причин, інших порушень навчальної дисципліни і систематичної неуспішності з ряду предметів навчальної програми проводиться скорочення виплати матеріальної допомоги у період професійного навчання або відрахування з навчального закладу. У разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання, з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання. (а.с.11).

Судом встановлено, що відповідач порушив п. 3 вказаного договору та пропустив заняття, та згідно наказу Державного навчального закладу «Одеський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості» від 16.06.2011 року №43 «В-СНН» ОСОБА_1 відраховано зі складу слухачів, які навчаються за професією «Слюсар-ремонтник 2 розряду» у зв'язку з пропусками теоретичних занять без поважних причин (а.с.12).

Згідно довідки ДНЗ «Одеський центр професійно-технічної освіти» державної служби зайнятості Одеського обласного центру зайнятості від 20.07.2011 року №281, вартість професійного навчання відповідача за договором №4/11 становить 2 945, 88 грн. Крім того, в період професійного навчання відповідачу виплачено матеріальну допомогу (стипендію) в сумі 2146, 67 грн., що підтверджується довідкою Суворовського РЦЗ №153711484 від 15.09.2011 року (а/с-14)

Таким чином, загальна сума коштів, витрачених службою зайнятості на навчання ОСОБА_1 становить: вартість навчання - 2 945, 88 грн., матеріальна допомога в період навчання - 2146, 67 грн.

Відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.

Пунктом 28 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 308 встановлено, що у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю) з осіб стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи щоденні), витрат на проживання та витрат, пов'язаних з попереднім медичним та наркологічним оглядом відповідно до законодавства.

Аналогічна норма міститься у п.п. 4.4. Інструкції про порядок укладання договорів з навчальними закладами, підприємствами і громадянами, які звертаються в державну службу зайнятості, щодо підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації, затвердженої наказом колегії Міністерства праці України від 29 березня 1993 р. N 19, відповідно до якої у разі припинення професійного навчання без поважної причини слухач повинен відшкодувати, згідно з чинним законодавством, державній службі зайнятості всі витрати на його навчання.

Судом встановлено, що з метою досудового врегулювання спору Центром зайнятості Суворовського району м. Одеси на адресу відповідача була направлена претензія з вимогою сплатити вартість навчання (а.с.15), проте відповідач суму боргу по теперішній час не сплатив.

Пунктом 28 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. N 308 встановлено, що якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

Оскільки на час розгляду судом справи, відповідачем не відшкодовано вартість навчання, суд вважає за необхідне позов задовольнити та стягнути з відповідача вартість навчання - 2945, 88 грн. та суму матеріальної допомоги в період навчання 2146, 67 грн.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов центру зайнятості Суворовського району м. Одеси до ОСОБА_1 про стягнення коштів витрачених на професійне навчання у сумі 5 092 грн. 55 коп. - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 кошти, витрачені службою зайнятості на професійне навчання, в сумі 5 092, 55 грн., на користь ЦЗ Суворовського району, а саме:

- вартість навчання - 2945, 88 грн.;

- матеріальна допомога в період навчання - 2146, 67 грн. та перерахувати ці кошти за банківськими реквізитами: р/р 37170304900009, Банк УДК в Одеській області, МФО 828011, ОКПО 22500430, код платежу 500

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею на протязі п'яти діб.

Суддя/підпис/ ОСОБА_2