про повернення позовної заяви
Справа № 2а-4572/09/1770
"30" червня 2009 р.
м.Рівне
Cуддя Рівненського окружного адміністративного суду Юрчук М.І., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
ОСОБА_1
до Відділення у справах громадянства,імміграції та реєстрації фізичних осіб Відділ ведення державного реєстру виборців
про зобов'язання вчинення певних дій
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Відділення у справах громадянства,імміграції та реєстрації фізичних осіб Відділ ведення державного реєстру виборців про зобов'язання вчинення певних дій.
При вивченні матеріалів справи суддею було встановлено, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України.
З цього приводу винесено 02.06.09р. ухвалу про залишення позовної заяви позивача без руху та надано термін для усунення недоліків - до 26.06.09р. Процесуальні наслідки щодо позовної заяви позивача у разі не усунення ним недоліків позовної заяви роз'яснено.
Дану позовну заяву слід повернути позивачеві з підстав, передбачених п.1 ч. 3 ст. 108 КАС України, оскільки недоліки, які були зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 02.06.09р. позивачем не усунуті.
Позивач на виконання ухвали суду подала нову позовну заяву, відповідно до якої уточнила позовні вимоги до відповідачів. Зазначає позовну вимогу до відповідача2 - Відділу ведення державного реєстру виборців - забезпечити реалізацію права за ст. 70 Конституції України шляхом включення до списку виборців на підставі чинного паспорта громадянина України. До відповідача1 позовних вимог не зазначає. Документ про сплату судового збору не подала, просить звільнити її від сплати судового збору на підставі ч. 3 ст. 173 КАС України.
Відповідно до ч.1-2 ст. 173 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно із ч. 3 ст. 173 КАС України, позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування.
Позовну заяву подано позивачем поза межами виборчого процесу чи процесу референдуму, а тому положення, визначені статтею 173 КАС України, до даного спору не застосовуються. Даний спір розглядається адміністративним судом в загальному порядку.
За таких обставин, позивачем не усунено недоліки позовної заяви, що залишалась без руху.
Залишення позовної заяви без руху або повернення позовної заяви не позбавляють права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
На підставі наведеного та керуючись п.1 ч. 3 ст. 108, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділення у справах громадянства,імміграції та реєстрації фізичних осіб Відділ ведення державного реєстру виборців про зобов'язання вчинення певних дій повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Юрчук М.І.