підготовчого засідання суду
про порушення провадження у справі про банкрутство
"14" вересня 2015 р.Справа №916/3563/15
За заявою Державної податкової інспекції в Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області
до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „ЮСК” (65003, м. Одеса, пров. Газовий,буд.8; код ЄДРПОУ 31005999)
про порушення справи про банкрутство
Суддя Грабован Л.І.
Представники сторін:
від кредитора: ОСОБА_2С за довіреністю від 11.02.2015р.;
від боржника: не з'явився
У судовому засіданні 24.07.2015р. з 11:00 до 12:00 оголошувалась перерва відповідно до положень ст. 77 ГПК України.
ВСТАНОВИВ: Державна податкова інспекція в Суворовському районі ОСОБА_3 управління ДФС в Одеській області (далі - ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області) звернулась до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „ЮСК” (далі - ТОВ „ЮСК”) за загальною процедурою, передбаченою Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” №4212-У1 від 22.12.2011р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 31.08.2015р. (т.1 а.с. 1-3) заяву ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ „ЮСК” прийнято до розгляду; призначено до розгляду у підготовчому засіданні суду.
14.09.2015р. до господарського суду Одеської області представником ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області надано пояснення (т. 2 а.с. 1-2) з додатковими документами (т. 2 а.с. 43-122).
Боржник у засідання суду не з'явився, незважаючи на належне повідомлення про дати та місце проведення судових засідань 14.09.2015р., про що свідчать рекомендоване повідомлення про повернення поштового відправлення (т.1 а.с. 157-159) ухвали господарського суду Одеської області від 31.08.2015р. про прийняття заяви про порушення провадження у справі про банкрутство та призначення засідання суду направлених на адресу ТОВ „ЮСК”, а саме: 65003, м. Одеса, пров. Газовий,буд.8, відповідно до адреси, зазначеної у ОСОБА_4 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, оформленому господарським судом (т.1 а.с.141-142) із зазначенням причини „організація за вказаною адресою не знаходиться”.
Відповідно до абз. 3 п.3.9.1. Постанови Пленуму ВГСУ „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції” № 18 від 26.12.2011р., в разі якщо ухвалу було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відзив на заяву боржник не надав. Відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України „про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” відсутність відзиву на заяву про порушення справи про банкрутство не перешкоджає провадженню у справі.
Розглянувши у підготовчому засіданні суду матеріали заяви кредитора, заслухавши пояснення представника кредитора, суд встановив:
Згідно довідки № 1884 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (т. 1 а.с. 11), Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 01.09.2015р. (т. 1 ас 141-142), сформованим господарським судом Одеської області, ТОВ „ЮСК” знаходиться за адресою 65003, Одеська обл., м. Одеса, пров. Газовий, буд. 8. У складі засновників боржника - ОСОБА_5, ОСОБА_6; вид діяльності підприємства - виробництво освітлювального устаткування, будівництво будівель, монтаж електропроводки і арматури, оптова торгівля електропобутовими приладами, оптова торгівля іншим промисловим обладнанням, роздрібна торгівля побутовими товарами.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2012р. по справі № 1570/3420/2012 (т. 1 а.с. 109-110) задоволено позов прокурора в інтересах держави в особі ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС, стягнуто з ТОВ „ЮСК” заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток підприємств в сумі 405,95 грн.; з ПДВ в сумі 47829,56 грн.; по комунальному податку 155,53 грн.; з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 100 грн. та з податку на доходи найманих працівників в сумі 11 428 грн. Як вказано у постанові суду та заяві ДПІ, заборгованість визначена перед бюджетом з податку на прибуток підприємств в сумі 405,95 грн. основного боргу; з штрафних санкцій по ПДВ в сумі 47829,56 грн.; штрафних санкцій по комунальному податку 155,53 грн. штрафних санкцій (податкове повідомлення-рішення №0001061503/0 від 12.04.2010р.).; з основного боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 100 грн. та з податку на доходи найманих працівників в сумі основного боргу 9 143,11 грн. та 2 285,77 штрафних санкцій.
На виконання постанови суду від 02.10.2012р. по справі № 1570/3420/2012 видано виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду від 26.10.2012р. (т. 2 а.с. 9).
Постановою Другого Суворовського ВДВС ОМУЮ від 26.11.2012р. (т. 2 а.с. 6) відкрито виконавче провадження з виконання вказаного виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду. Постановою Другого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції від 20.03.2013р. (т.1 а.с.111-112) повернуто виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду, оскільки в ході проведення виконавчих дій встановленого, майна, належного боржнику, на яке можливо звернути стягнення не виявлено, кошти на рахунках боржника відсутні.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13.03.2013р. по справі № 815/1153/13-а (т. 1 а.с. 113-115) задоволено позов ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС, стягнуто з ТОВ „ЮСК” заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток підприємств у розмірі 406 760 грн. та з податку на додану вартість в сумі 263 960 грн. В адміністративному позові (т. 2 а.с. 20-21) та постанові суду зазначено, що вказана заборгованість виникла внаслідок несплати суми узгоджених в судовому порядку податкових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями №0001002301 від 01.06.2011р. (яким збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ за основним платежем 207 768 грн. та штрафними санкціями - 51 942 грн.); №0001002301 від 01.06.2011р. (про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток за основним платежем 325 408 грн., за штрафними санкціями 81 352 грн.); №0001011502 від 02.03.2012р. (визначення штрафної санкції з ПДВ 1020 грн.) №0000961502 від 02.03.2012р. ( штрафна санкція в сумі 170 грн.); № НОМЕР_1 від 02.03.2012р. (штрафна санкція в сумі 1020 грн.); № НОМЕР_2 від 02.03.2012р. ( штрафна санкція в сумі 1020 грн.); №0001001502 від 02.03.2012р. ( штрафна санкція в сумі 1020 грн.)
На підставі постанови від 13.03.2013р. по справі № 815/1153/13-а видано виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду від 06.06.2013р. (т.2 а.с. 12 ).
Постановою Другого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції від 24.10.2013р. (т.1 а.с.116) повернуто виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду №815/1153/13-а, виданий 06.06.2013р., оскільки в ході проведення виконавчих дій встановленого, майна, належного боржнику, на яке можливо звернути стягнення не виявлено, кошти на рахунках боржника відсутні, останній звіт про фінансову діяльність поданий боржником за червень 2011р., за адресою боржник не знаходиться.
З врахуванням часткової оплати та списання згідно розрахунку (т.1 а.с.117), наданого заявником сума безспірності вимог ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, підтверджена постановою Одеського окружного адміністративного суду складає 542 394,11 грн., з яких з податку на доходи найманих працівників 9 143,11 грн.; з податку на прибуток 325 483 грн.; з ПДВ 207 768 грн.
В підтвердження вжиття заходів до отримання заборгованості за процедурою, встановленої Податковим кодексом України, заявником надано суду наступні докази.
Податковими керуючими ОСОБА_4 14.08.2009р. складено акт опису активів, на які поширюється право податкової застави №65 платника податків ТОВ „ЮСК” (т.2 а.с.36).18.02.2010р. податковим керуючим ОСОБА_7 оформлено акт опису активів, на які поширюється право податкової застави №29(т.2 а.с.34). 14.03.2011р. податковим керуючим ОСОБА_7 складено акт опису майна №6 ТОВ „ЮСК”. (т.2 а.с.30-32), про що внесено запис до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, як свідчить витяги з нього від 15.02.2011р., 24.03.2011р. (т.2 ас.23-29).
Постановою Одеського окружного адміністративного суду у справі №2а/1570/2826/2011 від 08.08.2011р. задоволено адміністративний позов ДПІ у Суворовському районі та надано дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 58 917,10 грн. за рахунок майна ТОВ „ЮСК”, що перебуває у податковій заставі.
На підставі рішення № 1 від 002.09.2011р. про погашення усієї суми податкового боргу (т. 2 а.с. 105) в. о. начальника ДПФ у Суворовському районі м. Одеси Л.М. ОСОБА_8 відповідно до ст. 95 ПК України та на підставі постанови Одеського окружного адміністративного суду від 08.08.2011р. № 2а/1571/2826/2011 вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна платника податків, яке перебуває у заставі.
При цьому заявником наданий витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 30329213 від 15.02.2011р. (т.2 а.с.23 на зворотному боці, а.с. 24-28), з якого вбачається, що відносно активів ТОВ „ЮСК” згідно актів опису від 26.12.2008р. № 202, від 14.08.2009р. № 65 внесено записи №№ 6, 8 про податкову заставу на підставі абз. 3 п.п. 8.2.1, п. 8.2 ст. 8 Закону України № 2181.
З витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація змін) № 30782304 від 24.03.2011р. (т. 2 а.с. 29) вбачається, що були внесені зміни шляхом залучення активів платника податків згідно акту опису від 14.03.2011р. № 6 та вилучення активів платника податків згідно акту опису від 18.02.2010р. № 29.
25.11.2011р. між ДПІ у Суворовському районі м. Одеси в особі Голови комісії з проведення реорганізації ОСОБА_8 та ТОВ „Інтер-Консалт-Плюс” в особі директора ОСОБА_9 було укладено договір доручення на продаж майна на аукціоні (т. 2 а.с. 106-109), за умовами якого ДПІ у Суворовському районі м. Одеси доручає, а ТОВ „Інтер-Консалт-Плюс” бере на себе зобов'язання в порядку та на умовах, визначених цим договором здійснити продаж на цільовому аукціоні, який буде проведено за дорученням ДПІ у Суворовському районі м. Одеси на товарній біржі „Профі-Т”, майна, що перебуває в податковій заставі і належить на праві власності ТОВ „ЮСК” та укласти від імені ДПІ у Суворовському районі м. Одеси договір купівлі-продажу такого майна з третьою особою, іменованою покупець.
05.12.2011р. між ДПІ у Суворовському районі м. Одеси в особі Голови комісії з проведення реорганізації ОСОБА_8 та Товарною біржою „Профі-Т” в особі директора ОСОБА_10 було укладено договір доручення на організацію аукціону № 1 (т. 2 а.с. 116-119), за умовами якого ДПІ у Суворовському районі м. Одеси доручає, а Товарна біржа „Профі-Т” бере на себе зобов'язання в порядку та на умовах, визначених Законом України „Про державну податкову службу” від 04.12.1990р. № 502, ст. 95 ПК України, постанови Одеського окружного адміністративного суду від 08.08.2011р. № 2а/1570/2826/2011 та цим договором, організувати та провести цільовий аукціон з продажу майна, яке перебуває в податковій заставі і належить платнику податків ТОВ „ЮСК”.
В листі ДПІ у Суворовському районі м. Одеси № 2759/10/24-0 від 01.02.2012р. (т. 2 а.с. 122) повідомлено про довідку № 1 від 01.02.20152р. (т. 2 а.с. 122 на зворотному боці) щодо розподілу коштів, які надійшли на балансовий рахунок №34120999700009 „Інші кошти, тимчасово віднесені на доходи державного бюджету”, згідно якої кошти в сумі 14 096, 20 грн. отримані від реалізації податкової застави ТБ „Профі-Т” згідно договору на організацію проведення аукціону були перераховані у рахунок сплати податку на додану вартість ТОВ „ЮСК”.
У довідці ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області № 9307/15-54-15-0 від 14.09.2015р. зазначено, що ТОВ „ЮСК” не звітує з 01.08.2011р., а саме: останню податкову декларацію з податку на додану вартість надано 20.07.2011р. за червень 2011р. та останню податкову декларацію з податку на прибуток надано 20.05.2010р. за І квартал 2010р.
За усними поясненнями представника ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС а Одеській області всі передбачені гл. 95 Податкового кодексу заходи щодо отримання заборгованості були вжиті, кошти від продажу всього виявленого майна боржника були направлені у державний бюджет. У зв'язку з тим, що майна боржника, на яке можливо звернути стягнення не має, дебіторської заборгованості не має, інших заходів щодо звернення стягнення на майно, стягнення грошових коштів шляхом виставлення інкасових доручень до банківської установи та стягнення за боржника дебіторської заборгованості не здійснювались.
Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Згідно ч.ч.1, 4 ст.2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Провадження у справах про банкрутство окремих категорій боржників регулюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно ч.2 ст. 10 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.
Враховуючи вимоги ч.1 ст.16 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суд здійснює перевірку обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” щодо боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства: розпорядження майном боржника; мирова угода; санація (відновлення платоспроможності) боржника; ліквідація банкрута.
Враховуючи положення ч. 3 ст.7 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, категорію боржника, вид його діяльності та наявність у нього майна, господарський суд застосовує загальний порядок провадження у цій справі про банкрутство.
Відповідно до ч.3 ст. 10 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом. Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
Ч. 7 ст. 11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що до заяви кредитора - органу доходів і зборів чи інших органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, додаються докази вжиття заходів до отримання відповідної заборгованості у встановленому законодавством порядку.
Згідно ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування.
Положеннями ч. 3 ст. 10, ч. 2 ст. 11 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” встановлено виключний перелік документів, які надають право господарському суду порушити провадження у справі про банкрутство та застосувати до боржника процедури, передбачені Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. При цьому особливостей розгляду справ про банкрутство за заявами органів ДПІ Закон не передбачає.
Враховуючи викладене, суд вважає, що належними та допустимими доказами наявності безспірних вимог Державної податкової інспекції, необхідними для вирішення питання порушення провадження у справі про банкрутство є судове рішення та виконавчий документ, виданий на його виконання з постановою державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження з виконання цього рішення.
Вказаний висновок не виключає необхідності дослідження доказів вжиття заходів ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області до отримання заборгованості у встановленому законодавством порядку (ч.7 ст. 11 Закону).
Станом на 27.08.2015р. (дата звернення кредитора із заявою про порушення справи про банкрутство) сума у триста мінімальних розмірів заробітної плати, яка визначена у розмірі 1218 грн. згідно ст. 8 Закону України „Про Державний бюджет України на 2015 рік” № 80-VIII від 28.12.2014р., складає 365 400 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” боржник - юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності або фізична особа за зобов'язаннями, які виникли у фізичної особи у зв'язку зі здійсненням нею підприємницької діяльності, неспроможний виконати протягом трьох місяців свої грошові зобов'язання після настання встановленого строку їх виконання, які підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, та постановою про відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом.
Згідно ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” неплатоспроможність - неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності.
Ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” встановлює, що грошовим зобов'язанням є зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань відносяться також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, в тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.
Таким чином, ДПІ в Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області в Одеській області дотримано вимоги Закону щодо підстав порушення справи про банкрутство, наявне судове рішення, яке підтверджує заявлені вимоги, що набрало законної сили, виконавчі документи та постанова про відкриття виконавчого провадження, дотриманий порядок вжиття заходів щодо стягнення податкового боргу, передбачений положеннями Податкового кодексу України, оскільки введено податкову заставу на майно боржника, здійснено продаж майна боржника, оплачено частину боргу перед бюджетом, за відсутності дебіторська заборгованість не стягувалась.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати вимоги заявника до боржника, які не задоволені ним більш ніж три місяці з дня відкриття виконавчого провадження, в сумі 542 394, 11 грн. При цьому суд звертає увагу на те, що заборгованість по штрафним санкціям та пені в сумі 183 125, 52 грн. не входить до складу грошових зобов'язань, однак, може бути пред'явлена у справі у загальному порядку згідно ст.23 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Враховуючи викладене, суд встановив наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, передбачених ст.ст. 10, 16, 19, 22 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, введення процедури розпорядження майном та призначення розпорядника майна.
Відповідно до ч. 10 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” з метою виявлення усіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, здійснюється офіційне оприлюднення оголошення про порушення справи про банкрутство на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Таке оголошення має містити повне найменування боржника, його поштову адресу, банківські реквізити, найменування та адресу господарського суду, номер справи, відомості про розпорядника майна, граничний строк подання заяв конкурсних кредиторів з вимогами до боржника.
Згідно п.2.2. Положення про порядок офіційного оприлюднення відомостей про справу про банкрутство, затвердженого постановою пленуму Вищого господарського суду України №16 від 17.12.2013р., офіційному оприлюдненню підлягає, зокрема, оголошення про порушення справи про банкрутство.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає за необхідне оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про порушення справи про банкрутство ТОВ „ЮСК” , текст якого додається.
Ч. 1 ст. 114 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” встановлено, кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Для виконання повноважень розпорядника майна для участі у справі про банкрутство ТОВ „ЮСК” автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення розпорядника майна на запит суду від 31.08.2015р. (т. 1 а.с. 138) у порядку, визначеному п.4.6 Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого Постановою Пленуму Вищого господарського суду від 16.01.2013р. №1, погодженою Міністерством юстиції листом від 15.01.2013р. №13.2-20/120 (далі - Положення), надано довідку від 31.08.2015р. (т. 1 а.с. 139), відповідно до якої визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_11.
04.09.2015р. до суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_11 (т.1 а.с. 143-144), в якій арбітражний керуючий просить призначити його розпорядником майна у справі про банкрутство ТОВ „ЮСК”. Крім того, повідомлено, що за час провадження діяльності арбітражного керуючого порушень термінів подання інформації, передбаченої Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” до державного органу з питань банкрутства, а також порушень термінів, визначених ухвалами господарських судів, і порушень законодавства та ліцензійних умов провадження діяльності арбітражного керуючого не допускав; судимості за вчинення корисливих злочинів та заборони суду займатися діяльністю арбітражного керуючого не має; не є заінтересованою особою у справі; не здійснював раніше управління боржником; наявна матеріально-технічна база для здійснення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
До заяви додано: копії паспорту (т. 1 а.с. 145), свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 952 від 08.07.2013р. (т. 1 а.с. 146), диплому спеціаліста (т.1 а.с. 147), свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 958 (т. 1 а.с. 148), трудової книжки (т. 1 а.с. 149-150), договору № 3110725 страхування відповідальності арбітражного керуючого від 16.06.2015р. (т. 1 а.с. 151-153), посвідчення водія (т. 1 а.с. 154), довідки № 01-21/270 від 04.09.2015р. (т. 1 а.с. 155), про те, що на даний час арбітражний керуючий призначений ліквідатором банкрута по справі № 2-32/78-10-2331 про банкрутство ТОВ „ІСТОК”, свідоцтва про підвищення кваліфікації (т. 1 а.с. 156).
Розглянувши заяву арбітражного керуючого ОСОБА_11 про участь у справі про банкрутство, з доданими до неї документами, враховуючи освіту, досвід та показники роботи у попередніх справах, суд дійшов висновку про здатність арбітражного керуючого належним чином виконувати передбачені Законом обов'язки розпорядника майна.
Враховуючи відповідність кандидатури арбітражного керуючого вимогам ст.ст. 97, 114 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суд призначає її розпорядником майна боржника.
Відповідно до ст. 115 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду. Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до порушення провадження у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п'яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень. Право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника. Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині.
У поясненнях від 14.09.2015р. зазначено, що станом на 11.09.2015р. кошторисом ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області не передбачено кошти на авансування грошової винагороди арбітражного керуючого у зв'язку виконанням ним повноважень у справі про банкрутство, тому ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області не має можливості здійснити авансування та просить суд визначити порядок сплати такої винагороди за рахунок наявних у боржника коштів, одержаних в результаті господарської діяльності боржника, або коштів, одержаних від продажу майна (майнових прав) боржника, а у разі відсутності такого майна за рахунок бюджетних коштів.
Однак, вказані доводи ініціюючого кредитора, судом відхиляються, оскільки виходячи з аналізу наведених норм, законом чітко встановлено джерело оплати грошової винагороди арбітражному керуючому, що виконує у справі про банкрутство повноваження розпорядника майна, а саме, така винагорода здійснюється особою, яка подала заяву про порушення справи про банкрутство (кредитор або боржник), шляхом авансування даної грошової винагороди.
При цьому, законодавець не ставить обов'язок оплати послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна) в залежність від майнового стану кожного кредитора у справі про банкрутство, правового статусу кредитора (особа, заснована на приватній чи державній формі власності, державний орган, громадська організація тощо), а також від джерел фінансування того чи іншого кредитора.
Відповідної правової позиції дотримується ВГСУ у постановах від 27.05.2015р. по справі № 916/3425/14, від 09.06.2015р. по справі № 916/4180/14.
Враховуючи викладене, суд визначає грошову винагороду розпоряднику майна арбітражному керуючому ОСОБА_11 у розмірі двох мінімальних заробітних плат, що складає 2436 грн. за кожен місяць виконання повноважень розпорядника майна за рахунок ДПІ у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області.
Суд зазначає, що згідно п. 87.10. ст. 87 ПК України з моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов'язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно із Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" без застосування норм цього Кодексу.
Керуючись ст. 16,18,19,22,23,114 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.ст. 64,65, 86 Господарського процесуального кодексу України, суддя, -
1.Порушити провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „ЮСК” (65003, м. Одеса, пров. Газовий,буд.8; код ЄДРПОУ 31005999).
2.Визнати грошові вимоги в Суворовському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „ЮСК” (65003, м. Одеса, пров. Газовий,буд.8; код ЄДРПОУ 31005999) в сумі 542 394, 11 грн., в решті залишити без розгляду.
3.Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів (зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію).
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;
не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;
зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;
не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів застосовується до вимог кредиторів щодо відшкодування збитків, що виникли через відмову боржника від виконання правочинів (договорів) у процедурі санації.
Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматись від їх вчинення.
Дія мораторію не поширюється на задоволення вимог кредиторів у разі одночасного задоволення вимог кредиторів у процедурі розпорядження майном керуючим санацією згідно з планом санації або ліквідатором у ліквідаційній процедурі в порядку черговості, встановленому цим Законом.
Стягнення грошових коштів за вимогами кредиторів за зобов'язаннями, на які не поширюється дія мораторію, провадиться з рахунку боржника в установі банку. Контроль за такими стягненнями здійснює арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор).
Звернення стягнення на майно боржника за вимогами, на які не поширюється дія мораторію, здійснюється виключно за ухвалою господарського суду, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство боржника.
Під час процедури розпорядження майном боржнику дозволяється задовольняти лише ті вимоги кредиторів, на які згідно з частиною п'ятою цією статті не поширюється дія мораторію.
4.Ввести процедуру розпорядження майном боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „ЮСК” (65003, м. Одеса, пров. Газовий,буд.8; код ЄДРПОУ 31005999).
5.Призначити розпорядником майна боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „ЮСК” (65003, м. Одеса, пров. Газовий,буд.8; код ЄДРПОУ 31005999) арбітражного керуючого ОСОБА_11 (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 952 від 08.07.2013р. Міністерства юстиції України).
6.Визначити грошову винагороду розпоряднику майна арбітражному керуючому ОСОБА_11 у розмірі двох мінімальних заробітних плат, що складає 2436 грн. за кожен місяць виконання повноважень розпорядника майна за рахунок кредитора Державної податкової інспекції в Суворовському районі ОСОБА_3 управління ДФС в Одеській області, шляхом авансування сум грошової винагороди.
7.Органи управління боржника не мають права до припинення процедури розпорядження майном без згоди розпорядника майна приймати рішення про:
реорганізацію (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) і ліквідацію боржника;
створення юридичних осіб або про участь в інших юридичних особах;
створення філій і представництв;
виплату дивідендів;
проведення боржником емісії цінних паперів;
вихід зі складу учасників боржника юридичної особи, придбавання в акціонерів раніше випущених акцій боржника;
участь боржника в об'єднаннях, асоціаціях, спілках, холдингових компаніях, промислово-фінансових групах чи інших об'єднаннях юридичних осіб.
8.Керівник або орган управління боржника виключно за погодженням з розпорядником майна вчиняють правочини (укладають договори) щодо:
відчуження або обтяження нерухомого майна боржника, в тому числі його передачі в оренду, заставу, внесення зазначеного майна до статутного капіталу іншого підприємства або господарського товариства, розпорядження нерухомим майном боржника у будь-який інший спосіб;
одержання та видачі позик (кредитів), надання поруки, гарантій, уступки вимоги, переведення боргу, а також передачі в довірче управління майна боржника;
розпорядження у будь-який спосіб іншим майном боржника, балансова вартість якого становить понад один відсоток балансової вартості активів боржника, та укладення інших значних правочинів (договорів).
9.Заборонити власнику майна (органу уповноваженому управляти майном) боржника та боржнику приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмет застави.
10.Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення (повідомлення) про порушення провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю „ЮСК” (65003, м. Одеса, пров. Газовий,буд.8; код ЄДРПОУ 31005999), текст якого додається
11.Визначити наступні дати у даній справі:
- строк для подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів, який не може перевищувати місяця та двадцяти днів після дати проведення підготовчого засідання - до 19.10.2015р;
- дату складення розпорядником майна реєстру вимог кредиторів та подання його на затвердження господарському суду, яка не може бути пізніше місяця та двадцяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду - до 19.10.2015р;
- дату попереднього засідання суду, яке має відбутися не пізніше двох місяців та десяти днів, а разі великої кількості кредиторів - не пізніше трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання суду - до 28.10.2015р.;
- строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна боржника не більше двох місяців а в разі значного обсягу майна - трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання суду) - до 28.10.2015р.
12. З моменту порушення провадження у справі про банкрутство:
пред'явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватись лише у порядку, передбаченому цим Законом, та в межах провадження у справі про банкрутство;
пред'явлення поточними кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватись у випадку та порядку, передбачених цим Законом;
арешт майна боржника чи інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство;
корпоративні права засновників (учасників, акціонерів) боржника реалізуються з урахуванням обмежень, встановлених цим Законом;
задоволення вимог засновника (учасника) боржника - юридичної особи реалізуються з урахуванням обмежень, встановлених цим Законом;
задоволення вимог засновника (учасника) боржника - юридичної особи про виділення частки майна боржника у зв'язку з виходом із складу його учасників забороняється;
рішення про реорганізацію або ліквідацію юридичної особи - боржника приймається в порядку, визначеному цим Законом.
13. Призначити попереднє засідання суду на 28.10.2015р. об 10:30
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Одеської області зал с/з №9 четвертий поверх тел. 0482 307-966.
Зобов'язати надати:
боржника: статистичну та бухгалтерську звітність, яка надавалась до управління статистики за 2012-2015рр.; аудиторські висновки; звіти за 2012-2015рр.; відомості щодо загальної суми заборгованості боржника перед кредиторами за зобов'язаннями, що передбачають виплату грошей, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), з виплати заробітної плати; відомості про наявне у боржника майно, а також про всі рахунки боржника в установах банків та інших фінансово-кредитних установах, реквізити рахунків; відомості про всі рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику у зберігачів, депозитаріїв, утримувачів, їх реквізити; відомості про проведення боржником діяльності, пов'язаної із державною таємницею; бухгалтерський баланс на останню звітну дату; перелік майна боржника із зазначенням балансової вартості та місцезнаходження, а також загальної балансової вартості майна; перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення; інші відомості що мають значення для розгляду справи; відзиви на заяви кредиторів;
розпорядника майна: відзиви на заяви кредиторів; повідомлення про розгляд вимог кредиторів з письмовим звітом про надіслані всім кредиторам боржника повідомленнями про результати розгляду їх вимог разом з копіями повідомлень про вручення поштового відправлення та описів вкладення в поштове відправлення або інших документів, що підтверджують надсилання повідомленням кредиторами відомості щодо виконання повноважень відповідно до ч.3 ст. 22 Закону.
Ухвала є підставою для зупинення виконавчого провадження відповідно до ч.2 ст. 19 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Ухвала про порушення провадження у справі набирає законної сили з моменту її винесення згідно з ч.4 ст. 8, ч.13 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 91 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Копію ухвали надіслати: ТОВ „ЮСК” (65003, м. Одеса, пров. Газовий,буд.8); арбітражному керуючому ОСОБА_11 (65065, м. Одеса, а/с4), до Другого Суворовського ВДВС ОМУЮ (65102, м. Одеса, вул. Перша Сортувальна, 36 г), відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції (65012, м. Одеса, вул. В.Арнаутська, 15), Суворовського районного суду м. Одеси (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 68).
Суддя Л.І. Грабован