Ухвала від 27.05.2011 по справі 5019/483/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33023 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"27" травня 2011 р. Справа № 5019/483/11

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс - Захід"

до відповідача ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2

про стягнення 37155 грн. 00 коп.

Суддя Мамченко Ю.А.

Представники:

від позивача: представник ОСОБА_3 довіреність №205 від 28.03.2011 року;

відповідача: представник не з'явився.

Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс-Захід" звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 особи - підприємця ОСОБА_2 37155 грн. 00 коп. заборгованості за надані послуги згідно договору перевезення вантажів автомобільним транспортом у міжнародному транспортному сполученні.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав вимоги викладені у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав. Надіслане на адресу підприємця ОСОБА_2 м. Рівне, вул.Д.Галицького, 9а/245, поштове повідомлення з ухвалою про відкладення розгляду справи, повернулось до господарського суду Рівненської області з довідкою відділення підприємства зв'язку: “за закінченням терміну зберігання”.

Чинним законодавством до повноважень господарських судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, тому процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Водночас законодавство України, в тому числі ГПК, не зобов'язує сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із статтею 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах. В разі коли фактичне місцезнаходження учасника судового процесу з якихось причин не відповідає його місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.

За таких обставин, керуючись ст.75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу та вирішити спір без участі відповідача за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При винесенні рішення суд

ВСТАНОВИВ:

06.05.2010 року між ТОВ "Транс-Захід" (далі - Перевізник) та ФОП ОСОБА_2 (далі - Експедитор) було укладено Договір про надання транспортних послуг при перевезенні вантажів №ТЗ-02/44.

Відповідно до п.1.1. предметом даного Договору є порядок взаємовідносин, які виникають між Експедитором та Перевізником, які пов'язані здійсненням транспортно-експедиційного обслуговування (ТБО) при плануванні, здійсненні і оплаті транспортних послуг при перевезеннях вантажу в міжнародному автомобільному сполученні, з наданням інших послуг, узгоджених в замовленнях.

Відповідно до п.2.1. Договору Експедитор та Перевізник діють від імені і за дорученням організацій, з якими вони мають прямі угоди. Жодна із сторін не має права передавати свої повноваження по даному Договору третім особам без письмової згоди іншій стороні.

Відповідно до п.2.2. взаємовідносини Експедитора та Перевізника ґрунтуються на положеннях Конвенції про Договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів (КДПВ) Протоколу до Конвенції КДІТВ від 05.07.78 року. Митної Конвенції про міжнародні перевезення вантажів з використанням книжки МДП (Конвенція МДП), іншими міжнародними договорами, а також діючими нормативними актами України та даним договором.

Відповідно до п.2.3. Договору на кожне окреме завантаження оформляється транспортне замовлення, яке має опис умов і особливостей перевезення і являється додатком до даного Договору.

Відповідно до п.2.4. Договору підтвердженням факту надання послуги є оригінал товарно-транспортної накладної встановленого зразку (СМR) з відмітками вантажовідправника, перевізника (експедитора), одержувача ватажу і митних органів.

Відповідно до п.5.1. Договору розрахунки за виконані транспортні послуги здійснюється у національній грошовій одиниці України шляхом банківського переказу коштів на рахунок Перевізника, який вказаний у Договорі.

Відповідно до п.5.3. Договору підставою для оплати фрахту Експедитором являється оригінал рахунку-фактури перевізника в одному екземплярі, оригінал : СМR накладної з відміткою вантажоодержувачу про отримання вантажу та інших додаткових документів вказаних у транспортному замовленні. Вказані документи повинні бути представлені не пізніше 10 днів після виконання вантажоперевезення.

Відповідно до п.5.4. Строк оплати послуг Перевізника складає 10 днів від моменту отримання Експедитором документів, вказаних в п.5.3, даного Договору, якщо інше не обумовлено в Заявці.

18.06.2010 року та 06.05.2010 року сторонами було погоджено заявки на транспортно-експедиційне обслуговування вантажу автомобільним транспортом.

Відповідно п.11 заявки №1 від 18.06.2010 року транспортного замовлення та умов договору відповідач зобов"язався перерахувати позивачу кошти за надані послуги у сумі, визначеній у разовій заявці у безготівковій формі протягом 14 банківських днів (п. 5.3 договору) після отримання документів (акт виконаних робіт (два екземпляри); рахунок фактура; СМR (оригінал); податкова накладна або документ що її замінює).

На виконання умов договору та відповідно до заявки позивачем здійснено перевезення вантажу по маршруту Італія - Україна. Згідно з транспортним замовленням від 13.05.2010 року заборгованість відповідача складала 43155.00грн.

Позивачем надіслано відповідачу ОСОБА_4 про надання послуг №783 від 13.05.2010 року та №1131 від 01.07.2010 року, оригінали CMR та рахунки.

Свої зобов'язання позивач виконав в повному обсязі, що підтверджується актами про надання послуг від 13.05.2010 року №783 та від 01 07.2010 року №1131.

30.07.2010 року відповідач платіжним дорученням №БВ-0000381 перерахував кошти в сумі 3000.00 (три тисячі) грн. за надані послуги згідно замовлення від 06.05.2010 року.

10.08.2010 року відповідач платіжним дорученням №ВВ-0000401 перерахував кошти в сумі 3000.00 (три тисячі) грн. за надані послуги згідно замовлення від 06.05.2010 року.

Позивачем на адресу відповідача направлено претензією №676 від 27.10.2010 року, яку залишено без відповіді та задоволення.

На момент розгляду справи борг відповідача перед позивачем становить 37155 грн. 00 коп. В матеріалах справи відсутні докази погашення відповідачем боргу в розмірі 37155 грн. 00 коп.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства; крім того підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є завдання майнової (матеріальної) шкоди.

Відповідно до ст.509 ЦК України, - зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст.526 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

За договором транспортного експедирування (ст.929 ЦК України), одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов'язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов'язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов'язання, пов'язані з перевезенням. Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо). Умови договору транспортного експедирування визначаються за домовленістю сторін, якщо інше на встановлено законом, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.2 ст.193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

З огляду на зазначене та враховуючи, що борг відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не оплачений, його розмір підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача боргу в сумі 37155 грн. 00 коп. є доведеними, обґрунтованими, відповідачем не спростовані, а відтак підлягають задоволенню з покладенням на відповідача витрат по сплаті держмита та витрат по оплаті інформаційно-технічних послуг по забезпеченню судового процесу.

Керуючись ст.49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 особи-підприємця ОСОБА_2 (33027, м.Рівне, вул. Д.Галицького, 9а, ЄДРПОУ НОМЕР_1, р/р 2600801653269 у ВАТ "УкрЕксімБанк", МФО 333539) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Захід" (77503, Івано-Франківська обл., м.Долина, вул.Обліски, 139, р/р 26006160072 в ІФ ОД ВАТ "ОСОБА_5 Аваль", МФО 38805) 37155 грн. 00 коп. основного боргу, 371 грн. 55 коп. державного мита. 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Мамченко Ю. А.

Повний текст рішення суддею підписаний "30" травня 2011 року

Попередній документ
50660485
Наступний документ
50660487
Інформація про рішення:
№ рішення: 50660486
№ справи: 5019/483/11
Дата рішення: 27.05.2011
Дата публікації: 25.09.2015
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Рівненської області
Категорія справи: Господарські справи (до 01.01.2019); Майнові спори