24 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/7521/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловик С.В.
за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 2a-1870/7521/11
за позовом Сумського обласного управління водних ресурсів
до Контрольно-ревізійного управління в Сумській області
про визнання дій протиправними та скасування розпорядження,-
Сумське обласне управління водних ресурсів (далі - позивач) звернулось з адміністративним позовом до Контрольно-ревізійного управління в Сумській області (далі - відповідач, КРУ в Сумській області) в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:
- визнати протиправними дії КРУ в Сумській області щодо зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства України, а саме: прийняття розпоряджень про зупинення операцій з бюджетними коштами № 244 від 11 жовтня 2011 року та № 276 від 11листопада 2011 року;
- скасувати розпорядження КРУ в Сумській області про зупинення операцій з бюджетними коштами № 276 від 11 листопада 2011 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що дії відповідача щодо зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Сумського обласного управління водних ресурсів, відкритих в органах Державного казначейства України, не відповідають вимогам Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", Бюджетного кодексу України, Порядку зупинення операцій з бюджетними коштами, затвердженого Постановою КМУ № 21 від 19.01.2011 року, оскільки порушення, виявлені КРУ в Сумській області під час проведення в жовтні 2010 року ревізії, були усунені позивачем в повному обсязі, що підтверджується відповідними документами, наявними в матеріалах справи.
В судовому засіданні з вищезазначених підстав представники Сумського обласного управління водних ресурсів позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представник КРУ в Сумській області з позовними вимогами не погодився, зазначив, що дії відповідача повністю відповідають вимогам діючого законодавства, в зв'язку з чим, в судовому засіданні просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши повноважних представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне адміністративний позов Сумського обласного управління водних ресурсів задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до п. 2.16 Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління України на ІІІ квартал 2010 року та на підставі направлень на проведення ревізії №№ 937, 938 від 30.08.2010 р., № 988 від 07.09.2010 р., № 995 від 10.09.2010 р. та № 991 від 08.09.2010 р. головним контролером-ревізором ОСОБА_4, провідними контролерами-ревізорами ОСОБА_5 і ОСОБА_6, начальником відділу ОСОБА_7 та старшим контролером-ревізором ОСОБА_8 було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Сумського обласного виробничого управління водного господарства за період з 01 липня 2008 року по 31 серпня 2010 року.
За результатами вказаної ревізії відповідачем 26 жовтня 2010 року складений акт № 07-06-04/69 (а.с. 43, 8-12), згідно якого КРУ в Сумській області були встановлені порушення вимог бюджетного законодавства, зокрема, в частині внесення недостовірних даних до фінансової звітності, а саме: завищення касових та фактичних видатків за КЕКВ 2133 у формі № 4-3д "Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду" за 2008 рік на суму 11,9 тис. грн. та 2009 рік на суму 19,42 тис. грн. за КПКВ 5001070 та заниження дебіторської заборгованості за розрахунками з виконавцями робіт у рядку 181 форми "Баланс" за 2008 рік на суму 11,9 тис. грн. та 2009 рік на суму 19,42 тис. грн. внаслідок оплати завищеної вартості виконаних підрядниками (міжрайонними управліннями водного господарства області) робіт, в результаті включення ними до актів форми КБ-2в вартості матеріалів без робіт на їх улаштування, завищеної вартості матеріалів та зайвої кількості машино-годин роботи машин та механізмів.
В зв'язку з тим, що виявлені під час ревізії згідно акту № 07-06-04/69 від 26.10.2010 р. порушення вимог бюджетного законодавства Сумським обласним виробничим управлінням водного господарства на дату закінчення ревізії усунуті не були, КРУ в Сумській області 24 листопада 2010 року прийняло Розпорядження № 235 (а.с. 39) про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства на строк до 25 грудня 2010 року.
З метою відновлення операцій з бюджетними коштами, позивач усунув виявлені порушення, про що повідомив КРУ в Сумській області листом № 1348 від 26 листопада 2010 року. Вказаний лист, та документи, що підтверджують факт усунення виявлених порушень, були отримані відповідачем 26 листопада 2011 року, що підтверджується підписом та штампом про отримання (а.с. 15).
Проте, незважаючи на надані позивачем документи, КРУ в Сумській області, за порушення вимог бюджетного законодавства в частині внесення недостовірних даних до фінансової звітності, а саме: завищення касових та фактичних видатків за КЕКВ 2133 у формі № 4-3д "Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду" за 2008 рік на суму 11,9 тис. грн. та 2009 рік на суму 19,42 тис. грн. за КПКВ 5001070 та заниження дебіторської заборгованості за розрахунками з виконавцями робіт у рядку 181 форми "Баланс" за 2008 рік на суму 11,9 тис. грн. та 2009 рік на суму 19,42 тис. грн. внаслідок оплати завищеної вартості виконаних підрядниками (міжрайонними управліннями водного господарства області) робіт, в результаті включення ними до актів форми КБ-2в вартості матеріалів без робіт на їх улаштування, завищеної вартості матеріалів та зайвої кількості машино-годин роботи машин та механізмів, 11 жовтня 2011 року та 11 листопада 2011 року були прийняті розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами № 244 (а.с. 40) та № 276 (а.с. 60) відповідно.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, правовою підставою для прийняття вказаних розпоряджень про зупинення операцій з бюджетними коштами, відповідач визначив не усунення Сумським обласним виробничим управлінням водного господарства зазначених вище порушень бюджетного законодавства на дату закінчення ревізії (26.10.2010 р.) та дату прийняття розпоряджень (11.10.2011 р. і 11.11.2011 р.).
Надаючи правову оцінку обставинам справи та задовольняючи позовні вимоги, суд не може погодитись з доводами КРУ в Сумській області про правомірність дій щодо зупинення операцій з бюджетними коштами, з огляду на таке.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 117 Бюджетного кодексу України зупинення операцій з бюджетними коштами, як захід впливу за порушення бюджетного законодавства, застосовується за порушення, визначені пунктами 1-3, 10, 11, 14-29, 32-36, 38 і 40 частини першої статті 116 цього Кодексу.
Механізм зупинення операцій з бюджетними коштами визначений Порядком зупинення операцій з бюджетними коштами, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 21 від 19.01.2011 р., згідно п. 3 якого зупинення операцій з бюджетними коштами застосовується у разі виявлення факту порушення вимог бюджетного законодавства, передбаченого пунктом 2 частини першої статті 117 Бюджетного кодексу України, і полягає у зупиненні будь-яких операцій із здійснення платежів з рахунків розпорядників та/або одержувачів, про що складається протокол про порушення бюджетного законодавства. Якщо факт порушення вимог бюджетного законодавства зафіксовано в акті ревізії контролюючого органу, то протокол про порушення вимог бюджетного законодавства не складається.
На підставі зазначеного протоколу або акта ревізії уповноважений орган приймає протягом трьох робочих днів з дня його надходження розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами за встановленою формою.
Згідно ч. 2 ст. 118 Бюджетного кодексу України рішення про застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства, визначених пунктами 2-5 та 7 частини першої статті 117 цього Кодексу, приймається Міністерством фінансів України, органами Державної казначейської служби України, органами Державної фінансової інспекції України, місцевими фінансовими органами, головними розпорядниками бюджетних коштів у межах встановлених їм повноважень на підставі протоколу про порушення бюджетного законодавства або акта ревізії та доданих до них матеріалів. Рішення набирає чинності з дня його підписання.
При цьому, частиною 3 вказаної статті встановлено, що застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства, визначених статтею 117 цього Кодексу, за раніше виявлені і усунені порушення бюджетного законодавства не допускається.
Тобто, виходячи з положень вказаних норм, підставою для прийняття контролюючим органом розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами є наявність двох умов: факт порушень бюджетного законодавства, зафіксований в протоколі або акті ревізії, та факт не усунення цих порушень об'єктом контролю на момент прийняття розпорядження.
В даному випадку, як вбачається з матеріалів справи, підставою для зупинення операцій з бюджетними коштами та прийняття КРУ в Сумській області 11 жовтня 2011 року та 11 листопада 2011 року відповідних розпоряджень, послугував факт не усунення позивачем наступних порушень бюджетного законодавства, зафіксованих в акті ревізії № 07-06-04/69 від 26.10.2010 року (а.с. 8-12): внесення недостовірних даних до фінансової звітності, а саме: завищення касових та фактичних видатків за КЕКВ 2133 у формі № 4-3д "Звіт про надходження і використання інших надходжень спеціального фонду" за 2008 рік на суму 11,9 тис. грн. та 2009 рік на суму 19,42 тис. грн. за КПКВ 5001070 та заниження дебіторської заборгованості за розрахунками з виконавцями робіт у рядку 181 форми "Баланс" за 2008 рік на суму 11,9 тис. грн. та 2009 рік на суму 19,42 тис. грн. внаслідок оплати завищеної вартості виконаних підрядниками (міжрайонними управліннями водного господарства області) робіт, в результаті включення ними до актів форми КБ-2в вартості матеріалів без робіт на їх улаштування, завищеної вартості матеріалів та зайвої кількості машино-годин роботи машин та механізмів.
В той же час, матеріалами справи підтверджено, що вказані порушення позивачем фактично були усунені ще в листопаді 2010 року, про що свідчать наявні в матеріалах справи довідки про вартість виконаних будівельних робіт (форми КБ-3) та акти приймання виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) (а.с. 16-37). Зазначені документи, як докази усунення порушень, згідно листа № 1348 (а.с. 15) були надані КРУ в Сумській області 26 листопада 2010 року.
Крім того, варто зазначити, що в судовому засіданні представник відповідача погодився, що наявні в матеріалах справи форми КБ-3 та КБ-2в, які також надавались КРУ в Сумській області в листопаді 2010 року, свідчать про фактичне усунення порушень, за не усунення яких були прийняті розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами № 244 від 11 жовтня 2011 р. та № 276 від 11листопада 2011 р.
Отже, враховуючи наведені обставини, КРУ в Сумській області 11 жовтня 2011 року та 11 листопада 2011 року прийняло розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами за порушення бюджетного законодавства, які на момент прийняття цих розпоряджень фактично позивачем були усунені.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Сумського обласного управління водних ресурсів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Сумського обласного управління водних ресурсів до Контрольно-ревізійного управління в Сумській області про визнання дій протиправними та скасування розпорядження -задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Контрольно-ревізійного управління в Сумській області щодо зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства України, а саме: прийняття розпоряджень про зупинення операцій з бюджетними коштами № 244 від 11.10.2011 р. та № 276 від 11.11.2011 р.
Скасувати розпорядження Контрольно-ревізійного управління в Сумській області про зупинення операцій з бюджетними коштами № 276 від 11 листопада 2011 р.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
повний текст постанови складений 29.11.2011 р.