24 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/7594/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловик С.В.
за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 2a-1870/7594/11
за позовом ОСОБА_1
до Сумського обласного центру зайнятості
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1П.) звернулась з адміністративним позовом до Сумського обласного центру зайнятості (далі - відповідач) в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів;
- зобов'язати відповідача виплатити на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі десяти місячних посадових окладів згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Свої вимоги позивач мотивує тим, що працювала на посаді бухгалтера відділу бухгалтерського обліку Сумського обласного центру зайнятості та 23.09.2011 року була звільнена з займаної посади на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку зі скороченням штату. Після звільнення, відповідно до положень Закону України "Про державну службу", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", Закону України "Про зайнятість населення", ОСОБА_1 стала на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі міста Суми та їй достроково було призначено пенсію державного службовця.
Враховуючи те, що на момент оформлення пенсії стаж державного службовця позивача склав більше 13 років, то відповідно ч. 13 ст. 37 Закону України "Про державну службу", відповідач зобов'язаний був нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі десяти місячних посадових окладів. Проте, порушуючи вказану норму та права позивача, Сумський обласний центр зайнятості не здійснив нарахування та виплату вказаної грошової допомоги.
В судовому засіданні з вищезазначених підстав ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Сумський обласний центр зайнятості з позовними вимогами не погодився, в запереченні на адміністративний позов (а.с. 40-41) зазначив, що ч. 13 ст. 37 Закону України "Про державну службу" передбачає виплату одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів лише в разі звільнення державного службовця у зв'язку з виходом на пенсію. Оскільки ОСОБА_1 була звільнена з займаної посади за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку зі скороченням штату, вона не має права на отримання вказаної одноразової грошової допомоги.
З огляду на наведені обставини, представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Заслухавши позивача та повноважного представника відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач працювала на посаді бухгалтера відділу бухгалтерського обліку Сумського обласного центру зайнятості. Згідно наказу відповідача № 129-к від 23 вересня 2011 року (а.с. 8) ОСОБА_1 було звільнено з займаної посади на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку зі скороченням штату. На день звільнення, згідно трудової книжки БТ-І № 1772386 (а.с. 11-34), загальний трудовий стаж позивача складав 29 років, з яких стаж державної служби складав більше 13 років.
Після звільнення, ОСОБА_1 стала на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі міста Суми та їй достроково було призначено пенсію державного службовця з 27 вересня 2011 року, про що свідчить довідка № 51 від 11 жовтня 2011 року (а.с. 10). Отримавши пенсію, позивач 12 жовтня 2011 року звернулась до Сумського обласного центру зайнятості з заявою про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (а.с. 9). Листом від 02 листопада 2011 року № 01-10/1632 (а.с. 54-55) відповідач відмовив ОСОБА_1 у виплаті вказаної грошової допомоги.
Правовою підставою для відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів відповідно до ч. 13 ст. 37 Закону України "Про державну службу", Сумський обласний центр зайнятості визначив те, що вказана норма надає право на отримання грошової допомоги лише тим державним службовцям, які звільняються за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію. На переконання відповідача, оскільки ОСОБА_1 була звільнена з займаної посади на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України у зв'язку зі скороченням штату, вона не має права на отримання зазначеної одноразової грошової допомоги.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд не може погодитись з доводами Сумського обласного центру зайнятості, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення вказаного віку, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними, зокрема, 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року. Крім того, статтею 28 згаданого Закону встановлено, що за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу, їм встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком.
Згідно ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців.
Статтею 26 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, за умови їх реєстрації в службі зайнятості протягом семи календарних днів після звільнення як таких, що шукають роботу, гарантується, окрім іншого, право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України "Про державну службу", "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність" (за наявності відповідних умов), у разі якщо до визнання такої особи безробітною для неї неможливо було підібрати підходящу роботу та якщо вона має страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вказане право на достроковий вихід на пенсію закріплене і в ст. 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", згідно якої особам, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України "Про державну службу", "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність" (за наявності відповідних умов), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Отже, виходячи із системного аналізу вказаних норм, право державного службовця на призначення пенсії (вихід на пенсію) виникає або після досягнення встановленого законодавством віку, або в разі звільнення з займаної посади за півтора року до досягнення пенсійного віку за ініціативою власника. При цьому, в останньому випадку, вихід державного службовця на пенсію (призначення пенсії) можливий лише після його звільнення та за умови його реєстрації в службі зайнятості як такого, що шукає роботу.
Відповідно до ч. 13 ст. 37 Закону України "Про державну службу" державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше десяти років виплачується грошова допомога в розмірі десяти місячних посадових окладів.
На переконання суду, вказана норма не пов'язує право державного службовця на отримання грошової допомоги з підставами звільнення: чи то за ст. 38 Кодексу законів про працю України (за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію), чи то за п. 1. ст. 40 (за ініціативою власника у зв'язку зі скороченням штату), оскільки поняття "вихід на пенсію" є тотожнім поняттю "призначення пенсії". Виплата зазначеної одноразової грошової допомоги передбачає наявність двох фактів: стаж державної служби не менше десяти років та вихід на пенсію (призначення пенсії). Вказана правова позиція кореспондується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалах від 09.04.2009 р. по справі № К-22972/07, від 01.02.2011 р. по справі № К-15562/07, від 04.05.2011 р. по справі № К-21877/10.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 на момент звільнення, 23 вересня 2011 року, мала стаж державної служби понад 13 років, що підтверджується трудовою книжкою БТ-І № 1772386 (а.с. 11-34) і не заперечується відповідачем. Після звільнення, з 27 вересня 2009 року, їй була призначена пенсія державного службовця, про що свідчить довідка Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі міста Суми № 51 від 11.10.2011 р. (а.с. 10). Тобто, фактично позивач вийшов на пенсію за нявності стажу державної служби значно більше десяти років.
Таким чином, враховуючи наведені обставини, підстави та порядок звільнення позивача з державної служби, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої ч. 13 ст. 37 Закону України "Про державну службу", в зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського обласного центру зайнятості про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Сумського обласного центру зайнятості (40030, м. Суми, площа Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 03491406) щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 (40030, АДРЕСА_1, ід.н. НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних посадових окладів відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Сумський обласний центр зайнятості (40030, м. Суми, площа Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 03491406) виплатити на користь ОСОБА_1 (40030, АДРЕСА_1, ід.н. НОМЕР_1) одноразову грошову допомогу в розмірі десяти місячних посадових окладів відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
повний текст постанови складений 29.11.2011 р.