копія
06 вересня 2011 р. Справа № 2a-1870/5312/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації до відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про скасування постанови ,-
Управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації (далі по тексту, позивач - управління ПСЗН Недригайлівської РДА), звернулось до суду з позовом до відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області (далі по тексту, відповідач - відділ ДВС), в якому просило скасувати постанову старшого державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС про накладання штрафу за невиконання рішення суду від 26.04.2011року ВП №25692042.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що постанова про накладення на управління ПСЗН Недригайлівської РДА штрафу за невиконання рішення суду є безпідставною, оскільки постанову суду, якою зобов'язано позивача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 як інваліду 3 групи за 2010р. щорічної допомоги на оздоровлення передбачену ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, не було ним виконано з поважних причин, оскільки на рахунках, відкритих для управління в органах Державного казначейства акумулюються лише кошти, які носять характер цільових виплат з державного бюджету для надання соціальної допомоги різним категоріям населення, а тому у відповідача не було правових підстав до застосування санкцій, передбачених Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідач з позовними вимогами не погодився, вважав, що постанова про накладення штрафу від 26.04.2011року, зважаючи на не виконання управлінням ПСЗН Недригайлівської РДА в самостійному порядку виконавчого документа у встановлений строк, була винесена у відповідності до вимог ст.ст. 5,75,89 Закону України «Про виконавче провадження», а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню (а.с.37-39).
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, справу просив розглядати в його відсутності (а.с.44).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, справу просив розглядати в його відсутності (а.с.39).
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог відмовити, виходячи з наступного.
Як встановлено судом та вбачається з копії постанови про відкриття виконавчого провадження (а.с.41), 07.04.2011року, старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу ДВС ОСОБА_2 було відкрито виконавче провадження №25692042 з приводу примусового виконання виконавчого листа за №2-а-1041/10, виданого 31.03.2011 року Недригайлівським районним судом Сумської області про зобов'язання управління ПСЗН Недригайлівської РДА здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 як інваліду 3 групи за 2010р. щорічної допомоги на оздоровлення передбачену ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. У постанові про відкриття виконавчого провадження позивачу було запропоновано виконати вказане судове рішення у строк до 14.04.2011р. (а.с.41).
Згідно ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів ОСОБА_3 юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України «Про державну виконавчу службу».
Стаття 11 Закону України «Про виконавче провадження» визначає обов'язок державного виконавця вживати заходів примусового виконання рішень, передбачених цим Законом, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Згідно ч.2 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Частинами 1 та 2 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.
Як вбачається з досліджених матеріалів справи (а.с.41-42), позивачу старшим державним виконавцем відділ ДВС було запропоновано у строк до 14.04.2011р. самостійно виконати рішення суду та попереджено про примусове виконання рішення суду у разі невиконання у встановлений строк рішення суду у самостійному порядку. Однак, судом встановлено, що управління ПСЗН Недригайлівської РДА після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження рішення суду у самостійному порядку у встановлений відповідачем строк не виконало. На адресу відповідача управлінням ПСЗН Недригайлівської РДА по спливу вказаного строку надано розрахунок суми недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та стала інвалідом ОСОБА_1, датованого вже 26.04.2011р. (а.с.43).
Частиною 2 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання рішення суду у встановлений в постанові про відкриття виконавчого провадження строк без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Судом встановлено, що у зв'язку з невиконанням рішення суду у встановлений у постанові про відкриття виконавчого провадження, строк, відповідно до ст.ст. 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження», старшим державним виконавцем Куликом Володимиром Васильовичем 26.04.2011року було винесено постанову про накладення на управління ПСЗН Недригайлівської РДА штрафу в розмірі 680,00грн. (а.с.10).
Позивач вважає дії відповідача під час винесення постанови про накладення штрафу такими, що вчинені з порушенням чинного законодавства, оскільки рішення суду не було виконано ним з поважних причин, а саме: фактично через не виділення таких коштів управлінню ПСЗН Недригайлівської РДА, розмір яких не передбачений у Державному бюджеті.
Дану позицію суд вважає необґрунтованою, а оскаржувану постанову такою, що відповідає вимогам чинного законодавства. Так, згідно статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, передбачених цим Законом, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Згідно ст. 5 вказаного закону вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України. Відповідно до ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Статтями 75 та 89 вказаного Закону передбачено право державного виконавця накладати штраф на боржника в разі невиконання ним рішення суду без поважних причин.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Судом під час дослідження письмових доказів, що містяться у справі, було встановлено, що позивачем на постанову про відкриття виконавчого провадження, на адресу відповідача було надіслано лише розрахунок суми недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та стала інвалідом ОСОБА_1, датованого вже 26.04.2011р., тобто по спливу встановленого у постанові про відкриття виконавчого провадження строку (а.с.41-42,43,51).
ОСОБА_3 соціальної політики України від 11.07.2011р. наданого позивачем на обґрунтування своєї позиції також, на переконання суду, не може бути доказом поважності невиконання саме даного виконавчого листа №2-а-1041/10, тим паче, що він на адресу управління ПСЗН Недригайлівської РДА надійшов в липні 2011року. Інших доказів на підтвердження того, що управлінням ПСЗН Недригайлівської РДА вживались заходи по виконанню виконавчого листа №2-а-1041/10, на адресу відповідача, як вбачається з позову, не було надіслано.
Крім того, як вже було встановлено судом, рішенням Недригайлівського районного суду було зобов'язано позивача здійснити в тому числі перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 (а.с.10). При цьому управлінням ПСЗН Недригайлівської РДА відповідачу надано лише розрахунок суми недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та стала інвалідом ОСОБА_1, в той же час суд відмічає, що у випадку нарахування зазначеної суми, позивач у відповідності до вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», повинен був звернутися, до Державного казначейства України, ОСОБА_3 фінансів України, інших уповноважених на те органів, з запитами щодо надання та перерахування саме такої суми для виплати стягувачу, але таких запитів, після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження, як вбачається із доказів, наданих в обґрунтування своїх вимог (а.с.10-17,44-51), позивачем надіслано не було. При цьому такого запиту щодо з'ясуванню наявності чи відсутність коштів передбачених на виплату щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за минулі роки за рішеннями суду, на відповідному рахунку Державного казначейства не було надано на запит суду. (а.с.33).
Також варто зазначити, що згідно п.2.10 Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004р. за №136, у разі змін умов бюджетних зобов'язань (додаткові договори, розірвання договору тощо) розпорядник бюджетних коштів повинен протягом 7 робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Державного казначейства України Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов'язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов'язань.
Пунктом 2.12 вказаного Порядку передбачено, що бюджетні фінансові зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Таким чином позивач на виконання вказаних вимог повинен був подати до органів державного казначейства необхідні документи для реєстрації та обліку зобов'язань по сплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010р. у розмірі згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того, законодавство України надає можливість відкладення, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення. З таким клопотанням, як вбачається з матеріалів справи (а.с.10-17,41-51), управління ПСЗН Недригайлівської РДА не зверталось, на вимогу суду (а.с.33) такого клопотання надано не було.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ч.ч.2,3 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Як вбачається з доводів позивача (а.с.3-4), виконати постанову суду він не має можливості фактично через відсутність коштів.
В той же час, умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату допомоги на оздоровлення створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена допомога. Однак, на переконання суду, це не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання даної допомоги, яка передбачена законом та постановлена до стягнення судовим рішенням
Таким чином, доводи позивача про поважність причин невиконання рішення суду, не знайшли свого підтвердження, натомість судом встановлено, що позивачем без поважних причин, всупереч Конституції України, КАС України, Закону України «Про виконавче провадження», не були виконані вимоги державного виконавця відділу ДВС з приводу виконання виконавчого листа №2-а-1041/10, виданого Недригайлівським районним судом Сумської області, а тому суд вважає, що відповідачем правомірно, у відповідності до ст. 19 Конституції України, ч.3 ст.2 КАС України, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», з використанням цих повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, було винесено постанову про накладення на позивача штрафу в розмірі 680,00грн, у зв'язку з чим не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову управління праці та соціального захисту населення Недригайлівської районної державної адміністрації до відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про скасування постанови старшого державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про накладання штрафу за невиконання рішення суду від 26.04.2011року під час здійснення виконавчого провадження №25692042 -відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) І.Г. Шевченко
З оригіналом згідно
Суддя І.Г. Шевченко