Копія:
10 вересня 2015 р. справа №818/2770/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2770/15
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання незаконним рішення в.о.начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладене в листі №0-1126/21-15-СГ від 27.05.2015 року щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність; визнання незаконним та скасування наказу від 26.02.2015 року №25 Головного управління Держземагенства у Сумській області, яким внесені зміни до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014 року №23 “Про визначення переліку земельних ділянок”, в частині включення у перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах окремими лотами земельної ділянки за адресою: Краснопільський район, Чернеччинська сільська рада, загальною площею 17,70 га; зобов'язання Головного управління Держземагентства у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 29.04.2015 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району (КОАТУУ-5922387600 Зона -05 квартал 001), прийняти рішення відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем безпідставно відмовлено йому у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, з посиланням на наказ від 26.02.2015року №25, оскільки на час подання заяви земельна ділянка була вільною, а вказаний наказ є незаконним, так як зазначена в ньому земельна ділянка площею 17,7 га не була визначена.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що земельна ділянка, яка розташована на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах. Тому відсутні підстави надати ОСОБА_3 дозвіл на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки у власність.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 18.11.2014р. ОСОБА_3 звернувся до головного управління Держземагенства у Сумській області (правонаступником якого є головне управління Держгеокадастру у Сумській області) із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району.
Розглянувши вказану заяву, листом №0-61921-14 від 17.12.2014року головне управління Держземагенства у Сумській області відмовило ОСОБА_3 в її задоволенні на підставі того, що згідно листа відділу Держземагенства у Краснопільському районі Сумської області від 07.05.2013року №148 землі, з яких планується відведення земельної ділянки у власність позивачу, відділом було запропоновано включити до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення держаної власності для продажу прав на них на земельних торгах і в даний час це питання опрацьовується головним управлінням Держземагенства у Сумській області.
Не погодившись з рішенням в.о. начальника управління Держземагенства у Сумській області про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ОСОБА_3 звернувся з відповідним позовом до суду.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 10.03.2015р. у справі №818/215/15 адміністративний позов ОСОБА_3 до головного управління Держземагенства у Сумській області задоволений: визнано незаконним рішення в.о. начальника управління Держземагенства у Сумській області, викладене в листі №0-61921-14 від 17.12.2014 року, щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки у власність (а.с.13-14).
Після набрання рішенням суду законної сили, ОСОБА_3 повторно звернувся до в.о.начальника головного управління Держземагенства у Сумській області ОСОБА_4 із заявою від 29.04.2015 року вхідний № 31- 2359/0/17-15 - СГ про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району ( КОАТУУ -НОМЕР_1 зона -05 квартал 001).
Листом № 0-1126/21-15- СГ від 27.05.2015року в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_5 позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на наказ Головного управління від 26.02.2015 року №25, яким внесені зміни до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014року №23 та земельна ділянка, на яку ОСОБА_3 подавав заяву, включена до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах (а.с.9).
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 статті 18 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України визначені вичерпні підстави відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Як вбачається з листа №0-1126/21-15- СГ від 27.05.2015 року в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_5 позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на наказ Головного управління від 26.02.2015року №25, яким внесені зміни до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014року №23 та земельна ділянка, на яку ОСОБА_3 подавав заяву, включена до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах.
Вказана підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена Земельним кодексом України.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах визначений ст.136 Земельного кодексу України.
Так, п.3 ст.136 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Наказом головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014року №23 затверджений перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах в 2014 році, згідно з додатком 1, в якому відсутня земельна ділянка, яка розташована за межами населеного пункту на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району і на яку претендує позивач.
Згідно наказу головного управління Держземагенства у Сумській області від 26.02.2015року №25 внесені зміни до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014року №23, а саме: до переліку вільних земельних сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, додано земельну ділянку загальною площею 17,7 га (а.с.11-12).
Вказаний наказ в частині включення у перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах окремими лотами земельної ділянки за адресою: Краснопільський район, Чернеччинська сільська рада, загальною площею 17,70 га є незаконним та порушує права позивача.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 ще до прийняття зазначеного наказу звертався до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району (заява від 18.11.2014р.).
Проте, позивачу було відмовлено у наданні дозволу з посиланням на цей же наказ (лист №0-61921-14 від 17.12.2014 року).
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 10.03.2015р. у справі №818/215/15 зазначена відмова визнана незаконною.
Також, в оскаржуваному наказі земельна ділянка загальною площею 17,70 га, яка розташована на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району взагалі не визначена, тобто не вказана ні зона її розташування, ні квартал.
Тому твердження відповідача, що вказана земельна ділянка площею 17,70 га, включає і земельну ділянку на яку претендує ОСОБА_3, є безпідставними.
В свою чергу, включення до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, не визначеної земельної ділянки, суперечить вимогам Земельного кодексу України.
Так, відповідно до ч.1 ст.136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Тому суд вважає, що на момент звернення ОСОБА_3 із заявою від 29.04.2015р. до головного управління Держземагенства у Сумській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої за межами населеного пункту на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району, вказана земельна ділянка була вільна та не зазначена в переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які можуть виставлятися на земельні торги окремими лотами на 2014 рік.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело законності рішення в.о.начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладене в листі №0-1126/21-15-СГ від 27.05.2015 року щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, та не довело законності наказу від 26.02.2015року №25 Головного управління Держземагенства у Сумській області, яким внесені зміни до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014року №23 “Про визначення переліку земельних ділянок”, в частині включення у перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах окремими лотами земельної ділянки за адресою: Краснопільський район, Чернеччинська сільська рада, загальною площею 17,70 га.
Що стосується вимог позивача про зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, то в цій частині позову необхідно відмовити, оскільки надання дозволу на розробку проекту землеустрою відноситься до дискреційних повноважень відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати незаконним рішення в.о.начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладене в листі №0-1126/21-15-СГ від 27.05.2015 року щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність; визнати незаконним та скасувати наказ від 26.02.2015року №25 Головного управління Держземагенства у Сумській області, яким внесені зміни до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014року №23 “Про визначення переліку земельних ділянок”, в частині включення у перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах окремими лотами земельної ділянки за адресою: Краснопільський район, Чернеччинська сільська рада, загальною площею 17,70 га; а також зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 29.04.2015 року вх. №31-2359/0/17-15-СГ про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району (КОАТУУ-5922387600 Зона -05 квартал 001), прийняти рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати незаконним рішення в.о.начальника Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладене в листі №0-1126/21-15-СГ від 27.05.2015 року щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Визнати незаконним та скасувати наказ від 26.02.2015року №25 Головного управління Держземагенства у Сумській області, яким внесені зміни до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014року №23 «Про визначення переліку земельних ділянок», в частині включення у перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах окремими лотами земельної ділянки за адресою: Краснопільський район, Чернеччинська сільська рада, загальною площею 17,70 га.
Зобов'язати Головне управління Держземагентства у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 29.04.2015 року вх. №31-2359/0/17-15-СГ про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Чернеччинської сільської ради Краснопільського району (КОАТУУ-5922387600 Зона -05 квартал 001), прийняти рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 14 вересня 2015 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар