Копія
10 травня 2011 р. Справа № 2a-1870/2343/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Сумському районі до Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області, третя особа - Державне підприємство "Новосуханівський спиртовий завод", про скасування постанови, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі (далі по тексту - позивач, УПФУ в Сумському районі), звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ВДВС ГУЮ у Сумській області), третя особа - Державне підприємство "Новосуханівський спиртовий завод" (далі по тексту - ДП "Новосуханівський спиртовий завод"), в якому просить скасувати постанову головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області ОСОБА_2 від 30.03.2011 ВП № 24524971 та зобов'язати відділ Державної виконавчої служби головного управління юстиції у Сумській області поновити виконавче провадження з виконання виконавчого листа від 16.12.2010 № 2а-6136/10/1870, виданого Сумським окружним адміністративним судом, про стягнення з ДП "Новосуханівський спиртовий завод" на користь УПФУ в Сумському районі заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 22653,62 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області ОСОБА_2 від 30.03.2011 ВП № 24524971 зупинене виконавче провадження за виконавчим листом від 16.12.2010 № 2а-6136/10/1870, виданим Сумським окружним адміністративним судом, про стягнення з Державного підприємства «Новосуханівський спиртовий завод» на користь управління Пенсійного фонду України в Сумському районі заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 22653,62 грн на підставі п. 8 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з порушенням справи про банкрутство щодо даного підприємства.
Як передбачено ст. 1 Закону України «Про державну виконавчу службу» державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб відповідно до законів України. Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначаються Законом України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 N 606-XIV.
Ст. 37 Закону № 606 передбачено вичерпний перелік обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження. Зокрема, в п. 8 ч. 1 вказаної статті зазначено, що однією з підстав зупинення виконавчого провадження є порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство боржника, якщо відповідно до закону на вимогу стягувача поширюється дія мораторію, запровадженого господарським судом, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника).
Відповідно до абз. 23 ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 N 2343-XII мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
У даній статті чітко зазначено, що дія мораторію поширюється на грошові зобов'язання і зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію.
На виконання вимог ч. 4 ст. 12 Закону № 2343 мораторій на задоволення вимог кредиторів ДП «Новосуханівський спиртовий завод» введено 11 січня 2008 року одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство боржника, про що зазначено в ухвалі Господарського суду Сумської області від 11.01.2008 у справі № 8/3-08.
Таким чином, дія мораторію поширюється на зобов'язання, термін виконання яких настав до 11.01.2008, тобто всі грошові зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав після 11.01.2008, під дію мораторію не підпадають.
Зазначена у виконавчому листі від 16.12.2010 № 2а-6136/10/1870 сума 22653,62 грн є зобов'язанням ДП «Новосуханівський спиртовий завод» зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за травень 2010 року, термін виконання якого настав 20 червня 2010 року. Отже на зобов'язання за виконавчим листом від 16.12.2010 № 2-А-6136/10/1870 не поширюється дія мораторію на задоволення кредиторських вимог, введеного 11.01.2008 р.
Тож у головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області ОСОБА_2 не було підстав для зупинення виконавчого провадження за вказаною вимогою на підставі п. 8 ст. 37 Закону № 606, а тому його такі дії є неправомірними та такими, що порушують права УПФУ в Сумському районі.
Відповідач позов не визнав, зазначив, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду, протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів забороняється стягнення на підставі виконавчих документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства. Вказана норма визначає конкретний період, протягом якого не вчиняються дії з примусового виконання рішень судів та інших органів, і цей період лише відповідає строку дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, проте ніяк не пов'язаний з його суттю.
Крім того, ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» визначає обставини, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, які пов'язані з фактом порушення господарським судом справи про банкрутство боржника та не містять посилання на те, які саме вимоги, пред'явлені на виконання, підлягають обов'язковому зупиненню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив суд у його задоволенні позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 30.03.2010 р. головним державним виконавцем Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області ОСОБА_2 з посиланням на п. 8 ст. 37, ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про зупинення виконавчого провадження по виконанню виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом по справі № 2а-6136/10/1870 від 16.12.2010 р. про стягнення з ДП "Новосуханівський спиртовий завод" 22653,62 грн боргу на користь УПФУ в Сумському районі (а.с. 7). При цьому зі змісту постанови вбачається, що державний виконавець зазначив, що ухвалою Господарського суду Сумської області від 11.01.2008 року порушено провадження у справі № 8/3-08 про банкрутство ДП «Новосуханівський спиртовий завод».
На думку суду, дії державного виконавця щодо зупинення виконавчого провадження суперечать вимогам Закону України "Про виконавче провадження" з огляду на таке.
Відповідно до ст. ст. 19, 25 Закону України “Про виконавче провадження” від 21 квітня 1999 року N 606-XIV (далі по тексту - Закон) державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону. Державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Статтею 37 Закону України “Про виконавче провадження” визначено обставини, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, зокрема відповідно до п. 8 ч. 1 вказаної статті, на яку посилається в постанові державний виконавець, виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство боржника, якщо відповідно до закону на вимогу стягувача поширюється дія мораторію, запровадженого господарським судом, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від реалізації майна боржника).
Так, 11.01.2008 р. відносно боржника - ДП "Новосуханівський спиртовий завод" - порушено справу про банкрутство № 8/3-08 (а.с. 8).
Відповідно до ст. 1, ч. 6 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 N 2343-XII мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію. Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на виплату заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, на невикористані та своєчасно не повернуті кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Тобто в силу ст. 1, 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів розповсюджує свою дію на зобов'язання, строки виконання яких настали до дня порушення провадження у справі.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на виплату заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, на невикористані та своєчасно не повернуті кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Управлінням Пенсійного фонду України в Сумському районі була подана заява про стягнення поточного боргу зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за травень2010 року, тобто щодо зобов'язання, яке виникло після порушення справи про банкрутство. За вказаним позовом Сумським окружним адміністративним судом було винесено рішення та видано виконавчий лист (а.с. 6).
Відповідно до ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 11 Закону державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Таким чином, судом достовірно встановлено, що головним державним виконавцем Колесником О.М. безпідставно винесено постанову про зупинення виконавчого провадження, чим порушено права УПФУ в Сумському районі як стягувача, у зв'язку з чим суд вважає, що за наведених обставин та правових норм вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Сумському районі до Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області, третя особа - Державне підприємство "Новосуханівський спиртовий завод", про скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області від 30.03.2011 року № ВП 24524971 про зупинення виконавчого провадження.
Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Сумській області поновити виконавче провадження з виконання виконавчого листа від 16.12.2010 року № 2а-6136/10/1870, виданого Сумським окружним адміністративним судом про стягнення з Державного підприємства "Новосуханівський спиртовий завод" на користь управління Пенсійного фонду України в Сумському районі заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 22653 грн. 62 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови виготовлено 13 травня 2011 року.