Постанова від 08.09.2015 по справі 809/1477/15

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" вересня 2015 р. Справа № 809/1477/15

м .Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кафарського В.В.,

За участю секретаря Драгомирецького І.М.,

прокурора Негрича Н.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району

до відповідача: ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції

про визнання дій неправомірними та скасування рішення № 9426789 від 24.12.2013 року,-

ВСТАНОВИВ:

Військовий прокурор Івано-Франківського гарнізону звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району до ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції про визнання дій неправомірними та скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 9426789 від 24.12.2013 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в ході прокурорської перевірки було встановлено, що нежитлові приміщення, розташовані за адресою м.Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців,4, загальною площею 1690,9 кв.м., перебувають на балансі Івано-Франківської КЕЧ та відносяться до сфери управління Міністерства оборони України. Відчуження майна Міністерством оборони не проводилось. Проте на підставі рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 17.07.2012 року по справі №5010/632/2012-18/29, яким визнано право власності ТОВ "Науково-технічний центр "Спецпроект" на вказане вище майно, та яке в подальшому було скасовано постановою Львівського апеляційного господарського суду від 06.03.2013, рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України № 5791121 від 11.09.2013 року зареєстровано право власності за вказаним товариством. В подальшому 18.09.2013 року між ТОВ "Науково-технічний центр "Спецпроект" та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу вищевказаних нежитлових приміщень та рішенням приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 за № 5984369 проведено державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_3 на дані приміщення. Вказаний договір скасовано в судовому порядку рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 14.05.2014 року у справі № 344/19586/13-п. Однак ОСОБА_3 протиправно внесено спірне майно до статутного капіталу заснованого ним ТОВ «Реал- Плюс ЛТД» та зареєстровано за останнім право приватної власності на вказане майно рішенням державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції № 9426789 від 24.12.2013 року.

За таких обставин прокурор просить визнати протиправними дії державного реєстратора ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції щодо здійснення реєстрації права приватної власності на нежитлові приміщення, розташовані за адресою м.Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців,4, загальною площею 1690,9 кв.м за ТОВ «Реал-Плюс ЛТД», скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції № 9426789 від 24.12.2013 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.04.2015 року позовну заяву військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Івано-Франківської квартирно-експлуатаційної частини району до відповідача ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції про визнання дій неправомірними та скасування рішення № 9426789 від 24.12.2013 року залишено без розгляду на підставі ст.100 КАС України.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2015 року вищевказану ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.04.2015 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Прокурор в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Позов просив задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Вказала, що рішення державного реєстратора ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції № 9426789 від 24.12.2013 року прийнято всупереч вимогам чинного законодавства, оскільки при прийнятті даного рішення державним реєстратором не було належним чином перевірено подані документи та законність заявлених вимог, внаслідок чого зареєстровано право власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою : м.Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 4 , загальною площею 1690,9 кв.м. за третіми особами, в той час, коли вказане майно відносилося до державного нерухомого майна, перебувало на балансі Івано-Франківської КЕЧ району та входило до сфери управління Міністерства оборони України. Позов просила задовольнити.

Представника відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. В судовому засіданні від 31.08.2015 року проти задоволення позовних вимог заперечив. Вказав, що рішення № 9426789 від 24.12.2013 року державним реєстратором ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції прийнято у відповідності до приписів чинного законодавства, що підтверджується матеріалами реєстраційної справи № 155276126101, долученої до матеріалів справи в якості письмового доказу.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України від 11.09.2013 №5791121 за результатом розгляду заяви представника ТОВ "Науково-технічний центр "Спецпроект" проведено державну реєстрацію права приватної власності на нежитлові приміщення, що розташовані за адресою: м.Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців,4. Підставою для прийняття вказаного рішення стало рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 17.07.2012 року по справі №5010/632/2012-18/29, яким визнано право власності ТОВ "Науково-технічний центр "Спецпроект" на нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців,4. Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 06.03.2013 року вищевказане рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 17.07.2012 року скасовано та прийнято нове, яким відмовлено в задоволенні позовних вимог ТОВ "Науково-технічний центр "Спецпроект" щодо визнання за останнім права приватної власності на вищезазначене нерухоме майно.

18.09.2013 року між ТОВ "Науково-технічний центр "Спецпроект" та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу нежитлових приміщень, розташованих за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців,4.

В подальшому, рішенням приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 від 18.09.2013 №5984369 за результатом розгляду заяви про державну реєстрацію прав від 18.09.2013 проведено державну реєстрацію права приватної власності ОСОБА_3 на вказані нежитлові приміщення.

Судом також встановлено, що рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області по справі № 344/19586/13-ц за позовом Івано-Франківського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах Міністерства оборони України до ОСОБА_3 витребувано у набувача ОСОБА_3 нерухоме майно, придбане за договором купівлі-продажу від 18.09.2013 року, укладеного між ТОВ "Науково-технічний центр "Спецпроект" та ОСОБА_3, що знаходиться за адресою м.Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 4 та належить до державного нерухомого майна, що перебуває на балансі Івано-Франківської КЕЧ району і відноситься до сфери управління Міністерства оборони України. (а.с.210-213).

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області від 24.12.2013 №9426789 за результатом розгляду заяви від 24.12.2013 зареєстровано право приватної власності за ТОВ "Реал-Плюс ЛТД" на вказані нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою м.Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 4. ( а.с.170).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено);добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Умови та порядок здійснення реєстрації прав на нерухоме майно встановлені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обмежень" від 01.07.2004 № 1952-IV та Постановою Кабінету міністрів України від 22.06.2011 № 703 "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" (надалі по тексту Порядок), чинного на час прийняття оскаржуваного рішення.

Пунктом 2 Порядку передбачено, що Державну реєстрацію прав шляхом внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) проводять орган державної реєстрації прав та нотаріус як спеціальний суб'єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно (далі - нотаріус).

Орган державної реєстрації прав проводить: державну реєстрацію права власності та інших речових прав на нерухоме майно за місцем розташування такого майна; державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно незалежно від місця розташування такого майна; облік безхазяйного нерухомого майна. Якщо нерухоме майно розміщене в межах території, на якій діє два і більше органів державної реєстрації прав, державна реєстрація права власності та інших речових прав, облік безхазяйного нерухомого майна проводяться одним з таких органів, обраним заінтересованою особою або уповноваженою нею особою (далі - заявник).

Нотаріус проводить державну реєстрацію прав: реєстрація яких проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва (нотаріус, яким вчиняється така дія); у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва (нотаріус, яким вчинено таку дію).

У відповідності до ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: 1) право власності на нерухоме майно; 2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; 3) інші речові права відповідно до закону; 4) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження. Речові права на нерухоме майно, зазначені в пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті, є похідними і реєструються після державної реєстрації права власності на таке майно. Право власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини) може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на земельну ділянку, на якій вони розташовані. Право власності на квартиру, житлове та нежитлове приміщення може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), в яких вони розташовані.

Згідно із ст. 19 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Відповідно до вимог пункту 7 Порядку, для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Заява про державну реєстрацію подається щодо кожного об'єкта нерухомого майна окремо. У разі коли виникнення, перехід або припинення права власності на житловий будинок, будівлю або споруду відбувається одночасно з виникненням, переходом або припиненням у відповідної заінтересованої особи речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, подається одна заява про державну реєстрацію щодо таких об'єктів.

Згідно п. 10 Порядку, заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита. У разі коли заінтересована особа відповідно до закону звільнена від сплати державного мита, плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита та документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, не подаються. Документи, необхідні для проведення державної реєстрації, що подані з порушенням вимог, установлених законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами, є підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію або відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а не для відмови в прийнятті заяви про державну реєстрацію. Орган державної реєстрації прав, нотаріус не приймає заяву про державну реєстрацію у разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита, крім випадку, передбаченого абзацом другим цього пункту.

Відповідно до ст. 27 Порядку документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є: 1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно, чи його дублікат; 2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат; 4) свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, видані нотаріусом, чи їх дублікати; 5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до цього Порядку; 6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією до набрання чинності цим Порядком; 8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 9) державний акт на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою; 10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 12) заповіт, яким встановлено сервітут на нерухоме майно; 13) закон, яким встановлено сервітут на нерухоме майно; 14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

Судом витребувано від ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області копію реєстраційної справи № 155276126101 на спірне нерухоме майно. ( а.с.165-208).

Так, згідно картки прийому заяви №9426105 (а.с. 204) представником ТОВ "Реал-Плюс ЛТД" ОСОБА_3 подано до реєстраційної служби: витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно, серія та номер 9581622 від 18.09.2013 року, договір купівлі-продажу нежитлових приміщень серія та номер 512 від 18.09.2013 року, технічний паспорт виданий 13.08.2012 року ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації", протокол загальних зборів, серія та номер 1 , виданий 22.11.2013 року ТОВ « Реал- Плюс ЛТД», акт прийому-передачі нежитлових приміщень номер б/н від 22.11.2013, виданий ТОВ «Реал-Плюс ЛТД» та ОСОБА_3

У відповідності до п. 16 Порядку, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

Відповідно до п. 23 Порядку, Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Таким чином на підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку про те, що рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 9426789 від 24.12.2013 року державним реєстратором Івано-Франківського міського управління юстиції прийнято за наявності правових підстав, так як заявником були подані усі документи необхідні для проведення реєстрації у відповідності до вимог Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

При цьому слід зауважити, що суду не надано належних доказів щодо протиправності дій ТОВ "Реал-Плюс ЛТД" щодо набуття права приватної власності на нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м.Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців,4, загальною площею 1690,9 кв.м.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За наслідками судового розгляду судом не встановлено порушень вимог чинного законодавства при прийнятті державним реєстратором ОСОБА_2 служби Івано-Франківського міського управління юстиції рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 9426789 від 24.12.2013 року, а відтак в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст..ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: /підпис/ ОСОБА_5

Постанова складена в повному обсязі 14.09.2015 року.