15 березня 2011 р. Справа № 2а/0270/1140/11
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дончик В.В., розглянувши матеріали позовної заяви Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Липівка" (далі - СТОВ "Липівка") до ОСОБА_1 районної державної адміністрації Вінницької області (далі - ОСОБА_1 РДА), третя особа на стороні відповідача, без самостійних вимог Державний реєстратор ОСОБА_1 районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2, про визнання протиправними та незаконними дій, зобов'язання вчинити певні дії
14 березня 2011 року СТОВ "Липівка" звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 РДА про визнання дії Державного реєстратора ОСОБА_1 РДА щодо проведення реєстрації статуту протиправними, визнання незаконною реєстраційну дію та зобов'язання Державного реєстратора ОСОБА_1 РДА ОСОБА_2 скасувати реєстраційний запис.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до положень статей 104, 105 КАС України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 106 КАС України.
Так, в силу пункту 3 частини 1 статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 106 КАС України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, у разі подання позову до кількох відповідачів, зазначаються вимоги щодо кожного з відповідачів.
Згідно визначення даному в пункті 5 частини 1 статті 3 КАС України відповідач це суб'єкт владних повноважень, а у випадах, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Суб'єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач визначив відповідачем ОСОБА_1 РДА, проте позовні вимоги адресована виключно лише до Державного реєстратора ОСОБА_1 РДА ОСОБА_2, статус якого визначено, як третя особа без самостійних вимог.
Таким чином, СТОВ "Липівка", визначивши в своєму зверненні до суду відповідача, вимог до нього не заявляє, що є недотриманням вимог форми та змісту позовної заяви положенням статті 106 КАС України.
Враховуючи вищезазначене, за правилами визначеними частиною 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених в статті 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача та надає йому строк для усунення недоліків.
Керуючись статтею 108 КАС України, суд -
1. Позовну заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Липівка" до ОСОБА_1 районної державної адміністрації Вінницької області, третя особа на стороні відповідача, без самостійних вимог Державний реєстратор ОСОБА_1 районної державної адміністрації Вінницької області ОСОБА_2, про визнання протиправними та незаконними дій, зобов'язання вчинити певні дії, залишити без руху.
2. Надати Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Липівка" 5-денний термін, з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків, вказаних в ухвалі.
3. Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків позовна заява повертається.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дончик Віталій Володимирович