Справа № 296/5266/13-а
2-а/296/448/13
10 жовтня 2013 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого - судді Рожкової О.С.
секретаря - Каторжинської Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання незаконною відмову у зарахуванні на квартирний облік, скасування рішення, зобов”язання вчинити певні дії,-
27.07.2005 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення про відмову у зарахуванні на квартирний облік. В обґрунтування позову зазначив, що відповідач своїм рішенням неправомірно відмовив йому у зарахуванні на квартирний облік, чим порушив право позивача, передбачене Положенням про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 03.02.16995 року № 20.
За клопотанням позивача до участі в розгляді справи в якості третіх осіб судом залучались Житомирський обласний військовий комісар та начальник Житомирської квартирно-експлуатаційної частини.
18.06.2006 року позивач уточнив позовні вимоги та просив зазначити в рішенні конкретну дату зарахування його разом з членами сім'ї на квартирний облік, а саме з 15 серпня 1998 року, вказати конкретну дату внесення його до списку осіб, які мають право на позачергове отримання житла- 15 червня 2005 року.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 21.08.2006 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2010 року позовні вимоги залишено без задоволення.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.05.2013 року Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 21.08.2006 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 липня 2010 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Підставою для скасування судових рішень стало те, що судами першої та апеляційної інстанції не з'ясовувалось чи було дотримано відповідачем порядку організації забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень (звільнених з військової служби), чинного на час виникнення спірних правовідносин.
Ухвалою судді Рожкової О.С. від 10.06.2013 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення про відмову у зарахуванні на квартирний облік прийнято до свого провадження.
Під час розгляду справи 03.09.2013 року ІНФОРМАЦІЯ_2 залучено в якості співвідповідача.
В судовому засіданні 10.10.2013 року позивач підтримав уточнені позовні вимоги, з урахуванням яких просив визнати незаконною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 в зарахуванні його на на квартирний облік, скасувати рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15 червня 2005 року в частині відмови у зарахуванні на квартирний облік майора запасу ОСОБА_1 , зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат зарахувати ОСОБА_1 разом з членами сімї на квартирний облік з 15 серпня 1998 року та внести ОСОБА_1 до списку осіб, які мають право на позачергове отримання житла з 15 червня 2005 року рішенням житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник відповідачів позов не визнав, посилаючись на те, що рішення житлової комісії прийнято на підставі п.37 «Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України”, а тому є правомірним. Просив відмовити позивачу в задоволенні позову.
Представник третьої особи Житомирської квартирно-експлуатаційної частини в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, представника ІНФОРМАЦІЯ_1 , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.01.1984 року ОСОБА_1 призваний Житомирським міським військовим комісаріатом на військову службу.
Під час проходження військової служби в Збройних Силах України позивач з 15.08.1998 року прийнятий на квартирний облік в військовій частині НОМЕР_1 разом з сім'єю (дружина та двоє дітей).
На виконання вимог керівних документів керівників вищих органів військового управління Збройних Сил України військова частина НОМЕР_1 в жовтні 2004 року розформована.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 29.10.2004 року №22 ОСОБА_1 з 28.10.2004 року зараховано до списків особового складу військової частини, в якій він утримувався за штатом.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 09.12.2004 року №1094 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом 67, підпункт «в» (у зв'язку зі скороченням штатів).
В зазначеному наказі Міністра оборони України крім того зазначено, що відповідач звільнений у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України із залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок Міністерства оборони України.
Згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 23.12.2004 року №56 ОСОБА_1 з 03.02.2005 року виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Житомирського ОМВК міста Житомира.
21.03.2005 року позивач звернувся до Житомирського міського військового комісара з заявою про постановку його на квартирний облік, на що 25.03.2005 року отримав відповідь про те, що порушене питання відноситься до компетенції Житомирського облвійськомату.
25.04.2005 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського обласного військового комісара з заявою про зарахування його на квартирний облік. Згідно відповіді ТВП Житомирського обласного військового комісара від 27.04.2005 року позивачу відмовлено в зарахуванні на квартирний облік.
Крім того, командир військової частини НОМЕР_2 , в якій проходив військову службу позивач, двічі звертався до Житомирського обласного військового комісара з клопотанням про зарахування позивача на квартирний облік при Житомирському обласному військовому комісаріаті (вих. №11/352 від 21.04.2005 року та вих. №ГП/1764).
Рішенням Житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.06.2005 року відмовлено у зарахуванні на квартирний облік позивача на підставі ч. 2 п. 37 Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 03.02.1995 року № 20, так як клопотання про зарахування на квартирний облік порушено після звільнення в запас позивача.
Рекомендовано ОСОБА_1 скористатись правом отримати житло, ставши на квартирний облік у виконавчому комітеті Житомирської ради депутатів.
Відповідно до частини першої статті 47 Конституції України визначено, що кожен має право на житло.
Згідно частини першої, другої статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. За військовослужбовцями, які вступили на військову службу за контрактом, зберігається право на жилу площу, яку вони займали до вступу на військову службу. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за попереднім місцем проживання.
Військовослужбовці Збройних Сил України, які перебувають на квартирному обліку, при переміщенні по службі на вищу, рівнозначну посаду, а також з вищих посад на нижчі за підставами, передбаченими підпунктами "а", "б" та "д" пункту 36 Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу та підпунктами "а" та "б" пункту 27 Тимчасового положення про проходження військової служби прапорщиками та мічманами (затверджені Указом Президента України від 13 травня 1993 року № 174/93), яке діяло на той час, пов'язаному з переїздом до іншого гарнізону, приймаються на квартирний облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей зі збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку за останнім місцем служби, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового та позачергового одержання жилих приміщень.
Відповідно п. 37 Положення про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України України, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин, військовослужбовці, які перебувають на квартирному обліку, при звільненні з військової служби у запас чи відставку за віком, за станом здоров'я, а також у зв'язку зі скороченням штатів або організаційними заходами у разі неможливості використання на службі, залишаються на квартирному обліку до одержання житла у військовій частині (у випадку її розформування - військових комісаріатах) і КЕЧ районів та користуються правом на позачергове одержання житла.
Якщо такий військовослужбовець обирає для проживання після звільнення з військової служби, з урахуванням існуючого порядку прописки, інший населений пункт, відповідний командир військової частини за проханням військовослужбовця за 3 роки до звільнення у запас або у відставку за віком подає до військового комісаріату і квартирно-експлуатаційної частини району необхідні документи для зарахування військовослужбовця на квартирний облік, на якому він перебуває до одержання житла. На підставі повідомлення КЕЧ району про зарахування такого військовослужбовця до черги на отримання житла у військовому комісаріаті, він знімається з квартирного обліку за останнім місцем служби. Він також може скористатися правом отримати житло після звільнення з військової служби від виконавчих комітетів місцевих Рад народних депутатів відповідно до чинного законодавства.
В частині 9 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" зазначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Заслуговує на увагу той факт, що для позивача по справі проведення організаційних заходів в Збройних Силах України, подальше розформування військової частини НОМЕР_1 у 2004 році та в зв'язку з цим переведення позивача для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 , де він утримувався за штатом до звільнення з військової служби у запас у зв'язку зі скороченням штатів у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України було не передбаченою подією в житті та відбувалось незалежно від його волі та бажань.
З цих підстав можливо прийти до висновку, що позивач по справі заздалегідь фізично не міг за три роки до свого звільнення з військової служби передбачити, що він закінчить свою військову службу у зв'язку з проведенням організаційних заходів в Збройних Силах України.
За таких умов, непередбачене звільнення позивача з військової служби унеможливило дотримання ним виконання вимог п.37 наказу Міністра оборони України від 03.02.95 року №20 в частині звернення у встановленому порядку за 3 (три) роки до звільнення у запас до відповідного командира військової частини з намірами бути зарахованим на квартирний облік після звернення в запас при Житомирському обласному військовому комісаріаті.
Такі обставини справи, які мають місце не з вини позивача, перешкоджають йому в реалізації ним свого законного права на перебування на квартирному обліку в Житомирському обласному військовому комісаріаті, тобто за місцем проживання, обраного після звільнення з військової служби, а тому, відповідно до положень ст.2 КАС України, суд вважає, що порушені права ОСОБА_1 підлягають захисту та поновленню.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вимоги позивача до Житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 не можуть бути задоволені, оскільки Житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 до якої також був пред'явлений позов, створена і працює при Житомирському обласному військовому комісаріаті, тобто не є юридичною особою.
Керуючись ст.12 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Положенням про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України”, затвердженим наказом Міністра оборони України від 03.02.95 року № 20, ст.ст. 10, 11, 158, 160, 163, 186 КАС України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 в зарахуванні ОСОБА_1 на квартирний облік.
Скасувати рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15 червня 2005 року в частині відмови у зарахуванні на квартирний облік майора запасу ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 зарахувати ОСОБА_1 разом з членами сімї на квартирний облік з 15 серпня 1998 року та внести ОСОБА_1 до списку осіб, які мають право на позачергове отримання житла з 15 червня 2005 року рішенням житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В іншій частині адміністративний позов залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя О. С. Рожкова