Копія
Справа № 822/3031/15
09 вересня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.
при секретаріТимчишину В. М.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Союз Транс Лайн-1" до Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.04.2015 року форми "Р" №0000901510 та форми "В4" №0000891510, -
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області (далі - Хмельницька ОДПІ, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 09.04.2015 року форми "Р" №0000901510 та форми "В4" №0000891510.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями не погоджується, та вважає, що вони прийняті незаконно та безпідставно. Позовні вимоги мотивує тим, що висновки відповідача, які викладені в акті про результати камеральної електронної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість (далі - ПДВ) не відповідають положенням Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс), оскільки вони зроблені без врахування вимог Порядку заповнення податкових накладних та первинних бухгалтерських документів, що складені відповідно до вимог чинного законодавства України.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позов в повному обсязі, з підстав наведених в позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечила, вказала, що вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення законними, оскільки факт порушення позивачем вимог ПК України, встановлений під час перевірки позивача та зафіксований в акті перевірки №248/151/373478931 від 24.03.2015 року. Детально позиція відповідача викладена в письмових запереченнях, копія яких долучена до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Союз Транс Лайн-1", код 37347893, як юридична особа зареєстроване 07.12.2010 року, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Код основного виду економічної діяльності - 46.73. оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
На підставі п.200.10 ст.200 ПК України, у порядку ст.76 ПК України, проведено камеральну (електронну) перевірку податкової звітності позивача з ПДВ за січень 2015 року. При перевірці використано податкову декларацію з ПДВ від 20.02.2015 року №9019448366. За результатами вказаної перевірки складено акт №248/151/37347893 від 24.03.2015 року (далі - акт).
Згідно висновків акту щодо формування позивачем податкового кредиту за рахунок податкових накладних датованих листопадом та груднем 2014 року, вказано, що дані в декларації з ПДВ за січень 2015 року свідчать про порушення п.198.2 та п.198.3 ст.198 ПК України, що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду на 723 683,00 грн., та заниження суми податкового зобов'язання з ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплачується до загального фонду державного бюджету на суму 887 567,00 грн.
На підставі висновків акту відповідачем прийняті податкові-повідомлення рішення від 09.04.2015 року форми "Р" №0000901510 та форми "В4" №0000891510.
Рішенням ДФС України від 29.07.2015 року відмовлено у задоволенні скарги ТОВ "Союз Транс Лайн-1" на рішення Хмельницької ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницький області від 06.04.2015 року та ГУ ДФС у Хмельницькій області 06.06.2015 року на заперечення до акту від 24.03.2015 року.
Надаючи оцінку спірним рішенням відповідача, суд звертає увагу на наступне.
Згідно з п.198.2 ст. 198 ПК України, датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг;
Відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
За п.198.6 ст.198 ПК України, у редакції чинній до 01.01.2015 року, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з п.201.11 ст.201 цього Кодексу). У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Згідно з п.198.6 ст.198 ПК України, у редакції чинній з 01.01.2015 року, не відносяться до податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податковими накладними.
Таким чином, першою умовою, яка забезпечує право на податковий кредит, є реєстрація податкової накладної в ЄРПН, незважаючи на її суму та номенклатуру товарів або послуг. Витягом з ЄРПН, який знаходиться в матеріалах справи підтверджується, що всі накладні, включені до декларації з ПДВ за січень 2015 року ТОВ "Союз Транс Лайн-1" зареєстровані в ЄРПН та вказує на те, що перша умова позивачем виконана.
Друга умова - строк такої реєстрації. Постачальник може зареєструвати податкову накладну в ЄРПН вчасно, у строк до 15 календарних днів, наступних за датою її складання - п.201.10 ПКУ, або з порушенням такого строку. У другому випадку суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносять до податкового кредиту за звітний період, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але не пізніше ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної.
Оскільки, як і в минулій, так і в чинній редакції, датою виникнення права платника на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше (п.198.2 ст.198 ПК України), а саме: дата списання коштів із банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг чи дата отримання платником податку товарів/послуг, тому до податкового кредиту можна включати ПДВ за податковими накладними, які зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку 15 днів, але не пізніше 180 днів з дати їх складання. Таким чином, суд вважає, що друга умова позивачем також виконана. Відтак, платник ПДВ - ТОВ "Союз Транс Лайн-1", мало право включати до податкового кредиту у січні 2015 року податкові накладні, що виписані в 2014 році та зареєстровані в ЄРПН не пізніше 180 днів з дати її виписки.
Як зазначено вище, відповідно до п.198.6 ст.198 ПК України, в редакції чинній з 01.01.2015 року, не належать до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ.
Аналогічні норми містить п.7 Порядку заповнення податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №957 від 22.09.2014 року (далі - Порядок), згідно з яким податкова накладна є підставою для віднесення сум ПДВ до податкового кредиту отримувача (покупця), зареєстрованого як платник податку, за умови дотримання вимог щодо реєстрації в ЄРПН й інших вимог, передбачених законодавством. Водночас, у тому ж п. 7 Порядку є виняток. Так, починаючи з 01.01.2015 року, не дає права одержувачеві (покупцеві) на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту: порушення порядку заповнення податкової накладної; складання податкової накладної платником податку, звільненим від сплати податку за рішенням суду, після набрання чинності таким рішенням суду; відсутність факту реєстрації платником податку - постачальником (продавцем) товарів/послуг податкових накладних у ЄРПН. За винятком податкових накладних, складених до 01.01.2015 року. Для них відсутність факту реєстрації в ЄРПН у випадку, якщо такі накладні складені в електронній формі або якщо такі накладні відповідають вимогам п.11 підрозділу 2 Розділу XX. ПК України в разі складання податкової накладної в паперовому вигляді.
Згідно ст.58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тобто, з 01.01.2015 року однією з головних умов для відображення податкового кредиту стає реєстрація податкових накладних в ЄРПН. Але, для податкових накладних, складених до 01.01.2015 року діють норми попередньої редакції ПК України. А тому, за ними зберігається право на податковий кредит без реєстрації в ЄРПН.
Згідно з чинним з 01.01.2015 року п.198.6 ст. 198 ПК України, за загальним правилом суми податку, оплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначених у податкових накладних, зареєстрованих у ЄРПН із порушенням строку реєстрації, належать до податкового кредиту за звітний податковий період, у якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але не пізніше 180 календарних днів із дати складання податкової накладної. Таке правило діє для податкових накладних, складених після 01.01.2015 року. Для податкових накладних складених до 01.01.2015 року зберігається право на податковий кредит протягом 365 календарних днів з дати їх складання.
Така позиція суду ґрунтується на пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 ПК України, згідно з яким діє принцип презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Крім того, згідно з п.56.21 ст.56 ПК України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Суд також звертає увагу на те, що на підтвердження здійснення господарських операцій за податковими накладними, складеними в період з листопада по грудень 2014 року, позивачем надано належним чином завірені докази, а саме: укладені з контрагентами договори купівлі-продажу, підряду; документи на підтвердження оплати наданих товарів та послуг; акти виконаних робіт; документи на підтвердження використання придбаних товарів/послуг у власній господарській діяльності з метою отримання прибутку, копії яких долучені до матеріалів справи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням того, що відповідачем не доведено, а судом не встановлено правомірність прийняття податкових повідомлень-рішень від 09.04.2015 року форми "Р" №0000901510 та форми "В4" №0000891510, останні необхідно скасувати, а позовні вимоги ТОВ "Союз Транс Лайн-1" задовольнити в повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Суд встановив, що за подання позовної заяви до суду, позивач сплатив судовий збір на суму 487,20 грн., що підтверджується платіжним дорученням №2498 від 03.08.2015 року та підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької ОДПІ.
Керуючись ст.ст.11, 71, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Союз Транс Лайн-1" задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 09.04.2015 року форми "Р" №0000901510 та форми "В4" №0000891510.
Присудити на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Союз Транс Лайн-1" судові витрати в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 14 вересня 2015 року , 12:08.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук
"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук