Справа № 2-а-3367/10/1970
"29" червня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А.
при секретарі Стасюк А.В.
за участю:
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Тернопільській області до комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп»про виконання рішення про застосування економічних санкцій,-
Державна інспекція з контролю за цінами в Тернопільській області, надалі позивач, звернулася до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп», надалі відповідач, про виконання рішення про застосування економічних санкцій.
Позов мотивовано тим, що за результатами планової перевірки, яка проводилася позивачем у період з 01.11.2009 року по 01.08.2010 року комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп»встановлено, що відповідачем допущено порушення державної дисципліни цін при нарахуванні плати за послуги з водопостачання та водовідведення для мешканців гуртожитків Кременецького медичного училища ім. А. Річинського, Кременецького обласного гуманітарно-педагогічного інституту ім. Т. Шевченка та для мешканців гуртожитку Професійно-технічного училища № 6, оскільки споживачі послуг, які проживають в гуртожитку, належать до категорії населення, а тому рахунки за використану по лічильнику воду та водовідведення для мешканців гуртожитку повинні виставлятись по тарифу, як для населення. В той же час відповідачем для вищевказаних споживачів, рахунки за використану по лічильнику воду та водовідведення виставлялися по тарифах, як для бюджетних установ. Внаслідок чого, відповідачем необґрунтовано одержано виручку за послуги водопостачання та водовідведення для мешканців гуртожитків в сумі 6968,00 грн.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, вказаних у позовній заяві та просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, проти його задоволення заперечив, пояснивши, що вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними з тих підстав, що плата для мешканців гуртожитку за послуги водопостачання та водовідведення повинна здійснюватись, як для бюджетних установ. В приміщеннях гуртожитків крім проживання учнів є виробничі приміщення, класи, майстерні, столові. ОСОБА_1 того, представник відповідача пояснив, що тарифи на водопостачання та водовідведення, як для населення, могли б застосовуватися до гуртожитків вищевказаних навчальних закладів у випадку проживання в них сімей.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, дослідивши представлені по справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступні факти.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Тернопільській області проведено планову перевірку комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп», з питань додержання цін на житлово-комунальні послуги згідно Закону України «Про ціни і ціноутворення», «Про житлово-комунальні послуги»та Закону України «Про місцеве самоврядування».
За результатами перевірки було складено акт від 09.09.2010 року №000309 (а.с.8-13) та встановлено, що відповідачем у період з 01.11.2009 року по 01.08.2010 року за послуги з водопостачання та водовідведення для мешканців гуртожитків Кременецького медичного училища ім. А. Річинського, Кременецького обласного гуманітарно-педагогічного інституту ім. Т. Шевченка та для мешканців гуртожитку Професійно-технічного училища № 6 виписувалися рахунки і нараховувалася плата згідно показників водолічильників за діючими тарифами як для бюджетних організацій на водопостачання 6.84 грн. за 1 м. куб., та водовідведення 4.66 грн. за 1 м. куб., а не за діючими тарифами, як для населення відповідно 6.25 грн. і 4.25 грн., згідно рішення виконкому Кременецької міської ради від 27.08.2009 року № 125. Тобто, підприємство допустило застосування вільних тарифів на послуги за умови запровадження для них державного регулювання. Внаслідок чого, відповідачем необґрунтовано одержано виручку за послуги водопостачання та водовідведення для мешканців гуртожитків в сумі 6968,00 грн.
За результатами перевірки позивачем було прийнято рішення №000086/4 від 14.09.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та вирішено вилучити в дохід державного бюджету економічних санкцій на загальну суму 20904,00 грн., в тому числі 6968,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки та 13936 грн. штрафу (а.с.6)
Позивачем було направлено відповідачу претензію (а.с.7) з вимогою добровільного виконання рішення від 14.09.2010р. № 000086/4. Однак відповідач вимоги претензії не виконав, направивши відповідь, у якій заперечив вимоги інспекції про сплату економічних санкцій, вказавши, що вони є безпідставними.
Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про ціни і ціноутворення», вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Відповідно до п. 35 Порядку формування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. № 959 тарифи, формуються для трьох категорій споживачів - населення, бюджетних установ, інших споживачів. Кожна категорія споживачів визначається на підставі економічно обґрунтованого розподілу витрат, пов'язаних з наданням послуг та органи влади, які уповноважені встановлювати (погоджувати) тарифи, можуть визначити додаткові категорії споживачів за умови, що рівень рентабельності для таких категорій споживачів формується з урахуванням вимог пункту 21 і не перевищує 50 відсотків.
Відповідно до ст. 13 Закону України від 24.06.2004 р. № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги»(далі -Закон № 1875-IV) залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);
3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);
4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Відповідно до ст. 14 Закону № 1875-IV залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:
перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади;
друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Згідно рішення виконавчого комітету Кременецької міської ради прийнятого 27.08.2009 р. № 125 «Про затвердження тарифів на послуги водопостачання та водовідведення»для підприємства, яке надає послуги з водопостачання та водовідведення, затверджені тарифи для трьох категорій споживачів, а саме: для населення, для бюджетних установ та для інших споживачів.
Відповідно до положень ст. 1 Закону № 1875-IV, житлово-комунальними послугами є результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Виконавцем житлово-комунальних послуг слід вважати суб'єкта господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
Також, положеннями ст. 1 Закону № 1875-IV визначено, що споживачем таких послуг є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу, що являє собою результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Відповідно до вимог п. 35 Порядку формування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. № 959, виконавчим комітетом Кременецької міської ради прийнято рішення від 27.08.2009р. № 125 «Про затвердження тарифів на послуги водопостачання та водовідведення». В зазначеному рішенні для підприємства, яке надає послуги з водопостачання та водовідведення, затверджені тарифи для трьох категорій споживачів, а саме: для населення, для бюджетних установ та для інших споживачів.
Відповідно до п. 2 загальних положень Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 03.06.1986р. № 208, цільове призначення будівлі, яка має статус гуртожитку - проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи (навчання).
Отже, нарахування мешканцям гуртожитку плати за послуги з водопостачання та водовідведення повинно здійснюватись за тарифами як для населення з врахуванням показника лічильника. Саме тому, мешканці гуртожитку повинні оплачувати за надані послуги з водопостачання та водовідведення як категорія «населення».
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення»державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції, Міністерства фінансів України від 03.12.01 р. №298/519, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушенням порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема, застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до переконання, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.6, 50, 86, 128, 158, 163, 186 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп»( м.Кременець вул. Осовиця,12, ідентифікаційний код 32291616) 20904,00 грн. (двадцять тисяч дев'ятсот чотири грн. 00 коп.) економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в дохід Державного бюджету код класифікації доходів бюджету 21081100 в УДК у Кременецькому районі, МФО 838012, р/р 31116106700316, з яких: 6968,00 грн. (шість тисяч дев'ятсот шістдесят вісім грн. 00 коп.) необґрунтовано одержаної виручки та 13936,00 грн. (тринадцять тисяч дев'ятсот тридцять шість грн. 00 коп.) штрафу.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст..254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.