Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
Іменем України
15.10.2009
Справа №2-3/2813-2009
за позовом Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Керч (98300, м. Керч, вул. К. Маркса,28) в інтересах держави в особі Державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель АР Крим, м. Сімферополь (95038, м. Сімферополь, вул. Кечкиметська,114)
до відповідача Обслуговуючого кооперативу «Човновий кооператив «Войковець»№251-Г», м. Керч (98319, м. Керс, вул. Г. Петрова, буд.20, кв. 253)
третя особа Керченська міська Рада, м. Керч (98300, м. Керч, вул. Кірова,17)
про стягнення 1586.66 грн.
Суддя ГС АР Крим Соколова І.О.
Від позивача - представник Свєтікова Є.Ю. за дор. від 07.08.09р.
Від відповідача -представник не з'явився
Від третьої особи - представник не з'явився
За участю прокурора - не з'явився
Обставини справи: Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор, м. Керч звернувся до Господарського суду АР Крим в інтересах держави в особі Державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель АР Крим, м. Сімферополь із позовом до відповідача - Обслуговуючого кооперативу «Човновий кооператив «Войковець»№251-Г», м. Керч за участю третьої особи Керченської міської Ради, м. Керч про стягнення збитків, заподіяних державі в наслідок порушення вимог земельного законодавства у розмірі 1586,66грн.
До дня слухання справи від Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора надійшов лист від 05.10.09р., до якого додана поштова квитанція від 02.10.09р. про спрямування копії позову за адресою державної реєстрації відповідача - м. Керч, вул. Г. Петрова,20, кв.253.
Позивач також надав доказ спрямування відповідачу копії позовної заяви.
Крім того, до дня слухання справи від третьої особи - Керченської міської Ради надійшли письмові пояснення до позовної заяви від 13.10.09р., з яких вибачається, що Рада позовні вимоги підтримала та просить суд розглянути справу без участі її представника.
Відповідач п'ятий раз не забезпечила явку свого представника в судове засідання, не представив запрошені документи, в тому числі відзив на позов, незважаючи на те що, про день и місто слухання справи був повідомлений належним чином - рекомендованою поштою за юридичною адресою.
У відповідності зі ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними матеріалами у справі.
Судом встановлено:
Вимоги заступника прокурора м. Керчі засновані на резолютивній частині рішення Конституційного суду (опубліковано в газеті „Урядовий кур'єр" від 22.04.1999 року), відповідно до якої прокурори та їх заступники мають право звертатися до Господарського суду з позовними заявами виключно в інтересах держави в особі органів державної влади або органів місцевого самоврядування, яким законом надані повноваження органів виконавчої влади.
Згідно п.4 мотивуючої частини рішення Конституційного суду інтереси держави є оцінюючим поняттям, прокурор і його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, з посиланням на законодавство, в чому саме виражається порушення інтересів держави або в чому Існує загроза інтересам держави, висловлюючи в позовній заяві необхідність захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах, і така заява, згідно ст.2 ГПК України, є підставою для порушення справи в господарському суді.
Відповідно до п.2 ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" передбачено, що однією з підстав представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб.
Відповідно до ст.ст. 6. 7 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням га охороною земель належать: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; внесення клопотань до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель тощо.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція і контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
Органами Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель відповідно до ст.ст. 15, 187, 188 Земельного кодексу України, ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», п.3, 4 Положення про Держаний комісії України по земельних ресурсах, затвердженого Указом Президента України від 14.08.2000 №970/200, п.3, 4 Положення про держави) інспекцію з контролю за використанням га охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.02 №1958, здійснюється державний контроль за використанням та охороною земель.
Постановою Кабінету міністрів України від 25.12.02 «Про утворення Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель» затверджено положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, і відповідно до п.1 якого визначено, що Державна інспекція з контролю за використанням і охороною земель є урядовим органом держаного управління, який діє у складі Держкомзему і йому підпорядковується. Основними закланнями Держземінспекції АРК г участь у межах своєї компетенції в реалізації державної політики у сфері земельних відносин; організація та здійснення державного контролю за використанням і охороною земель.
Отже, Державна інспекція по контролю за використанням і а охороною земель ЈР Крим виконує делеговані їй центральним органом виконавчої влади функції, у тому числі зі здійснення державною контролю щодо забезпечення додержання земельної о законодавства та реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель.
Перевіркою, проведеною Керченською міжрайонною природоохоронною прокуратурою встановлено, що 22.12.01 між Керченською міською радою та обслуговуючим кооперативом «Човновий кооператив «Войковець» №251-Г» (далі човновий кооператив) укладено договір оренди земельної ділянки, загальної пл. 3.7082 га, для обслуговування човнових гаражів та під'їзної дороги в р-ні мису Зміїний в м.Керч АРК ( а.с. 4-5).
Так, на момент перевірки прокуратури 20.02 09 спільно зі спеціалістами Держземінспекції АРК встановлено, що окрім наданої в оренду земельної ділянки, човновим кооперативом за її межами без правовстановлюючих документів використовується частина земельної ділянки загальною пл.0,0381 га під будівлями членів кооперативу, що підтверджується план-схемою відновлення меж земельної ділянки, розробленою спеціалістами - геодезистами ЧИ «Землевпорядні роботи» та поясненнями голови та члену кооперативу ( а.с. 21-23).
Відповідно до сі. 1 Закону України «Про державний контроль за охороною та використанням земель», самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, що свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування про її передачу у власність або у користування (оренду) або за відсутності вчиненого право чину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правовірними.
Згідно листа Керченського міського управління земельних ресурсів №97-01/08 від 27.03.09 додаткових земельних ділянок човновому кооперативу, окрім наданої земельної ділянки пл.3.7082 га, Керченською міською радою не надавалось, а тому її використання є самовільним ( а.с. 24).
Відповідно до сі 211 Земельною кодексу України, громадяни та юридичні особи винні у самовільному зайнятті земельних ділянок несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
Методикою, затвердженою постановою Кабінетів Міністрів України від 25.07.07 №963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільною зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покрив) (родючого шару грунту) без спеціального дозволу», визначений збиток, заподіяний державі у наслідок самовільного зайняття земельної ділянки човновим кооперативом, який складає 1586,66 грн., що підтверджується розрахунком завданої шкоди.
Відповідно до ст. 66 Конституції України, ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
За таких обставин, дослідивши, оцінивши наявні в матеріалах справи документи та фактичні обставини справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Керч в інтересах держави в особі Державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель АР Крим, м. Сімферополь до відповідача - Обслуговуючого кооперативу «Човновий кооператив «Войковець»№251-Г», м. Керч про стягнення збитків, заподіяних державі в наслідок порушення вимог земельного законодавства у розмірі 1586,66грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому суд ураховує, що відповідач не представив своїх обґрунтованих заперечень по заявленому позову, що передбачено ст.33 ГПК України та ухилився від явки в судові засідання.
Витрати по оплаті держмита та судові витрати, пов'язані зі сплатою інформаційно-технічних послуг із забезпечення судового процесу, підлягають віднесенню на відповідача згідно з ст. 49 ГПК України.
Рішення оформлене згідно зі ст.84 ГПК України та підписане 16.10.2009 року.
З обліком викладеного, керуючись, ст. ст. 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРIШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з обслуговуючого кооперативу «Човновий кооператив «Войковець» № 251-Г» (98319, м. Керч, вул. Генерала Петрова, 20 кв. 253 ідентифікаційний код 24400709відомості про банківські реквізити відсутні у матеріалах справи) на користь Державної інспекції по контролю за використанням та охороною земель АРК ( 95038, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114, відомості про банківські реквізити відсутні у матеріалах справи) 1586,66 грн. збитків.
Наказ видається стягувачеві або надсилається йому після набрання судовим рішенням законної сили.
Стягнути з обслуговуючого кооперативу «Човновий кооператив «Войковець» № 251-Г» (98319, м. Керч, вул. Генерала Петрова, 20 кв. 253 ідентифікаційний код 24400709відомості про банківські реквізити відсутні у матеріалах справи) в дохід Державного бюджету (р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405 код платежу 22090200 в банку отримувача: ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, отримувач Держбюджет м. Сімферополя) 102 грн. державного мита.
Наказ видається стягувачеві або надсилається йому після набрання судовим рішенням законної сили.
Стягнути з обслуговуючого кооперативу «Човновий кооператив «Войковець» № 251-Г» (98319, м. Керч, вул. Генерала Петрова, 20 кв. 253 ідентифікаційний код 24400709відомості про банківські реквізити відсутні у матеріалах справи) в дохід Державного бюджету (р/р 31218259700002 в УДК в г. Сімферополі ГУ ГКУ в АРК, ЗКПО 34740405, МФО 824026, призначення платежу за інформаційне - технічне забезпечення судового процесу в Господарському суді АРК) 118 грн. витрат на інформаційне - технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видається стягувачеві або надсилається йому після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Соколова І.А.