Рішення від 12.10.2009 по справі 257.1-2008

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 201

РІШЕННЯ

Іменем України

12.10.2009

Справа №2-26/257.1-2008

За позовом Прокурора м. Ялти, м. Ялта, вул. Кірова, 18 в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АРК, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114.

До відповідача Масандрівської селищної рада, смт. Масандра, вул. Стаханівська, 21.

За участю третіх осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: 1. Санаторій «Долоси», м. Ялта, смт. Радянське.

2. ТОВ «Мірідіан», м. Дніпропетровськ, вул. Виконкомівська, 7, кв. 67.

3. Міністерство охорони здоров'я України, м. Київ, вул. Грушевського, 7.

Про визнання недійсним пункту рішення.

Суддя Медведчук О.Л.

Представники:

Від позивача - не з'явився

Від відповідача - не з'явився

Від третіх осіб - 1. Окорокова О.А., предст., дов. від 16.06.09р.; 2. не з'явився; 3. не з'явився.

Прокурор не з'явився.

Суть спору:

Прокурор м. Ялти у січні 2008р. звернувся до господарського суду АР Крим із позовною заявою в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АРК про визнання недійсним та скасування пункту 1.3 рішення Масандрівської селищної ради від 07.05.2007р. за № 19.

Рішенням господарського суду АР Крим від 09.04.2008р. (суддя С.А. Чумаченко) позовні вимоги з урахуванням уточнень задоволено: визнано недійсним пункт 1.3 рішення №19 ХІ сесії 5-го скликання Масандрівської селищної ради "Про дозвіл підприємствам, установам, організаціям та суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам на розробку проектів відводу земельних ділянок з земель, які знаходяться у віданні Масандрівської селищної ради" від 07.05.2007".

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 30.07.2008 рішення господарського суду АР Крим від 09.04.2008р. у справі № 2-8/257-2008 скасовано, прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України від 18.11.2008р. постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 30.07.2008р. та рішення господарського суду АР Крим від 09.04.2008р. у справі № 2-26/1455-2007 скасовано, справу направлено на новий розгляд до господарського суду АР Крим.

Справу було передано на розгляд судді Медведчук О.Л.

Ухвалою від 25.12.2008р. суд (суддя Медведчук О.Л.) прийняв справу до розгляду із привласненням номеру 2-26/257.1-2008 та призначив судове засідання.

Розгляд справи відкладався.

У зв'язку із поданням ТОВ «Мірідіан» касаційної та апеляційної скарг, матеріали справи направлялись до судів касаційної та апеляційної інстанцій.

По поверненню матеріалів справи до господарського суду АР Крим, судом було продовжено її розгляд.

Міністерством охорони здоров'я України та Державною установою «Спеціалізований санаторій «Долоси Міністерства охорони здоров'я» надавались пояснення по суті заявлених вимог та просили позов прокурора задовольнити.

В процесі розгляду справи Заступником прокурора м. Ялти було уточнено позовні вимоги та просив суд визнати недійсним пункт 1.3 рішення Масандрівської селищної ради від 07.05.2007р. № 19. Крім того надавались пояснення по суті заявлених вимог.

У судове засідання яке відбулося 12.10.2009р. представники сторін та прокурор не з'явились.

Третьою особою - санаторієм «Долоси» позов прокурора підтримано.

Враховуючи що розгляд справи неодноразово відкладався, а також те що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення спору, суд не вважає за доцільне подальше відкладення розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника третьої особи, суд

встановив:

Рішенням Масандрівської селищної ради 11-ї сесії 5 скликання від 07.05.2007р. за №19 «Про дозвіл підприємствам, установам, організаціям та суб'єктам підприємницької діяльності - фізичним особам та розробку проектів відводу земельних ділянок з земель, що знаходяться у веденні Масандрівської селищної ради» вирішено надати згоду на розробку проекту відводу земельної ділянки з земель, що знаходяться у віданні Масандрівської селищної ради, зокрема пунктом 1.3 цього рішення ТОВ "Мірідіан" на розробку проекту відводу земельної ділянки площею 2,0000 га для будівництва та обслуговування оздоровчого-рекреаційного комплексу за адресою: смт. Советське, будинок №12 та затверджено договір про співпрацю між ТОВ "Мірідіан" та Масандрівською селищною радою.

Відповідно до умов затвердженого договору який укладено 07.05.2007р. між Масандрівскою селищною радою та ТОВ "Мірідіан" про співпрацю в розвитку інженерної, соціальної інфраструктури та благоустрою, Рада зобов'язалася прийняти рішення про дозвіл ТОВ «Мірідіан» проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 2,0 га за адресою м. Ялта, смт. Совєтське, 12 для будівництва та обслуговування оздоровчо-рекреаційного комплексу із ціллю подальшої передачі в оренду строком на 49 років (п. 1.2 договору). ( том. 2, а.с. 75-76).

Суд дослідивши у сукупності надані докази вважає, що позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.

Відповідно до ст.2, 29 ГПК України прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави. Прокурор в позовній заяві самостійно визначає в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Конституційним судом України в рішенні від 08.04.1999 року надане офіційне тлумачення терміну „орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах ”. Відповідно до п.2 резолютивної частини вказаного Рішення Конституційного суду під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 ГПК України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Органи Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель є урядовим органом державного управління, діють у складі Держкомзему та йому підпорядковується, здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель. У даному випадку прокурором м. Ялта зазначається, що при прийнятті оскаржуваного рішення порушено порядок отримання земельних ділянок і порядок використання земель оздоровчого призначення, наданих санаторію "Долоси" для санаторно-курортного лікування туберкульозних хворих.

Як вбачається з Державного акту на право постійного користування землею серії КМ №18 від 28.12.1998р. Санаторію “Долоси” у 1998 році передано у постійне користування земельну ділянку площею 16,50 га. для санаторно-курортного лікування туберкульозних хворих.

У листах Головного лікаря санаторію “Долоси” від 03.06.2006р. за № 333 (том 1, а.с. 10) та заступника міністра МОЗ України від 14.07.2006р. за № 20.01.58/1732-651 (том. 1, а.с. 9) останні не заперечували на термін дії договору оренди нерухомого майна вилучити та передати в оренду земельну ділянку площею 2,0000 га. з метою створення в подальшому нормальних умов для організації реконструкції орендованого лікувального корпусу №2 санаторію “Долоси”.

Відповідно до п.1.2 Статуту Санаторій “Долоси” є державним закладом, який заснований на державній власності, підпорядковується Міністерству охорони здоров'я України.

У відповідності із п. «ж» ч.3 ст.84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать, зокрема, земельні ділянки на яких розташовані державні підприємства.

П.12 розділу Х Перехідні положення Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Державні органи приватизації здійснюють розпорядження (крім відчуження земель, на яких розташовані об'єкти, що не підлягають приватизації) землями, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, а також продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації.

Тобто вказане свідчить про фактичну неможливість розпорядження землями державної та комунальної власності на яких розташовані державні підприємства, органами місцевого самоврядування, до яких відноситься відповідач. При цьому права землекористувача у даному випадку не обмежуються.

Санаторій “Долоси” є державним закладом, тобто Масандрівська селищна рада надаючи дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки на якій розташоване державне майно вийшла за межі своїх повноважень, а санаторій “Долоси” не мав права відмовлятись від частини цієї земельної ділянки, адже лист Міністерства охорони здоров'я України від 14.07.2006р. за № 20.01.58/1732-651 свідчить про надання згоди для передачі санаторієм "Долоси" землі в оренду, а не на вилучення цієї земельної ділянки селищною радою.

У зв'язку із прийняттям оскаржуваного пункту рішення Санаторій “Долоси” безпідставно позбавлено права постійного користування земельною ділянкою площею 2,0000 га., а ТОВ “Мірідіан” незаконно отримало дозвіл на розробку проекту землеустрою цієї земельної ділянки з метою подальшого її отримання у довгострокову оренду, про що свідчать умови укладеного договору між Масандрівскою селищною радою та ТОВ "Мірідіан" про співпрацю від 07.05.2007р.

Відповідно до п. “г” ч. 3 ст.153 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та ска совує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного зако нодавства і порушує цивільні права або інтереси”.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача - Масандрівської селищної рада судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України підлягають покладенню саме на нього.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Прокурора м. Ялти в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АРК задовольнити.

2. Визнати недійсним пункт 1.3 рішення Масандрівської селищної ради від 07.05.2007р. № 19.

3. Стягнути з Масандрівської селищної рада (смт. Масандра, вул. Стаханівська, 21) у дохід Державного бюджету (р/р 31115095700002, МФО 824026, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200, в банку одержувачу: ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, одержувач: Держбюджет м. Сімферополь) державне мито у розмірі 85,00 грн.

4. Стягнути з Масандрівської селищної рада (смт. Масандра, вул. Стаханівська, 21)у дохід Державного бюджету (одержувач: 22050000 держбюджет м. Сімферополя, р/р 31218259700002 в УДК в м. Сімферополь ГУ ДКУ в АРК, ЗКПО 34740405, МФО 824026) 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Медведчук О.Л.