08 лютого 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-6738/10/1670
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Клочка К.І.,
при секретарі - Міщенко Р.В.,
за участю:
представника позивача -ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -
21 грудня 2010 року Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція у Полтавській області (надалі - позивач, КОДПІ) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (надалі - відповідач) про стягнення штрафних (фінансових) санкції у розмірі 2 975,17 грн, застосованої до відповідача рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення положень пунктів 9, 11, 12, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами і доповненнями).
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що проведеною перевіркою за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій встановлено порушення відповідачем виконання щоденного друку фіскального чеку реєстратора розрахункових операцій, проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункової операції без використання режиму попереднього програмування (найменування ціни товарів, та обліку їх кількості), порушення порядку ведення обліку товарних запасів на суму 1 025,10 грн та невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів. Зазначеній у Z-звіті денному на суму 100,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надавши суду письмові заперечення (вх. №2606/11 від 24.01.2011), якими вимоги позовної заяви не визнав посилаючись оскарження постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 07.05.2010 у справі про оскарження рішення, за яким у цій справі КОДПІ звернулось до суду про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку та наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Згідно до положень статей 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(із змінами і доповненнями), контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
Так, 15.09.2009 працівниками КОДПІ проведено перевірку дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу коштів, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - магазину, розташованого в будинку №3, у м. Комсомольськ Полтавської області, де відповідач здійснює свою господарську діяльність.
За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем виконання щоденного друку фіскального чеку реєстратора розрахункових операцій, проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункової операції без використання режиму попереднього програмування (найменування ціни товарів, та обліку їх кількості), порушення порядку ведення обліку товарних запасів на суму 2050,20 грн та невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів. Зазначеній у Z-звіті денному на суму 100,00 грн.
Результати перевірки зафіксовані в акті від 15 вересня 2010 року №2067/16/31/23/НОМЕР_1.
Пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
За порушення вищезазначеної норми пунктом 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено відповідальність, де: у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (20 х 17,00 грн = 340,00 грн).
Згідно з пунктом 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Пунктом 6 статті 17 зазначеного Закону встановлено відповідальність у вигляді застосування до суб'єкта підприємницької діяльності штрафних (фінансових) санкцій у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 х 17,00 грн = 85,00 грн).
Відповідно до положень пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
За порушення вищезазначеної вимоги статтями 20, 21 того ж Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 025,10 грн х 2 = 2 050,20 грн).
Відповідно до положень пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (100,00 грн х 5 = 500,00 грн).
На підставі вищезазначеного, 12.10.2009 КОДПІ винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001282303/1676 на суму 2 975,20 грн.
Не погодившись із зазначеним рішенням відповідач оскаржив його до Полтавського окружного адміністративного суду.
Постановою цього ж суду від 07.05.2010 позовні вимоги про скасування рішення КОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001282303/1676 від 12.10.2009 задоволено частково, оскаржуване рішення скасовано в частині застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2050,20 грн.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2010 постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 07.05.2010 скасовано, у позові відмовлено повністю. Ця постанова набрала законної сили з моменту її проголошення.
Таким чином, судом надано правову оцінку прийнятому КОДПІ рішенню №0001282303/1676 від 12.10.2009 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 та встановлено правомірність винесеного рішення.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, обставини, встановлені судовими рішеннями Полтавського окружного адміністративного суду та Харківського апеляційного адміністративного суду, доказування не потребують.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги КОДПІ є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій - задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (вул. Горького, 3, м. Комсомольськ, Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на р/р31111104700008, одержувач: УДК у м. Комсомольськ, код 34698778, банк одержувача: ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 14 лютого 2011 року.
Суддя К.І. Клочко