03.09.2015 р. Справа № 814/1444/15
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Середи О.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження справу за
адміністративним позовом: Управління Пенсійного фонду України в м. Очакові та Очаківському районі, м. Очаків
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Племзавод імені Шмідта», с. Рівне, Очаківський район
Суть спору: стягнення заборгованості в сумі 4903, 18 грн.,
Управління Пенсійного фонду України в м. Очакові та Очаківському районі(далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Племзавод імені Шмідта» (далі - відповідач) заборгованості з фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 4903, 18 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідач в порушення приписів пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058), витрати на виплату та доставку пенсії за період з 25.07.2014 року по 25.09.2014 року не відшкодував, що стало підставою для звернення позивача до суду.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Ухвала суду від 26.05.2015 року про відкриття провадження в адміністративній справі направлена за юридичною адресою відповідача, без вручення адресату повернулись.
Згідно ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення з повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Суд вважає, що справа може бути розглянута по суті на підставі наявних у справі доказів, а відсутність повноважних представників сторін, відповідно до ст. 128 КАС України, не перешкоджає вирішенню спору.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Колишнім працівникам відповідача була призначена пенсія відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України № 1788-XII від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку. За квітень 2015 року фактичні витрати на виплату та доставку пенсій виплачені ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 в сумі 4903,18 грн.
Відповідно до ст.1,2 Закону України « Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є:
1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників. Об'єктом оподаткування є: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За приписами пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-ІV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Крім того, пунктами 6.4., 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 09.12.2003 за № 21-1, встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій; підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
На виконання зазначеного вище, відповідачу направлялася розрахунок щодо відшкодування витрат на виплату пільгових пенсій .
Відповідач своєчасно не перераховував до Пенсійного фонду України суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, внаслідок чого у нього утворився борг у розмірі 4 903,18 грн. за квітень 2015 року.
На виконання ухвали суду від 06.07.2015 року позивач подав суду докази, що підтверджують фактичне понесення ним витрат на виплату і доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах (відомості про нарахування з особових рахунків пенсіонерів).
Закон України « Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» містить виключення щодо сплати фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" для платників фіксованого сільськогосподарського податку. Але з 01.01.2015 року набрав чинності Закону України « Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи» № 71 від 28.12.2014 року, яким зі ст. 9 ПК України виключено такий загальнодержавний податок, як фіксований сільськогосподарський податок та відповідно до ст.292-1 ПК України платниками єдиного податку четвертої групи є сільськогосподарські товаровиробники, яким є відповідач по справі. Таким чином, з 01.01.2015 року відповідач повинен сплачувати фактичні витрати на виплату і доставку пенсій.
Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За таких обставин позов належить задовольнити, оскільки він обґрунтований та підтверджений матеріалами справи.
Позивач відповідно до Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 11, 71, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов Управління Пенсійного фонду України в м. Очакові та Очаківському районі задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Племзавод імені Шмідта» (вул. Очаківська, 35-А, с. Рівне, Очаківський район, Миколаївська область, 57530, код за ЄДРПОУ 00854908) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Очакові та Очаківському районі Миколаївської області (вул. Леніна, 21, м. Очаків, Миколаївська область, 57500, код за ЄДРПОУ 20916600) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 4 903,18 грн. ( чотири тисячі дев'ятсот три гривні 18 коп.) за квітень 2015 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку
Головуючий суддя О.Ф. Середа