Ухвала від 14.09.2015 по справі 813/5404/15

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

14 вересня 2015 року 813/5404/15

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич А.З., перевіривши матеріали позовної заяви Львівського комунального підприємства «Вулецьке» до державного виконавця Франківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Ігнатович А.К. про визнання протиправною та незаконною бездіяльності, скасування постанов, визнання протиправними та незаконними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправною та незаконною бездіяльність державного виконавця Франківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Ігнатович А.К. в частині не надіслання копії постанови про відкриття виконавчого провадження №45679448 від 11.12.2014 року та копії постанови про арешт коштів боржника від 29.05.2015 року з примусового виконання наказу №914/2510/14, виданого Господарським судом Львівської області 04.11.2014 року, не пізніше наступного робочого дня боржникові; скасувати постанови, винесені державним виконавцем Франківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Ігнатовича А.К., про відкриття виконавчого провадження №45679448 від 11.12.2014 року та про арешт коштів боржника від 29.05.2015 року з примусового виконання наказу №914/2510/14, виданого Господарським судом Львівської області 04.11.2014 року, а дії державного виконавця по її винесенню визнати протиправними та незаконними.

При прийнятті ухвали суддя виходить з наступного.

Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, суддя з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до ч.1 ст.181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

В той же час, як вбачається із матеріалів, доданих до позовної заяви, оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження №45679448 від 11.12.2014 року та про арешт коштів боржника №45679448 від 29.05.2015 року прийняті державним виконавцем на підставі наказу №914/2510/14, виданого 04.11.2014 року Господарським судом Львівської області.

Частиною четвертою статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.

В даному випадку, позивачем, як боржником у виконавчому провадженні, оскаржено дії державного виконавця під час виконання наказу господарського суду.

Згідно з ст.121-2 ГПК України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень.

Отже, скарги щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів підлягають розгляду господарським судом, який розглянув відповідну справу у першій інстанції, тобто тим господарським судом, що видав виконавчий документ (наказ чи ухвалу), незалежно від того, якою саме особою подано скаргу. Розгляд таких скарг здійснюється господарськими судами за правилами Господарсько-процесуального кодексу України.

Враховуючи те, що правовідносини, які виникли між сторонами, стосуються оскарження дій та бездіяльності, а також рішень органів Державної виконавчої служби у процесі виконання судового рішення, ухваленого господарським судом за нормами Господарсько-процесуального кодексу України, суд приходить до висновку, що цей спір не є публічно-правовим в розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, а позивачу (боржник - у виконавчому провадженні) необхідно звернутись до суду, який видав виконавчий документ.

Відтак, суд вважає, що у відкритті провадження у вказаній адміністративній справі слід відмовити, так як відповідно до ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкриті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Крім того, позивачу роз'яснюється, що такий може звернутись із скаргою до господарського суду, який видав виконавчий документ, в порядку господарського судочинства.

На підставі вказаного, керуючись ст.ст. 3, 17, 19,109, 165 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Львівського комунального підприємства «Вулецьке» до державного виконавця Франківського відділу Державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції Ігнатович А.К. про визнання протиправною та незаконною бездіяльності, скасування постанов, визнання протиправними та незаконними дій.

Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її отримання до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.