Cправа № 2a-0770/953/12
Ряд стат. звіту № 11.4
Код - 11
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
04 квітня 2012 року м. Ужгород
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Маєцька Н.Д.., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою Дочірнього підприємства «Стар» до Мукачівської державної нотаріальної контори Головного управління юстиції в Закарпатській області про визнання неправомірними дій,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 підприємство «Стар» звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Мукачівської державної нотаріальної контори Головного управління юстиції в Закарпатській області, в якому просить визнати неправомірними нотаріальні дії Мукачівської державної нотаріальної контори Головного управління юстиції в Закарпатській області щодо накладення заборони відчуження об»єкту нерухомості - будинку №5 по площі Миру в м. Мукачево, Закарпатської області та відновити становище, яке існувало до порушення, шляхом зняття заборони відчуження будівлі по вул..Миру,5. м.Мукачево, Закарпатської області.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі суд прийшов до висновку про те, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити з огляду на такі підстави.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування. їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (стаття 2 частина 1 КАС України). Відповідно до статті 3 частини 1 пункту 1 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За приписами ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-иравових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до статті 1 частин 1,2 Закону України „Про нотаріат" нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юрипичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси). А звідси відповідач у даному випадку не наділений будь-якими владними повноваженнями в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Дані правовідносини, які склались між позивачем та відповідачем, в даному випадку, знаходяться поза сферою діяльності суб'єкта владних повноважень, а звідси поза сферою застосування Кодексу адміністративного судочинства України. Отже, в розумінні статті 17 КАС України, у Дочірнього підприємства «Стар» не виникло права на захист його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Дана позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а тому, з огляду на вказане вище, у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.
Згідно ст. 15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Оскільки відповідач не є суб»єктом владних повноважень, то дана позовна заява повинна розглядатися в порядку цивільного судочинства.
У відповідності до статті 109 частини 1 пункту 1 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі наведеного та керуючись статтями 2, 3, 17, 109. 160, 165 КАС України, суддя -
ухвалив:
У відкритгі провадження в адміністративній справі за позовною заявою Дочірнього підприємства «Стар» до Мукачівської державної нотаріальної контори Головного управління юстиції в Закарпатській області про визнання неправомірними дій -відмов йти.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Маєцька Н.Д.