Справа № 226/39/13- а
Справа № 2-а/226/7/2013
06 лютого 2013 року м.Димитров
Димитровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Петуніна І.В.,
при секретарі Альберті О.В.
за участю представників позивача ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представників позивача ОСОБА_4 міської ради ОСОБА_5, ОСОБА_6
представника відповідача ОСОБА_7
представника третьої особи Димитровської міської ради ОСОБА_8
представника третьої особи ОСОБА_1 ОДПІ Донецької області ДПС ОСОБА_9
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Димитров Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 міської ради, ОСОБА_4 міської ради до Державного підприємства “Красноармійськвугілля” про зобов'язання сплати податку з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” з квітня 2012р. по жовтень 2012р. до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно та зобов'язання Державне підприємство “Красноармійськвугілля” в подальшому перераховувати податок з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно,
Позивачі ОСОБА_1 міська рада та ОСОБА_4 міська рада звернулися до суду з адміністративним позовом до відповідача Державного підприємства “Красноармійськвугілля” про зобов'язання сплати податку з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” з квітня 2012р. по жовтень 2012р. до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно та зобов'язання Державне підприємство “Красноармійськвугілля” в подальшому перераховувати податок з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно в обґрунтування якого зазначили, що з квітня 2012р. до бюджетів міст ОСОБА_1 та ОСОБА_4 перестав надходити податок на доходи фізичних осіб, нарахований на доходи працівників ВП “Шахта “ОСОБА_4” ДП “Красноармійськвугілля”. У листі від 25.05.2012р. № 10-5/172 відповідач надав пояснення, що у 2012р. ВП “Шахта “ОСОБА_4” змінив своє місцезнаходження з м.Родинське на м.Димитров, тому податок на доходи працівників підрозділу в подальшому буде сплачуватися до бюджету м.Димитров. Дані дії є порушенням ст.45 БК України, відповідно до якої у разі зміни місцезнаходження суб'єктів господарювання - платників податків, сплата визначених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) після реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду, однак відповідач з квітня 2012р. припинив перерахування податку до відповідних бюджетів м.Родинське та ОСОБА_1. Порядок сплати (перерахування)податку до бюджету передбачено ст.168 ПК України, відповідно до якої податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно нормами БК України. Пунктом 2 ст.64 БК України визначено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі. Також слід зазначити, що на підставі абз.4 п.63.3 ст.63 ПК України, платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних органах Державної податкової служби за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи Державної податкової служби за місцезнаходженням таких об'єктів у порядку, встановленому наказом Мінфіну України від 09.12.2011р. № 1588 “Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів”, зареєстрованим у Мін'юсті України 29.12.2011р. за № 1562/20300, п.8.3 якого передбачено, що якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення чи відкриття об'єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за неосновним місцем обліку в органі Державної податкової служби за місцезнаходженням такого об'єкта у поряду, визначеному розділом VІІ цього Порядку. Разом з тим, п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України передбачено, що у разі, якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Отже, податок на доходи фізичних осіб, утриманий з працівників без балансових структурних підрозділів, організацій, які не наділені повноваженнями щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб, має бути перерахований до бюджетів тих районів, де безпосередньо вони знаходяться. Всупереч вищевикладеному, відповідач перераховує податок на доходи фізичних осіб до місцевого бюджету м.Димитров, тобто відповідачем грубо порушуються норми ст.168 ПК України, ст.ст.45, 64 БК України. В результаті порушення, не виконуються бюджети міст ОСОБА_1 та ОСОБА_4. У зв'язку з вищевикладеним просять зобов'язати відповідача сплатити податок з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” з квітня 2012р. по жовтень 2012р. до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно та зобов'язати Державне підприємство “Красноармійськвугілля” в подальшому перераховувати податок з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно.
Представник позивача ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_2 підтримала свої позовні вимоги та пояснила суду, що згідно листа Податкової служби України від 14.12.2011р. № 42-52/\517-1116, податок повинен перераховуватися до бюджетів м.м.Красноармійськ та ОСОБА_4. З квітня по червень 2012р. відповідач взагалі не сплачував цей податок до їх бюджетів, з липня по грудень 2012р. відповідач його сплачував частково. Зараз знову припинив сплачувати.
Представник позивача ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_3 підтримав позов та пояснення ОСОБА_2
Представник ОСОБА_4 міської ради ОСОБА_10 підтримала позов та пояснення ОСОБА_2
Представник відповідача ОСОБА_7 позов не визнав та пояснив суду, що йому незрозумілі позовні вимоги. Позивач плутає обов'язки податкового агента, передбачені ст.18 ПК України. Шахта “Родинська” є відокремленим підрозділом відповідача. Наказом від 29.02.2012р., визнано юридичний адрес цього відокремленого підрозділу: вул.Ватутіна, 1, м.Димитров та внесені відповідні зміни до ЄДРПОУ. Про зміну адреси повідомлено державну податкову інспекцію та від Димитровського відділення ОСОБА_1 ОДПІ ДПС отримані нові реквізити щодо сплати податку на доходи фізичних осіб. Податкова адреса - це запис у ЄДРПОУ. Тому з квітня 2012р. відповідач почав платити податок на доходи фізичних осіб працівників ВП “Шахта “ОСОБА_4” за наданими реквізитами. У подальшому вони зробили запит до обласної ДПА, надано 2 протилежні відповіді. З липня 2012р. по грудень 2012р. ними, до остаточного вирішення питання, перераховувався вказаний податок до бюджетів м.м.Красноармійськ та ОСОБА_4. Вони у повному обсязі перерахували цей податок з липня 2012р. по грудень 2012р. до бюджетів позивачів, а з січня 2013р. знову почали перераховувати до бюджету м.Димитров. У нього нема інформації щодо неповного перерахування вказаного податку.
Представник третьої особи: Димитровської міської ради пояснив суду, що на його думку, кошти повинні надходити до їх бюджету, а не до бюджетів мм.ОСОБА_1 та ОСОБА_4, тому що юридична адреса ВП “Шахта “ОСОБА_4” у м.Димитров. У зв'язку з цим вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Представник третьої особи: ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби пояснила суду, що податок на доходи фізичних осіб повинен сплачуватися до бюджетів м.м.Красноармійськ та ОСОБА_4. Вважає, що позов підлягає задоволенню. Вона не може відповісти на питання, чи порушувалося відповідачем, як податковим агентом, податкове законодавство.
Також, від третьої особи: ОСОБА_1 ОДПІ Донецької області ДПС надійшли письмові пояснення, де вказано, що згідно з пп.168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У свою чергу, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб тва фізичних осіб-підприємців (п.45.2 ст.45 ПК України). Відповідно до довідки від 05.03.2012р. АБ № 379445 з ЄДРПОУ, наданої Красно армійській ОДПІ Донецької області ДПС, місцезнаходженням ВП “Шахта “ОСОБА_4” ДП “Красноармійськвугілля” є наступна адреса: вул.Ватутяна, буд.1, м.Димитров Донецької області, 85323. Безпосередньо ДП “Красноармійськвугілля”, яке є юридичною особою, у податковій документації вказує своїм місцезнаходженням адресу, яка співпадає з адресою місцезнаходження ВП “Шахта “ОСОБА_4”. Також, за даними вищевказаної довідки ЄДРПОУ, організаційно-правова форма ВП “Шахта “ОСОБА_4” ДП “Красноармійськвугілля” за КОПФГ є філія. У ЦК України дано наступне визначення: “Філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій” (ч.1 ст.95). Проте, місцезнаходження ДП “Красноармійськвугілля” (юридична особа) та його відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” є однаковими. Виходячи з положень ч.1 ст.93 ЦК України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. За аналогією закону можна вважати, що місцезнаходженням відокремленого підрозділу юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю такого відокремленого підрозділу (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. ВП “Шахта “ОСОБА_4” не має ані фактичного місця ведення діяльності, ані офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю та здійснення управління і обліку, за адресою, зазначеною як місцезнаходження. Оскільки фактичним місцем ведення діяльності ВП “Шахта “ОСОБА_4” є м.Родинське, місцезнаходження даного утворення суперечить законодавству, зокрема ч.1 ст.95 ЦК України, а саме знаходиться не поза місцезнаходженням юридичної особи.
Судом встановлено, що наказом відповідача від 29.02.2012р. № 45, встановлено юридична особа ВП “Шахта “ОСОБА_4” - вул.Ватутіна, 1, м.Димитров, Донецька область, 85322 (а.с.80).
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АБ № 563844 щодо ВП “Шахта “ОСОБА_4” ДП “Красноармійськвугілля”, місцезнаходження за КОАТУУ: вул.Ватутіна, 1, м.Димитров, Донецька область, 85323 (а.с.81).
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АБ № 379413 щодо ВП “Шахта “ОСОБА_4” ДП “Красноармійськвугілля”, місцезнаходження за КОАТУУ: вул.Леніна, м.Родинське, Донецька область, 85310 (а.с.82).
Згідно довідки відповідача від 06.02.2013р. № 10-5/24, у зв'язку зі зміною юридичної адреси ВП “Шахта “ОСОБА_4” з м.Родинське, вул..Леніна на м.Димитров, вул.Ватутіна, 1, у період з квітня по червень 2012р. шахтою, як податковим агентом провадилося перерахування утриманого податку з доходів фізичних осіб до бюджету м.Димитров. З липня 2012р. перерахування податку з доходів фізичних осіб за зазначеним відокремленим підрозділом провадилося до місцевого бюджету м.Родинське (а.с.83).
Вислухавши представників сторін, третіх осіб, дослідивши надані суду дані у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.п.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст.167 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.168.4.1-168.4.4. п.168.4 ст.168 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України. Такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ). У разі прийняття рішення про створення відокремленого підрозділу юридична особа повідомляє про це органи державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням таких новостворених підрозділів у встановленому порядку. Суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Як встановлено з пояснень представників сторін, третіх осіб та матеріалів справи, відповідачем за період з квітня 2012р. по жовтень 2012р. був сплачений податок з доходів фізичних осіб, нарахований на доходи працівників ВП “Шахта “ОСОБА_4” ДП “Красноармійськвугілля” у різні бюджети, зокрема у бюджети м.м.Димитров, ОСОБА_1 та ОСОБА_4. Суд вважає, що сплата відповідачем вказаного податку ще раз, не ґрунтується на законі. Тому суд вважає відмовити позивачам задоволенні позову до відповідача про зобов'язання сплати податку з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” з квітня 2012р. по жовтень 2012р. до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача перераховувати вказаний податок до бюджетів м.м.Красноармійськ та ОСОБА_4 у подальшому, суд виходить з того, що судове рішення має бути наслідком правового регулювання і воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому.
У зв'язку з вище викладеним, суд вважає, що позовні вимоги позивача до відповідача про зобов'язання сплати податку з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” з квітня 2012р. по жовтень 2012р. до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно та зобов'язання Державне підприємство “Красноармійськвугілля” в подальшому перераховувати податок з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно, не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.168 ПК України, керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 97, 98, 99, 100, 158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 міської ради, ОСОБА_4 міської ради до Державного підприємства “Красноармійськвугілля” про зобов'язання сплати податку з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” з квітня 2012р. по жовтень 2012р. до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно та зобов'язання Державне підприємство “Красноармійськвугілля” в подальшому перераховувати податок з доходів фізичних осіб на доходи працівників Відокремленого підрозділу “Шахта “ОСОБА_4” Державного підприємства “Красноармійськвугілля” до бюджетів м.Родинське та м.Красноармійськ відповідно, залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена сторонами та іншими особами, які брали участь у справі, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.В.Петунін