26.10.2011
11:00:00 Справа 2а-2191/11
26 жовтня 2011 року смт. Ювілейне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
судді- Озерянської Ж.М.
при секретарі Івановій І.І.
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії, посилаючись на те, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1986 року та віднесена до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також їй встановлено третю групу інвалідності в зв'язку з захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Вона перебуває на обліку в Управління пенсійного фонду України у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та їй виплачується пенсія на підставі ст.ст. 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як інваліду 3 групи.
04 квітня 2011 року вона звернулася до Управління пенсійного фонду України у Дніпропетровському районі із заявою про перерахунок його пенсії, проте 21 квітня 2011 року вона отримала відповідь від відповідача, у якій їй відмовлено в перерахунку пенсії .
Вважає рішення Управління пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі незаконним, з наступних підстав:
Згідно ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію
Статтею 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в редакції від 17 червня 1993 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, для інваліда 3 групи встановлена в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, а згідно ст. 54 зазначеного закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, а по 3 групі інвалідності -6 мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року (з наступними змінами і доповненнями), якою затверджено Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлено мінімальні розміри пенсій згідно вимог ст. 54 вищевказаного Закону та для інваліда 2 групи цей розмір становить 8 мінімальних пенсій за віком, а для інваліда 3 групи -6 мінімальних пенсій за віком.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”до деяких статей Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якими передбачено соціальні виплати чорнобильцям, в тому числі і до статті 54, було внесено зміни. В зв'язку з цим було значно зменшено обсяги гарантій і компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року ці положення ЗУ “Про державний бюджет України на 2008 рік”було визнано неконституційними на тій підставі, що вони суперечать вимогам ст. 22 Конституції України, де зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Вони втратили чинність
З урахуванням викладеного позивач вважає, розмір його державної пенсії повинен бути обчислений відповідно до вимог ст.54 вищезазначеного Закону .
Просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області по відмові в перерахуванні йому державної і додаткової пенсії та зобов'язати відповідача зробити перерахунок її пенсії та просила справу розглянути у її відсутність.
Представник відповідача надав до суду заперечення, в якому зазничив, що Управління пенсійного фонду правильно нараховує пенсію позивачу й підстав для задоволення позову не вбачає, а тому просили відмовити в задоволенні позову. Справу просили розглянути у відсутність їх представника.
Суд, з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши наявні докази, встановив, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1986 року та віднесена до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На підставі рішення МСЕК позивачу встановлено третю групу інвалідності.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України.
04 квітня 2011 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок його пенсії.
21 квітня 2011 року позивач отримала відповідь від відповідача у якій йому відмовлено в перерахунку його пенсії.
Відповідно до 49 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”від 28 лютого 1991 року N 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, що призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статті 54 цього Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, встановлено, що в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності -6 мінімальних пенсій за віком, а по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”особам, віднесеним до категорії 1, зокрема, інвалідам 3 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, а інвалідам 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі статтею 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 9 липня 2003 року N 1058-IV встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.
Розрахунок пенсії позивачу проведено відповідачем, виходячи із розміру, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 3 січня 2002 року N 1 “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, що складає 19 грн. 91 коп. Проте, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосуванню при їх обчисленні підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Встановлено, що рішенням Дніпропетровського районного суду від 21.03.2011 року, залишеним без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2011 року, позов ОСОБА_1 до УПФ Дніпропетровського району було частково задоволено та визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області (52005, вул. Теплична, 23, смт. Ювілейне, Дніпропетровського району Дніпропетровської області) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 22 травня 2010 року по 22 листопада 2010 року, встановивши її розмір не менше шести мінімальних пенсій за віком, та нарахувати надбавку у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру мінімальної пенсії, передбаченого ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
У зв'язку з викладеним, суд вважає позов ОСОБА_1 обґрунтованим та підлягаючим до задоволення частково, а саме в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 23 листопада 2011 року, оскільки Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”до деяких статей Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якими передбачено соціальні виплати чорнобильцям, в тому числі і до статті 54, було внесено зміни. В зв'язку з цим було значно зменшено обсяги гарантій і компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року ці положення ЗУ “Про державний бюджет України на 2008 рік”було визнано неконституційними, а в подальшому зміни до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”не вносились та по та по 22 липня 2011 року (включно), оскільки пунктом 7 Закону України вiд 14.06.2011 року № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”доповнено пункт 4 Прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, наступного змісту: "4. Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
На підставі викладеного позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 49, 50, 53, 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.ст 28, 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст. 6 - 14, 71, 94, 159 - 167, 170 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області про визнання дій незаконними та перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області (52005, вул. Теплична, 23, смт. Ювілейне, Дніпропетровського району Дніпропетровської області) щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період 23 листопада 2010 по 22 липня 2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 23 листопада 2010 року по 22 липня 2011 року (включно), встановивши її розмір не менше шести мінімальних пенсій за віком, та нарахувати надбавку у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру мінімальної пенсії, передбаченого ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”з урахуванням проведених виплат за цей період.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах виплати підвищення пенсії за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Озерянська Ж.М.