14.12.2011
Справа № 2а-2913/11
14 грудня 2011 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Озерянської Ж.М.,
при секретарі -Іванової І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел.Ювілейне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення сум недоотриманої допомоги,
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення сум недоплаченої допомоги. Просить суд визнати дії відповідача неправомірними по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зобов'язати відповідача усунути порушення та провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, призначити їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Зобов'язати відповідача виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 червня 2010 року. Стягнути з відповідача на її користь понесені нею судові витрати: кошти, затрачені на правову допомогу в розмірі 400 гривень та державне мито в сумі 28 гривні 23 копійок, пов'язані з розглядом даної справи в суді.
Позивачка надала до суду заяву, в якій просила справу за її адміністративним позовом розглядати у її відсутність.
Представник відповідача надала суду заперечення на позовну заяву, в яких просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що виплата допомоги, передбаченої Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”проводиться за рахунок коштів державного бюджету, тому головним розпорядником бюджетних коштів і, як наслідок, належним відповідачем по справі за таким позовом є Міністерство праці та соціальної політики України. Допомога нараховувалась та виплачувалась відповідно до діючого законодавства. Просила справу розглядати у їх відсутність.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтували свої позиції по справі, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Встановлено, що 17 квітня 2010 року позивачка народила дитину - сина ОСОБА_2 та з 15 червня 2010 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і, згідно Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”відповідачем виплачувалася їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно ч.1 ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік”встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”їв розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб, для застрахованих-у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Позовні вимоги позивачки не підлягають задоволенню, оскільки, згідно Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, у тому числі і до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, в розділі 11 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України”пункті 23,підпункті 7,8.
Частина перша статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”:
“Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень”.
Пункт 3 розділ У111 “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”:
- допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року -50 відсотками ,з 01 січня 2009 року-75 відсотками, з 01 січня 2010 року -100 відсотками - прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців”.
У відповідності з вказаними вимогами закону позивачці відповідачем виплачувалася належна їй допомога до догляду за дитиною.
Вище зазначене вказує на те, що немає законних підстав для задоволення позовних вимог позивачки, оскільки вказані зміни до Закону недійсними не визнані.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,4,6,8,9,19,69,94, 104,159, 160,163 КАС України, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, розділ 11 п.23 Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”,суд-
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення сум недоотриманої допомоги з 01 червня 2010 року, - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: Озерянская Ж.М.