12.12.2011
Справа № 2а-2857
2011 року
12 грудня 2011 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Озерянської Ж.М.,
при секретарі -Івановій І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел.Ювілейне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області, інспектора дізнання ВДАІ м.Марганець ОСОБА_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області, інспектора дізнання ВДАІ м.Марганець ОСОБА_2 про скасування постанови серії АЕ1 № 170434 від 16.12.2011 року по справі про адміністративне правопорушення, та закриття провадження по адміністративній справі.
ОСОБА_1 надав судові заяву в якій позов підтримав та просив його задовольнити, просив справу розглянути у його відсутність.
Відповідач повідомлений належним чином про час та місце слухання справи до суду не з”явився. Про причину неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Так, у постанові про адміністративне правопорушення від 16.09.2011 року серії АЕ1 № 170434 зазначено, що ОСОБА_1 16.09.2011 року о 11 годині 00 хвилин керуючи мікроавтобусом “Мерседес”д/н АЕ 4720 СХ по вул.Радянській,56 в м.Марганець здійснив зупинку транспортного засобу в зоні дії дорожнього знаку 3.34 “Зупинка заборонена”, чим порушив п.8.4 г ПДР України, тобто скоїв правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Даною постановою на позивача накладено адміністративне стягнення за ч.1 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Постанова від 16.09.2011 року серії АЕ1 № 170434, що оскаржується позивачем, була винесена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 16.09.2011 року серії АЕ1 № 443462, в якому правопорушник зазначив що з вказаним правопорушенням не згоден, він зробив зупинку в зоні дії знаку біля магазину “Зоотовари”для розвантаження вантажу виконуючи свої прямі обов'язки, оскільки працює водієм вантажного автомобіля.
Зазначена постанова винесена з порушенням ст.33 КУпАП, яка визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених КУпАП та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують Відповідальність. При винесені оскаржуваної постанови, цього зроблено не було, крім того посадовою особою яка винесла цю постанову вимоги закону не враховані.
Згідно ст.252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно статті 251 КУпАП передбачено, що доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз. Зміст постанови по справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У постанові по справі про адміністративне правопорушення, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів. Співробітником ДАІ винесено постанову про адміністративне правопорушення із значними процесуальними порушеннями.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року N 14 “Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті”встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У постанові по справі про адміністративне правопорушення, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів. КУпАП визначено форму й передбачено основні вимоги щодо змісту як протоколу про адміністративне правопорушення, так і рішення, що постановляється в конкретній адміністративній справі.
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем в ході судового розгляду справи не доведено правомірність постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч. 1 КУпАП.
Таким чином, інспектором у протоколі, на підставі якого позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності, не було зазначено жодних доказів на підтвердження скоєння правопорушення позивачем, інспектором не було повно, всебічно та об'єктивно з'ясовані всі обставини справи, не були допитані свідки, та на вимогу позивача їх дані та пояснення не були занесені до протоколу.
Так, відповідно до ПДД України дія дорожнього знаку 3.34 “Зупинка заборонена”не поширюється на транспортні засоби, що здійснюють розвантаження та завантаження вантажу.
За таких обставин, враховуючи надану позивачем накладну від 14.09.2011 року, згідно якої місце доставки вантажу: м.Марганець вул.Радянська,46, суд вважає, що при винесенні постанови про накладення адміністративного стягнення відповідачем були порушені права особи, що притягається до адміністративної відповідальності, не було належним чином повно, всебічно та об'єктивно з'ясовані всі обставини справи, а тому дана постанова є незаконною та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.100,102,159-163 КАС України, суд -
Скасувати постанову інспектора дізнання ВДАІ м.Марганець ОСОБА_2 серії АЕ1 № 170434 від 16.09.2011 року по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 122 КУпАП.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 122 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Озерянська Ж.М.