Постанова від 17.10.2011 по справі 2-а-2444/11

17.10.2011

09:00 Справа № 2а-2444

2011 року

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2011 року суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Озерянська Ж.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України Дніпропетровського району про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії працюючому пенсіонеру із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік,

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він згідно пенсійного посвідчення перебуває на обліку у відповідача та є працюючим пенсіонером та просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з дати подання заяви до правління УПФ із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік, виплатити різницю недоплаченої пенсії з проведеним перерахунком з урахуванням виплаченої пенсії.

ОСОБА_1 14 січня 2011 року звернувся до відповідача з заявою та документами про перерахунок йому пенсії як працюючому пенсіонеру, з посиланням на те, що на підставі ст.42 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”перерахунок пенсії йому повинен бути здійснений відповідачем з урахуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу за 2010 рік, яка становила 1982.63 грн., а не за 2007 рік та з 01 січня 2011 року йому було зроблено перерахунок пенсії з додаванням стажу роботи після призначення пенсії без врахування заробітної плати за цей період із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік - 1197 грн. 91 коп. Відповідач відмовив в перерахуванні пенсії з врахуванням показника який просив застосувати позивач, з посиланням на пункт 11 постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення на позовну заяву, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, у зв'язку з відсутністю правових підстав для застосування вказаного показника при перерахунку пенсії, оскільки: при вирішенні питання щодо перерахунку пенсії керувався спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №4096/02-01 відповідно до якого до законодавчого врегулювання питання показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”провадяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.). Просив суд справу розглянути у його відсутність.

Дана справа розглянута в порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України без виклику сторін.

Суд, з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши матеріали справи, вважаю, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Стаття 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

З матеріалів справи вбачається і не заперечується відповідачем, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, при цьому продовжує працювати.

На підставі заяви позивача від 14.01.2011 року управлінням ПФУ в Дніпропетровському районі з 01.01.2011 року було зроблено перерахунок пенсії по стажу та заробітку із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік -1197 грн.91 коп.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України”частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”викладена у такій редакції: У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжила працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії не залежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає включенню згідно із абзацом 3 частини 1 статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини 1 статті28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Рішенням Конституційного суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 року зміни до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”визнанні неконституційними.

Відповідно до статті 73 Закону України “Про Конституційний Суд України”, в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

З огляду на неконституційність положень статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”щодо застосування показника середньої заробітної плати попереднього року перед зверненням за перерахунком пенсії, позовні вимоги є безпідставними.

Посилання на Постанову КМУ № 530 від 28.05.2008 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”є необґрунтованими виходячи зі загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

Наведена правова позиція викладена у роз'ясненнях Вищого адміністративного суду України №1049/11/13-11 від 19.07.2011 року, наданих адміністративним судам на виконання пункту 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №4 від 20 червня 2011 року.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст.40, 42, 45, 48 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статтями 9, 11, 69-71, 97, 99, 102, 128, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України Дніпропетровського району про визнання незаконними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії працюючому пенсіонеру із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2010 рік -відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою,яка її подає,до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку,передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу,було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді,то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Озерянська Ж.М.