"13" жовтня 2009 р.
Справа № 11/164/09
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Петрова М.С.
Суддів: Разюк Г.П.
Колоколова С.І.
(Відповідно із розпорядженням голови суду № 128 від 17.08.09 р. для розгляду справи № 11/164/09 колегію суддів у складі: Лавренюк О.Т, Гладишева Т.Я., Савицький Я.Ф. замінено на колегію суддів у складі: Петров М.С., Разюк Г.П., Колоколов С.І.)
при секретарі судового засідання: Ніколовій Г.П.
за участю представників сторін:
від позивача: Полубояркова К.В., довіреність № 09/309 від 23.03.09 р.
від відповідача та від третьої особи 1 : Москальський А.П., довіреності б/н, дійсни до 31.12.09 р.
від третьої особи 2: не з'явився, про час та місце розгляду апеляційної скарги належним чином повідомлений
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт”
на рішення господарського суду Миколаївської області від 14.07.2009 року
по справі № 11/164/09
за позовом Державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт” (далі по тексту ДП „ММТП”)
до Очаківської міської ради
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1. Виконавчого комітету Очаківської міської ради
2. Державної акціонерної компанії „Національна мережа
аукціонних центрів” в особі філії -Миколаївського
аукціонного центру
про визнання недійсним рішення
11.06.09 р. ДП „ММТП” звернулося до господарського суду Миколаївської області із позовом до Очаківської міськради, 3 особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача -виконком Очаківської міськради, ДАК „Національна мережа аукціонних центрів” про визнання недійсним рішення Очаківської міськради від 20.02.09 р. №13 „Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу права оренди”.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 14.07.09 р. (суддя Василяка К.Л.) у позові ДП „ММТП” відмовлено з огляду на те, що оскаржуваним рішенням Очаківської міськради питання щодо надання позивачу у користування земельної ділянки площею 20 га. не розглядалося, рішень щодо надання згоди або відмови у наданні в користування позивачу спірної земельної ділянки не приймалося, а відповідно із цим права останнього не порушувалися.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, ДП „ММТП” звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржене рішення господарського суду 1 інстанції та задовольнити позов, оскільки воно прийняте із порушенням норм матеріального права та неповно з'ясовані всі обставини, що мають значення для справи.
В обґрунтування апеляційної скарги ДП „ММТП” посилається на те, що місцевий господарський суд при прийнятті оскарженого рішення не врахував тієї обставини, що Очаківська міськрада приймаючи рішення від 20.02.09 р. №13 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва перевантажувального терміналу площею 19 га., яка знаходиться поблизу порту Очаків вздовж берегової смуги до військового порту Очаків, повинна була відповідно із ст.12 Кодексу торговельного мореплавства України отримати погодження Міністерства транспорту та зв'язку, однак остання таке погодження не отримала, тому вказане рішення суперечить вимогам ст.12 КТМ України і підлягає визнанню недійсним.
Крім того, на думку скаржника господарський суд 1 інстанції вирішуючи спір по суті також не врахував, що рішення Очаківської міськради №13 від 20.02.09 р. суперечить постанові Кабінету Міністрів України №934, якою ДП „ММТП” надано у користування частину водного простору, розташовану поряд із спірною земельною ділянкою, та покладено обов'язок по забезпеченню безпеки мореплавства на вказаній частині водного простору, оскільки оскаржуване рішення Очаківської міськради в подальшому передбачає надання спірної земельної ділянки в оренду приватній організації, що позбавить ДП „ММТП” встановити на земельній ділянці, прилеглій до наданого порту водного простору, засоби навігаційного устаткування, а також спеціальне обладнання для належного функціонування засобів зв'язку і електрорадіонавігації та забезпечення безпеки мореплавства.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу просив залишити її без задоволення, а оскаржене рішення господарського суду 1 інстанції -без змін, вважаючи його обґрунтованим і відповідаючим вимогам чинного законодавства.
Виконком Очаківської міської ради відзив на апеляційну скаргу не надав, але його представник в судовому засіданні у повному обсязі підтримав доводи відповідача, викладені у відзиві на апеляційну скаргу.
ДАК „Національна мережа аукціонних центрів” відзив на апеляційну скаргу не надала, в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду апеляційної скарги належним чином повідомлена, заявила клопотання про розгляд апеляційної скарги за відсутністю її представника, тобто не скористалася своїм правом на участь у судовому засіданні, тому апеляційна скарга розглянута без її представника.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників сторін та виконкому Очаківської міськради, перевіривши правильність юридичної оцінки судом 1 інстанції встановлених фактичних обставин справи і застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія приходить до наступного.
02 липня 2008 року Міністерство транспорту та зв'язку України погодило Концепцію створення глибоководного гирлового порту в Дніпровському лимані на базі ТОВ “Порт Очаків”. Будівництво нового порту планується здійснити в промисловій зоні м.Очаків. Для реалізації цього проекту в Порту за погодженням з даним Міністерством було створено відокремлений структурний підрозділ “Портопункт Очаків”.
Таким чином, на стадії будівництва нового порту Державне підприємство “Миколаївський морський торговельний порт” буде виконувати функції замовника стосовно об'єктів, які перебуватимуть у державній власності.
З метою виконання цих функцій 28 серпня 2008 року порт звернувся до Очаківської міської ради з пропозицією розглянути питання щодо передачі в постійне користування порту земельної ділянки, загальною площею орієнтовно 20 га, яка знаходиться поблизу порту “Очаків” вздовж берегової смуги до військового порту в м. Очаків.
Листом № 1179/10-13 від 15 вересня 2008 року Очаківська міська рада відповіла, що питання порту розглянуто та узгоджене на засіданні містобудівної ради; вирішено винести це питання на чергову сесію міської ради, яка відбудеться у жовтні 2008 року.
03 жовтня 2008 року Міністерство транспорту та зв'язку України листом № 8840/27/10-08 звернулось до Очаківської міської ради з проханням у відповідності до діючого законодавства передати в постійне користування Порту земельну ділянку, яка прилягає до місця будівництва нового глибоководного порту в Дніпровському лимані з промисловій зоні м. Очакова, загальною площею орієнтовно 20 га.
Відповідно до ч.2 ст.92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Відповідно до розділу IV Земельного кодексу України, набуття державним підприємством права постійного користування земельною ділянкою здійснюється без проведення аукціону.
За таких обставин, позивач вважає, що прийняття Очаківською міською радою оскаржуваного рішення, яким фактично призначено аукціон з продажу права оренди спірної земельної ділянки порушує права позивача, як державного підприємства, на отримання даної земельної ділянки в постійне користування без проведення аукціону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.10.2008р. №934 в користування позивачу було відведено акваторію, яка включає в себе: водний простір територіального моря (акваторія приписаного портового пункту Очаків), обмежений береговими гідротехнічними спорудами та лініями, акваторію підхідного каналу портового пункту Очаків завширшки 200 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу, акваторію портового пункту Очаків та акваторію Очаківського каналу завширшки 100 метрів та охоронну зону 100 метрів від бровок каналу.
Пунктом 2 зазначеної постанови ДП "Миколаївський морський торговельний порт" було зобов'язано забезпечити безпеку мореплавства в межах відведеної акваторії.
Таким чином, позивач вважає, що для забезпечення безпеки мореплавства на вищезазначеному водному просторі, він зобов'язаний встановити на земельній ділянці, яка прилягає до цього водного простору, засоби навігаційного устаткування, а також спеціальне обладнання для належного функціонування засобів зв'язку і електрорадіонавігації.
Вищезазначену заяву ДП „ММТП” від 28.08.08 р. про надання у постійне користування земельної ділянки орієнтовно площею 20 га. було розглянуто 09.09.2008р. на засіданні депутатської комісії з питань охорони навколишнього середовища та регулювання земельних відносин. За результатами розгляду якої комісія вирішила рекомендувати звернутися до містобудівельної ради з питанням щодо участі у конкурсі, так як ця земельна ділянка виставляється на конкурс.
Положеннями п.34 ч.1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що вирішення питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарного засідання сільської, селищної, міської ради.
Статтею 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст віднесено:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього кодексу;
в) надання земельних ділянок в користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу та інші.
Із змісту вищенаведених п.34 ч.1 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та ст.12 ЗК України випливає, що заява ДП „ММТП” від 29.08.08 р. про надання земельної ділянки площею орієнтовно 20 га. у постійне користування повинна була розглядатися на пленарному засіданні Очаківської міської ради.
Жодних рішень щодо надання згоди, або мотивованої відмови у наданні позивачу в користування спірної земельної ділянки Очаківською міською радою не приймалось. Фактично, звернення позивача щодо надання в користування земельної ділянки залишилось відповідачем не розглянутим, в порушення приписів ст.123 Земельного кодексу України, а було лише рекомендовано прийняти участь у конкурсі з продажу права оренди даної земельної ділянки.
Положеннями ч.11 ст.123 Земельного кодексу України передбачено, що відмову органів місцевого самоврядування в наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду в установлений законом строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову в наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланнями на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації з землеустрою.
Незважаючи на вимоги ч.2 ст.92, ст.123 ЗК України Очаківська міська рада 20 лютого 2009 року прийняла рішення №13 “Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу права оренди”, яким, зокрема, було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва перевантажувального терміналу площею 19,0 та, яка знаходиться поблизу порту “Очаків” вздовж берегової смуги до військового порту в м.Очаків.
Окрім цього, даним рішенням було зобов'язано Виконавчий комітет Очаківської міської ради організувати земельні торги шляхом укладання договору на проведення земельних торгів з організацією, яка має відповідну ліцензію.
Таким чином, вищенаведене рішення Очаківської міської ради в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва перевантажувального терміналу площею 19,0 та, яка знаходиться поблизу порту “Очаків” вздовж берегової смуги до військового порту в м.Очаків та зобов'язання виконкому Очаківської міської ради організувати земельні торги шляхом укладання договору на проведення земельних торгів є передчасним і суперечить вимогам ч.2 ст.92, ст.123 ЗК України та порушує права ДП „ММТП”, оскільки як зазначалося вище заява ДП „ММТП” про надання тієї ж самої земельної ділянки у постійне користування не розглянута на пленарному засіданні Очаківської міської ради, що не виключає прийняття Очаківською міськрадою позитивного рішення щодо цієї заяви.
За таких обставин позов ДП „ММТП” підлягає частковому задоволенню, рішення Очаківської міської ради ХХІХ сесії №13 від 20.02.09 р. „Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу права оренди” в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва перевантажувального терміналу площею 19,0 га., яка знаходиться поблизу порту „Очаків” вздовж берегової смуги до військового порту в м. Очаків, виконаний ТОВ „Власна земля”, згідно із рішенням Очаківської міської ради від 24.10.08 р. №14 та в частині зобов'язання виконкому Очаківської міської ради організувати земельні торги по земельній ділянці 19,0 га., яка знаходиться поблизу порту „Очаків” вздовж берегової смуги до військового порту в м. Очаків, шляхом укладання договору на проведення земельних торгів з організацією, яка має відповідну ліцензію визнати недійсним. Решту позову ДП ММТП” слід залишити без задоволення, оскільки оскаржуване рішення Очаківської міськради в решті не стосується спірної земельної ділянки і не порушує прав ДП „ММТП”.
Судова колегія не приймає до уваги доводи скаржника щодо скасування оскаржуваного рішення Очаківської міськради за відсутністю його погодження Міністерством транспорту та зв'язку, оскільки вказана обставина може порушувати права Міністерства, а не ДП „ММТП”, яке не позбавлено права оскаржити рішення Очаківської міської ради.
Враховуючи вищенаведене судова колегія вважає, що апеляційна скарга ДП „ММТП” підлягає частковому задоволенню, рішення господарського суду Миколаївської області від 14.07.09 р. -зміні, позов частковому задоволенню.
Згідно із ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на Очаківську міську раду.
Керуючись ст.ст.49, 99, 101-105 ГПК України, колегія суддів, -
1.Апеляційну скаргу державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт” задовольнити частково, рішення господарського суду Миколаївської області від 14.07.09 р. змінити, виклавши резолютивну частину в наступній редакції:
„Позов державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт” задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Очаківської міської ради ХХІХ сесії №13 від 20.02.09 р. „Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для продажу права оренди” в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва перевантажувального терміналу площею 19,0 га., яка знаходиться поблизу порту „Очаків” вздовж берегової смуги до військового порту в м. Очаків, виконаний ТОВ „Власна земля”, згідно із рішенням Очаківської міської ради від 24.10.08 р. №14 та в частині зобов'язання виконкому Очаківської міської ради організувати земельні торги по земельній ділянці 19,0 га., яка знаходиться поблизу порту „Очаків” вздовж берегової смуги до військового порту в м. Очаків, шляхом укладання договору на проведення земельних торгів з організацією, яка має відповідну ліцензію.
Стягнути з Очаківської міської ради (57500, м. Очаків, вул. 50-річчя Жовтня, 7-а, код 26565627) на користь державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт” (54002, м. Миколаїв, вул. Заводська, 23, р/р № 26000301432443 в Заводському БВ МЦВ ПІБ, МФО 326438, код ЄДРПОУ 01125608) витрати по сплаті держмита у сумі 85 грн. 00 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 312 грн. 50 коп.
Видати наказ.
В решті позову державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт” відмовити.
Скасувати ухвалу господарського суду Миколаївської області від 12.06.09 р. про вжиття заходів по забезпеченню позову.”
2.Стягнути з Очаківської міської ради (57500, м.Очаків, вул. 50-річчя Жовтня, 7-а, код 26565627) на користь державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт” (54002, м.Миколаїв, вул. Заводська, 23, р/р № 26000301432443 в Заводському БВ МЦВ ПІБ, МФО 326438, код ЄДРПОУ 01125608) витрати по сплаті держмита за розгляд апеляційної скарги у сумі 42 грн. 50 коп.
3.Видачу наказів доручити господарському суду Миколаївської області.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено в касаційному порядку.
Головуючий суддя М.С. Петров
Суддя Г.П. Разюк
Суддя С.І. Колоколов