Ухвала від 03.03.2011 по справі 2а-1182/10

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2011 р. Справа № 35734/10

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді: Ліщинського А.М.,

суддів: Коваля Р.Й, ОСОБА_1

при секретарі судового засідання: Курчинської О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова на постанову Сихівського районного суду міста Львова від 28 жовтня 2010 року в справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

29.09.2010 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та стягнення коштів.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 05.02.2008 року відповідачем було призначено йому пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після призначення пенсії він і надалі продовжував працювати та відповідно до чинного законодавства отримав право на перерахунок пенсії. Оскільки у 2010 році він набув право на перерахунок пенсії, відповідно до ч.4 ст.42 вищевказаного Закону, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.

Постановою Сихівського районного суду міста Львова від 28 жовтня 2010 року адміністративний позов задоволено. Визнано дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_2 пенсії за віком, відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.02.2010 року незаконними та зобов'язано районне управління Пенсійного фонду провести перерахунок та здійснити виплату пенсії за віком, відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.02.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується при обчисленні пенсії за 2009 рік.

Відповідач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

В апеляційній скарзі покликається на те, що відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» питання доцільності проведення перерахунків пенсії ними не вирішується, такий перерахунок пенсії як у позивача здійснюються виключно за бажанням пенсіонера шляхом подання особистої заяви встановленого взірця, бланк якої виготовляється машинописним текстом, а вид перерахунку здійснюється рукописним текстом самим заявником. При перерахунку пенсії було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік - 1197,91 грн. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ч.1 ст. 40 лише встановлює періоди заробітної плати, які враховуються при проведенні перерахунків пенсій, але не вказує, який показник середньої заробітної плати слід враховувати при проведенні цих перерахунків. Вважає, що позивач не повинен вимагати здійснювати перерахунок пенсії, оскільки на момент розгляду справи в суді не діє норма закону, відповідно до якої перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

У ході апеляційного розгляду представник апелянта ОСОБА_3 надав пояснення та просить задовольнити апеляційну скаргу.

Інші особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що 05.08.2008 року УПФУ в Галицькому районі м.Львова позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії пенсії позивач продовжував працювати та відповідно отримав право на перерахунок пенсії.

На підставі поданої ним заяви та відповідних документів відповідач провів перерахунок пенсії позивача відповідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому був застосований показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197.91 грн.

Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.

Показник середньої заробітної плати за 2009 рік затверджено в розмірі 1650.43 гривень.

Перерахунок пенсії позивачу було здійснено з порушенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки при перерахунку пенсії, замість показника середньої заробітної плати за 2009 рік було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 11978.91 гривень.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до пп.2 п.11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Державним комітетом статистики, Міністерством економіки, Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів;

Відповідно до пп.2 п.11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, оскільки, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 196, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду міста Львова від 28 жовтня 2010 року у справі 2а-1182/10 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повний текст ухвали виготовлено 09.03.2011 року.

Головуючий суддя А.М.Ліщинський

Судді Р.Й.Коваль

ОСОБА_1