03 вересня 2015 року Справа № 876/9556/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про перерахунок пенсії,
ОСОБА_1 15.08.2014 року звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області, в якому просив визнати неправомірним рішення №326/С-01 від 01.08.2014 року про відмову включити грошових виплат на загальну суму 13784,08 грн. в заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», зобов'язати провести з 21.07.2014 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в розмірі 90%, включивши в його дохід для обчислення пенсії вищевказаних грошових виплат на загальну суму 13784,08 грн.
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 вересня 2014 року позов задоволено. Визнано неправомірним рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку Волинської області за №326/С-01 від 01.08.2014 року про відмову включити матеріальну допомогу на оздоровлення - 6974,36 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 4703,79 грн., індексацію заробітної плати - 726,93 грн., премії до державних нагород - 1370 грн., а всього грошових виплат на загальну суму 13784,08 грн. в заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про державну службу».
Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку провести ОСОБА_1 з 21 липня 2014 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 %, включивши в його дохід для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення - 6974,36 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 4703,79 грн., індексацію заробітної плати - 726,93 грн., премії до державних нагород - 1370 грн., а всього грошових виплат на загальну суму 13784,08 грн.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції УПФ України в м. Луцьку Волинської області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця, а тому зараховувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» немає підстав.
В разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції відповідно до п.1.ч.1 ст.197 КАС України може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Луцьку з 16.04.2009 року.
Відповідно до довідки № 14.2-28/219 від 18.07.2014 року видно, що на всі виплати за період із квітня 2007 року по березень 2009 року включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 13784,08 грн., включно із іншими виплатами до яких віднесено: індексацію в сумі 726,93 грн., матеріальну допомогу на соціально побутові питання в сумі 4703,79 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 6974,36 грн., премію до державної нагороди в сумі 1379 грн. (а.с.4).
З матеріалів справи видно, що відповіддю Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку № 326/С-01 від 01.08.2014 року, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії із посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та вказано, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація не належать до надбавок включених до вищевказаного закону.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що отримані ОСОБА_1 суми виплат, з яких фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в його дохід, як застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів вважає, що наведені висновки суду першої інстанції є правильними, оскільки вони ґрунтуються на фактичних обставинах справи та відповідають приписам чинного законодавства, з огляду на наступне.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Колегія суддів зазначає, що аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 28 травня 2013 року за наслідками перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 20 грудня 2012 року та ували Вищого адміністративного суду України від 23 жовтня 2012 року.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що отримані ОСОБА_1 суми виплат, з яких фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватися в його дохід, як застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Відтак, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області залишити без задоволення, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 18 вересня 2014 року у справі №161/13409/14-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
А.І. Рибачук