20 січня 2011 р. Справа № 29167/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Ліщинського А.М.,
суддів: Носа С.П., Шавеля Р.М.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 районної ради Чернівецької області на постанову Заставнівського районного суду Чернівецької області від 29 квітня 2009 року в справі за адміністративним позовом прокурора Заставнівського району Чернівецької області та ОСОБА_1 міської ради Чернівецької області до ОСОБА_1 районної ради Чернівецької області про визнання незаконним та скасування рішення,-
15.08.2008 року до Заставнівського районного суду Чернівецької області з адміністративним позовом про визнання незаконним та скасування рішення 12 сесії 5 скликання ОСОБА_1 районної ради Чернівецької області «Про оформлення права власності територіальних громад сіл, селищ та міст району на нежитлові приміщення та споруди» № 164-12/2008 від 24 квітня 2008 року звернувся прокурор Заставнівського району Чернівецької області, а 20.10.2008 року. З аналогічним позовом звернулась ОСОБА_1 міська рада Чернівецької області.
Свої вимоги обґрунтували тим, що 12 сесією 5 скликання ОСОБА_1 районною радою було оформлено право спільної власності територіальних громад сіл, селища та міста району на ряд об'єктів нерухомості, що знаходяться на території м. Заставна та доручено голові районної ради підписувати свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міста Заставна, що суперечить вимогам чинного законодавства, а саме Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», згідно якого районним радам та її посадовим особам не надано права приймати рішення про оформлення права власності на нерухоме майно, видавати свідоцтва на право власності на нерухоме майно, оскільки дані повноваження делеговані державою виконавчим органам сільських, селищних, міських, районним у місті радам. Крім того повноваження по управлінню об'єктами комунальної власності ОСОБА_1 районній раді ОСОБА_1 міською радою не були делеговані.
Постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 29 квітня 2009 року позовні заяви задоволено. Рішення 12 сесії 5 скликання ОСОБА_1 районної ради «Про оформлення права власності територіальних громад сіл, селищ та міст району на нежитлові приміщення та споруди» № 164-12/2008 від 24 квітня 2008 року скасовано.
Представник відповідача ОСОБА_1 районної ради Чернівецької області постанову оскаржила, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подала апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позових вимог відмовити в повному обсязі.
В апеляційній скарзі покликається на те, що Конституція України визнає право за територіальною громадою та органами місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Межі таких повноважень між міськими, районними та обласними радами, зокрема щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селища та міста, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законами України чітко не визначені і не віднесені до компетенції інших органів. У зв'язку з цим та виходячи із вимог статей зазначеного Закону не виключається можливість вирішення цих питань ОСОБА_1 районною радою до їх повного законодавчого врегулювання. Органи місцевого самоврядування повинні управляти майном та комунальною власністю, щоб воно не зменшувалось, забезпечити населення всіма необхідними комунальними послугами, повністю задовольняти потреби конкретного населеного пункту в соціальному забезпеченні, медичному обслуговуванні, освіті, будівництві житла, займатися розвитком місцевого транспорту і місцевих доріг, забезпечувати благоустрій та культурне життя людей, що проживають у населених пунктах. Частина 1 ст. 142 Конституції України визначає, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, а ч. 1 ст. 143 закріплено право територіальної громади управляти комунальною власністю як безпосередньо, так і через низку утворених органів місцевого самоврядування, до якої входить не тільки рада базового рівня, а й ради регіонального рівня. Посилання суду на те, що згідно довідок сільських рад району на території м. Заставна відсутнє їхнє нерухоме майно, що знаходиться в спільній сумісній власності територіальних громад району, є безпідставним, оскільки місцеві ради і не могли мати частки майна по тій простій причині, що ці частки ніхто їм не визначав та не передавав. Без оформлення права власності та видачі свідоцтва про власність керівники зазначених об'єктів не мають змоги пройти ліцензування, здавати приміщення в оренду на тривалий термін, здійснювати свою фінансово-господарську діяльність.
Особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про місце та час розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги позивачів, суд першої інстанції виходив з того, що згідно довідок сільських рад району на території м. Заставна відсутнє їх нерухоме майно, що знаходиться в спільній сумісній власності територіальних громад району. Відповідно об'єкти нерухомості, що знаходяться на території м. Заставна є власністю громади м. Заставна, а тому, згідно ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на нерухоме майно. Також вищевказані територіальні громади безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднуватись на договірних засадах на праві спільної власності.
Крім того, в п.2 оспорюваного рішення 12 сесії 5 скликання ОСОБА_1 районної ради Чернівецької області «Про оформлення права власності територіальних громад сіл, селищ та міст району на нежитлові приміщення та споруди» № 164-12/2008 від 24 квітня 2008 року йде мова про оформлення свідоцтва про право спільної власності територіальних громад в особі районної ради, тобто, фактично йде мова про підміну власника майна в правовостановлювальному документі - свідоцтві про право власності на нерухоме майно, адже у свідоцтві про право спільної (сумісної чи часткової) власності на нерухоме майно повинно бути зазначено усіх співвласників майна. При цьому співвласники як суб'єкти господарювання можуть укласти за взаємною згодою нотаріально посвідчений договір про управління нерухомим майном, в якому визначити особу, що здійснює управління таким майном та порядок такого управління. Що повністю узгоджується з ч. 3 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування», в якій зазначено, що територіальні громади безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднуватись на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що відповідно до рішення двадцять шостої сесії ХХІУ скликання ОСОБА_1 міської ради від 15 вересня 2005 року «Про визнання права власності на об'єкти спільної власності територіальних громад в м.Заставна за ОСОБА_1 районною радою», було визнано право власності на об'єкти спільної власності територіальних громад за ОСОБА_1 районною радою, що вказані в позовній заяві.
Однак відповідно до постанови Заставнівського районного суду від 28.09.2007 року визнано незаконним та скасовано рішення двадцять шостої сесії ХХІУ скликання ОСОБА_1 міської ради від 15 вересня 2005 року «Про визнання права власності на об'єкти спільної власності територіальних громад в м.Заставна за ОСОБА_1 районною радою». Рішення набрало законної сили, оскільки в матеріалах справи відсутні інші рішення суду з цього приводу.
Відповідно до рішення 12 сесії 5 скликання ОСОБА_1 районної ради Чернівецької області «Про оформлення права власності територіальних громад сіл, селищ та міст району на нежитлові приміщення та споруди» № 164-12/2008 від 24 квітня 2008 року, а саме: Центральна районна бібліотека м.Заставна, вул..Незалежності, 66; Дитяча музична школа м.Заставна, вул..Гагаріна 4; Палац культури м.Заставна, вул..Незалежності 93; Спортивний зал ДЮСШ м.Заставна, вул..Незалежності 93; Будинок дитячо-юнацької творчості м.Заставна, вул..Кобилянської 5; Еколого-натуралістичний центр м.Заставна, вул..Незалежності 86; Профдезинфекція м.Заставна, вул..Транспортна 3; Центральна районна лікарня м.Заставна, вул..Незалежності 111; Районний кінотеатр «Мир» м.Заставна вул..Гагаріна 1; Центральна районна аптека м.Заставна вул..Незалежності 96. Районному бюро технічної інвентаризації оформити право спільної власності територіальних громад сіл, селища та міст району в особі ОСОБА_1 районної ради на вказані вище об'єкти нерухомого майна в м.Заставна.
Згідно протесту прокурора в ОСОБА_1 районі на рішення 12 сесії 5 скликання ОСОБА_1 районної ради Чернівецької області «Про оформлення права власності територіальних громад сіл, селищ та міст району на нежитлові приміщення та споруди» № 164-12/2008 від 24 квітня 2008 року, вказано, що рішення суперечить вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Рішенням ХІІІ сесії У скликання ОСОБА_1 районної ради № 184-13/2008 відхилено протест прокурора на рішення 12 сесії 5 скликання ОСОБА_1 районної ради Чернівецької області «Про оформлення права власності територіальних громад сіл, селищ та міст району на нежитлові приміщення та споруди» № 164-12/2008 від 24 квітня 2008 року.
Відповідно до статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ч.8 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, оскільки відповідні обєкти нерухомості, що знаходяться на території м.Заставна є власністю громади м.Заставна, а тому згідно ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, мітс, районів у містах належить право клмунальної власності на нерухоме майно.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 районної ради Чернівецької області залишити без задоволення, а постанову Заставнівського районного суду Чернівецької області від 29 квітня 2009 року у справі 2-а-2/09 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.М.Ліщинський
Судді С.П.Нос
ОСОБА_2