04 вересня 2015 року м.ПолтаваСправа № 816/3209/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Довгопол М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кулик - Куличок О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
10 серпня 2015 року Полтавський міський центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів в сумі 186 грн 87 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що у період перебування на обліку в якості безробітного ОСОБА_1 одночасно працював у ТОВ "АС Центр - Транс", про що своєчасно не повідомив центр зайнятості у відповідності до вимог статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", натомість безпідставно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 186 грн 87 коп., яка підлягає стягненню із відповідача.
Позивач в судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Конверт із повісткою про виклик до суду, направлений за зареєстрованим місцем проживання відповідача, повернуто із відміткою поштової організації "за закінченням терміну зберігання". В силу положень частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістка вручена відповідачу належним чином.
За приписами частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на викладене, суд вважав за можливе провести розгляд справи за відсутності відповідача.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 02.04.2014 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського міського центру зайнятості із заявою про надання йому статусу безробітного та виплату допомоги по безробіттю /а.с.13/.
Наказом Полтавського міського центру зайнятості від 02.04.2014 № НТ140402 відповідачу надано статус безробітного з 02.04.2014, а згідно із наказом від 09.04.2014 № НТ140409 призначено допомогу по безробіттю, що підтверджується витягами із наказів про прийняті рішення по ОСОБА_1 /а.с.15/.
Наказом Полтавського міського центру зайнятості від 05.01.2015 № НТ150105 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю у зв'язку із поданням письмової заяви про відмову від послуг державної служби зайнятості відповідно до пп. 10 п. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
29.04.2015 позивачем проведено перевірку обґрунтованості виплати матеріального забезпечення ОСОБА_1
За результатами перевірки складено акт №250 від 29.04.2015, в якому зафіксовано, що відповідач у період перебування на обліку в Полтавському МЦЗ як безробітний одночасно перебував в трудових відносинах з ТОВ "АС Центр - Транс" з 02.01.2015 по 04.01.2015 /а.с. 19/.
Відповідно до відомості виплат за видами забезпечення №20 за січень 2015 року відповідач за період з 01.01.2015 по 04.01.2015 отримав допомогу по безробіттю у загальній сумі 338 грн 10 коп. /а.с.43-48/. Згідно із даними про виконані платежі по відповідачу сума допомоги з 02.01.2015 по 04.01.2015, яка підлягає поверненню, склала 186,87 грн /а.с. 41/.
29.04.2015 позивачем видано наказ №102 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1В." та з метою повідомлення відповідача про необхідність повернення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 186 грн 87 коп. надіслано ОСОБА_1 лист від 05.05.2015 № 03-1667 про повернення коштів, який повернуто з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання /а.с.20-22/.
З огляду на те, що відповідачем суму допомоги по безробіттю не повернуто, позивач звернувся до суду із відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 № 5067-VI безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Згідно частини першої статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Судом встановлено, що на підставі наказу ТОВ "АС Центр - Транс" № 9 від 02.01.2015 "Про прийняття на роботу" ОСОБА_1 прийнято на посаду водія автомобілів всіх типів та марок з різними умовами праці, оклад згідно штатного розкладу /а.с.17/
27.02.2015 ОСОБА_1 звільнений з роботи, про що свідчить наказ №47 від 27.02.2015, виданий ТОВ "АС "Центр - Транс", копія якого наявна в матеріалах справи /а.с.18/
Відповідно до витягу із обміну даними з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ТОВ "АС Центр - Транс" нараховано відповідачу дохід у січні 2015 року в сумі 1300 грн /а.с.38/
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що, перебуваючи на обліку у центрі зайнятості, ОСОБА_1 з 02.01.2015 належав до категорії зайнятого населення.
В силу частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідачем всупереч наведеним положенням Закону не повідомлено Полтавський МЦЗ про факт укладення трудового договору.
Частиною 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до пункту 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року №60/62 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за №232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 7 вказаного Порядку визначено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем 29.04.2015 за №102 видано наказ "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1В." та з метою повідомлення відповідача про необхідність повернення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю, надіслано ОСОБА_1 лист про відшкодування допомоги по безробіттю від 05.05.2015 №03-1167, який повернуто поштовим відділенням із відміткою "за закінченням терміну зберігання" /а.с. 20 - 22/.
У матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем в адміністративному або судовому порядку рішення про повернення допомоги по безробіттю.
Згідно з пунктом 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
З огляду на те, що відповідачем не повернуто суму допомоги по безробіттю, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення суми безпідставно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 186 грн. 87 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 69-71, 86, 94, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 36000) на користь Полтавського міського центру зайнятості (ідентифікаційний код 22534038, м. Полтава, вул. Леніна, 91, р/р 37176165603202 у ГУДКСУ у Полтавській області, МФО 831019, ЗКПО 22534038) суму виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 186 грн 87 коп ( сто вісімдесят шість гривень вісімдесят сім копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено 09 вересня 2015 року.
Суддя М.В. Довгопол