Ухвала від 07.09.2015 по справі 908/4917/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

07.09.2015 Справа № 908/4917/15

Суддя Серкіз В.Г., розглянувши матеріали

за позовом: Прокурора Хортицького району міста Запоріжжя, м. Запоріжжя

до відповідача: Запорізької міської ради, м. Запоріжжя

третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача: Приватний нотаріус Запорізького міського округу Нароха О.В., м. Запоріжжя

про визнання протиправним та скасування рішення і визнання договору купівлі-продажу недійчним

ВСТАНОВИВ

Прокурор Хортицького району міста Запоріжжя звернувся до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Запорізької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Запорізької міської ради у частині приватизації об'єкту комунальної власності за адресою м. Запоріжжя, вул. Будьонного, 2/пр. Радянський, 1 та визнання недійсним договору купівлі-продажу.

Відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України № 30 від 26.11.2010р., протоколом автоматичного розподілу справ між суддями від 04.09.2015р., позовну заяву передано на розгляд судді Серкіз В.Г.

У прийняті позовної заяви слід відмовити на підставі наступного.

Згідно ст. 13 ГПК України "Справи, підсудні місцевим господарським судам", місцеві господарські суди розглядають у першій інстанції усі справи, підвідомчі господарським судам.

У відповідності із ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі:

1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:

спорів про приватизацію державного житлового фонду;

спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;

спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;

спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;

інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;

2) справи про банкрутство;

3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;

4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів;

5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;

6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів;

7) справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України;

8) справи за заявами про затвердження планів санації боржника до порушення справи про банкрутство.

Підвідомчий господарським судам спір може бути передано сторонами на вирішення третейського суду, крім спорів про визнання недійсними актів, а також спорів, що виникають при укладанні, зміні, розірванні та виконанні господарських договорів, пов'язаних із задоволенням державних потреб, спорів, передбачених пунктом 4 частини першої цієї статті, та інших спорів, передбачених законом. Рішення третейського суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, прокурор, посилаючись на ст. 121 Конституції України, ст. 23, 24, Закону України «Про прокуратуру», приписами Цивільного кодексу України, Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств(малу приватизацію)», Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», нормами «Програми приватизації об'єктів комунальної власності м. Запоріжжя» просить визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької міської ради у частині приватизації об'єкту комунальної власності за адресою м. Запоріжжя, вул. Будьонного, 2/пр. Радянський, 1 та визнати недійсним договір купівлі-продажу.

Таким чином, Прокурор Хортицького району міста Запоріжжя звернувся до господарського суду Запорізької області в порядку адміністративного судочинства, яке, згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

В той же час, згідно ч. 1 ст. 4 ГПК України, господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 1 ст. 4-1 ГПК України, господарські суди вирішують господарські спори у порядку позовного провадження, передбаченому цим Кодексом.

Таким чином, позовна заява, Прокурора Хортицького району міста Запоріжжя, подана відповідно до вимог адміністративного судочинства, не підлягає розгляду в господарських судах України.

Згідно ст. 61 ГПК України, питання про прийняття позовної заяви вирішується суддею.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 62 ГПК України, суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо:

"1) заява не підлягає розгляду в господарських судах України;"

Приймаючи судове рішення, господарський суд звертає увагу прокурора на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи:

- однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам;

- про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням;

- щодо підтвердження обґрунтованості вжиття суб'єктами владних повноважень заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Розгляд господарським судом Запорізької області справ адміністративної юрисдикції здійснювався лише на підставі абзацу 1 пункту 6 розділу VІІ "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України, згідно якому, до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до абзаців 1, 3 пункту 4 розділу VІІ "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України, окружний адміністративний суд починає свою діяльність після призначення (обрання) до його складу не менше трьох суддів і за наявності облаштованого приміщення.

Про початок діяльності кожного окружного та апеляційного адміністративних судів Державна судова адміністрація України повідомляє через загальнодержавні та відповідні місцеві офіційні друковані видання.

Офіційне відкриття, у т.ч. облаштованого приміщення, Запорізького окружного адміністративного суду відбулось 17.12.2008р.

В офіційному друкованому видані - газеті "Урядовий кур'єр" від 09.12.2008р. № 231 Державна судова адміністрація України, відповідно до п.4 розділу VІІ "Прикінцеві та перехідні положення" КАС України, повідомила про початок діяльності Запорізького окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, буд. 65-в, з 29.12.2008р.

Керуючись ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 4-1, ч. 1 п. 1 ст. 62, ст. 86 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. У прийнятті позовної заяви Прокурора Хортицького району міста Запоріжжя до Запорізької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Запорізької міської ради у частині приватизації об'єкту комунальної власності за адресою м. Запоріжжя, вул. Будьонного, 2/пр. Радянський, 1 та визнання недійсним договору купівлі-продажу відмовити.

2. Повернути позовну заяву та додані до неї матеріали на 58 аркушах прокурору.

Суддя В.Г. Серкіз