Справа №3/2523/150/12
06 лютого 2012 року суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області Криворученко Д.П., при секретарі Микитченко К.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Чернігові матеріали справи, що надійшли з Управління державної автомобільної інспекції при УМВС України в Чернігівській області про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП відносно ОСОБА_1 Аендона, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_2, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, Запад, 61/43, водія «Сімба-транс»,-
03.02.2012 р. з ВДАІ Чернігівського РВ УМВС України в Чернігівській області, надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії СВ1 № 162676 від 25.01.2012 р., складений відносно ОСОБА_1 За змістом протоколу 20.01.2012 р. ОСОБА_1 20.01.2012 р. о 13 год. 05 хв. керував автомобілем марки Вольво днз КН8509 АС на 162 км а/д Нові-Яриловичі, не обрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожню обстановку, при виконанні правового повороту не справився з керуванням внаслідок чого виїхав за межі проїзної частини, де сталось зіткнення з напівпричіпом, чим порушив вимоги п. 12.1 Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Дослідивши наведені обставини, матеріали, що надійшли з Управління державної автомобільної інспекції при УМВС України в Чернігівській області, суд вважає, що без усунення встановлених істотних недоліків, що мали місце під час складення протоколу, справу неможливо розглянути по суті, а тому протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню на доопрацювання.
Повертаючи протокол, суд керується наступним.
У відповідності до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Із змісту ст. 256 КУпАП випливає, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка
притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
У відповідності до ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження.
В матеріалах справи, що надійшла на розгляд суду відсутні відомості про забезпечення ОСОБА_1, громадянина ОСОБА_2, перекладачем при складанні протоколу та роз'ясненні йому прав.
З огляду на вказане, складений .протокол про адміністративне правопорушення з порушенням вимог ст. 254, 256 КУпАП належної доказової сили не має. Крім того особа відносно якої складено протокол була позбавлена можливості реалізувати свої права, визначені ст. 268 КУпАП, зокрема, давати пояснення, подавати докази.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що повернення протоколу до Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції для усунення встановлених недоліків, є необхідним правовим засобом, спрямованим на охорону прав особи, що притягується до адміністративної відповідальності та ефективним спонуканням до подальшого сумлінного виконання обов'язків особою, що уповноважена складати протокол.
Керуючись ст. ст. 1, 254,256, 268, 283 КУпАП, -
протокол 162676 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП , складений 25.01.2012 р відносно ОСОБА_1 Аендона, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_2 повернути до ВДАІ Чернігівського РВ УМВС України в Чернігівській області, для усунення допущених недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.П. Криворученко