Постанова від 14.09.2009 по справі 15/36

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА

14.09.09 Справа № 15/36

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії

головуючого -судді - О.Л. Мирутенко

суддів - Г.М. Гнатюк

- Н.М. Кравчук

Розглянувши апеляційну скаргу ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод»

на рішення господарського суду Рівненської області від 17.06.2009 року.

у справі № 15/36

за позовом: ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод»

до: Рівненської міської ради

про: укладення додаткових договорів (зміна умов договорів)

З участю представників :

від позивача -не з'явився.

від відповідача -Горчак Ю.П. -представник (довіреність №08-184 від 10.02.2009р.)

Встановив :

Рішенням господарського суду Рівненської області від 17.06.2009р., суддя Коломис В.В., в позові ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод»було відмовлено.

З даним рішенням не погодився позивач - ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод»і оскаржив його в апеляційному порядку з тих підстав, що господарським судом порушено норми матеріального та процесуального права.

Рівненська міська рада подала відзив на апеляційну скаргу в які кому просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Сторони були повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Рівненської області від 17.06.2009р. у справі №15/36 без змін, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 19 серпня 2006 року між сторонами у справі був укладений договір оренди землі за № 113 (зареєстрований 26.12.06 р. за № 040658300397, а.с. 30-31), відповідно до якого Рівненська міська рада, як орендодавець надала ВАТ "Рівненський радіотехнічний завод" (орендарю) в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування виробничих корпусів і допоміжних приміщень для ведення виробничої діяльності за винятком ділянок, які використовувалися під автостоянки на вул. Д.Галицького, 25, загальною площею 139259 кв.м. (п.п. 1, 2 договору).

Відповідно до п.8 договору, строк дії договору встановлено 49 років.

Згідно умов договору (п.9) позивач за оренду земельної ділянки зобов'язувався сплачувати відповідачу орендну плату, річний розмір якої встановлено згідно довідки Рівненського міського управління земельних ресурсів від 17.08.06 р. за № 03-180 в розмірі 172202,23 грн..

Крім цього, 07 березня 2007 року між сторонами у справі був укладений інший договір оренди (зареєстрований 16.04.2007 року за № 511, а.с. 25-28), відповідно до якого орендодавець надав позивачу в строкове платне користування земельну ділянку площею 12091 кв.м., що розташована у м.Рівне по вул.Академіка Ст.Дем'янчука (п.1 договору).

Відповідно до п.7 договору, останній укладено на 50 років.

Згідно п.8 договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі і становить 17835,12 грн. в рік (довідка Рівненського міського управління земельних ресурсів № 03-19/11-1 від 01.03.07 р.)

21 жовтня 2008 р. між сторонами були підписані додаткові угоди про внесення змін до договорів оренди земельної ділянки від 16.04.07 р. та від 26.12.06 р. (а.с. 58-59, зареєстровані в управлінні земельних відносин 21.10.08 р. за №733, 734).

Позивач - ВАТ «Рівненський радіотехнічний завод»звернувся до суду з позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки по вул. Д.Галицького, 25 від 26 грудня 2006 року за № 040658300397 та до договору оренди земельної ділянки по вул.Академіка С.Дем'янчука від 16 квітня 2007 року за № 040758300045 з протоколами розбіжностей, визнавши дату набрання їх чинності - з 26 червня 2008 року.

Відповідно до п."а" ч.1 ст.12 Земельного Кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, належить розпорядження землями територіальних громад.

Згідно п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Отже, вирішення питань щодо надання земельних ділянок в оренду юридичним особам із земель комунальної власності є виключним правом міської ради, як суб'єкта права власності на землю.

На виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в частині зміни граничних розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності 25 січня 2008 року Рівненською міською радою було прийнято рішення "Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради" за № 1334 (а.с.45).

Відповідно до п.2 згаданого рішення, управління земельних ресурсів зобов'язано протягом лютого поточного року через місцеві засоби масової інформації та безпосередньо довести до відома орендарів земельних ділянок інформацію про зміну з 1 січня 2008 року розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та необхідність проведення відповідно перерахунку її величини протягом першого кварталу 2008 року; та протягом першого кварталу 2008 року забезпечити оформлення, перегляд та внесення змін і доповнень до договорів оренди землі, в тому числі укладання додаткових угод в зв'язку з зміною з 1 січня поточного року орендної плати за землю.

Як вбачається з матеріалів справи, на рішення Рівненської міської ради від 25.01.08 р. за № 1334 заступником прокурора Рівненської області було внесено протест (а.с. 89-90).

Рішенням Рівненської міської ради № 2317 від 15.04.09 р. даний протест прокуратури Рівненської області від 03.03.09 р. було відхилено (а.с.88).

Викладене свідчить про чинність рішення Рівненської міської ради № 1334 від 25.01.2008р.

Відповідно до ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими органами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

При цьому, визначення нормативної грошової оцінки земель не входить до компетенції Рівненської міської ради.

Відповідно до ст.23 Закону України "Про плату за землю" грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою затвердженою Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради неодноразово повідомляло ВАТ "Рівненський радіотехнічний завод", як орендаря земельних ділянок, про зміну з 01.01.08 р. розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та про необхідність проведення відповідного перерахунку її величини. Зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи листами управління земельних відносин від 19.05.08 р. вих. №500, від 18.08.08 р. вих. № 1656 (а.с.52).

В той же час як з'ясовано, позивач неодноразово надсилав Рівненській міській раді проекти додаткових договорів оренди земельних ділянок (а.с. 7, 14).

Оскільки зазначені проекти не містили ряду положень, зокрема абзац п'ятий додаткових договорів, що стосувався зобов'язань по сплаті орендної плати за новими ставками з 01.01.08 р. не відповідав вимогам законодавства та рішенню Рівненської міської ради від 25.01.08 р. за № 1334, проекти договорів оренди неодноразово повертались позивачу на доопрацюваня. Зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи листами, Управління земельних відносин від 01.08.08 р., 14.08.08 р., 10.10.08 р. (а.с.63-65).

В свою чергу, Рівненською міською радою були розроблені власні проекти додаткових договорів у відповідності з діючим законодаством.

При цьому, вищезазначені додаткові договори від 21 жовтня 2008 р. про внесення змін до договорів оренди земельної ділянки від 16.04.07 р. та від 26.12.06 р. (а.с. 58-59) були підписані Рівненською міською радою та “Рівненський радіотехнічний завод” (зареєстровані в управлінні земельних відносин 21.10.08 р. за №733, 734). В подальшому два екземпляри додаткових угод були повернуті в управління земельних ресурсів з відміткою “З протоколом розбіжностей".

Однак, протоколи розбіжностей до додаткових договорів ані до Рівненської міської ради, ані до управління земельних відносин не надходили. Відсутні такі докази і в матеріалах справи.

При цьому, як вбачається з доданих позивачем протоколів розбіжностей до додаткових договорів (а.с.21,24), абзац п'ятий договору в редакції орендаря викладено в наступній редакції: “Орендар зобов'язується вносити орендну плату за новими ставками з моменту державної реєстрації даного договору”.

Однак, апелянтом-позивачем не враховане те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності змінені відповідно до Закону “Про внесення до деяких законодавчих актів України”. Відтак, орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативної оцінки земель та орендної плати, і укладення додаткових угод договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками з 01 січня 2008 р.

З огляду на викладене судом першої інстанції обгрунтовано відхилені посилання позивача-апелянта на необізнаність щодо зміни орендної плати з 01 січня 2008 р. Управління земельних відносин неодноразово повідомляло землекористувачів про це в засобах масової інформації; розміщення відповідної інформації мало місце і на офіційному сайті міської ради (а.с.90-96).

Також апеляційний суд погоджується з думкою місцевого суду про те, що не заслуговують на увагу посилання позивача-апелянта на приписи ч.3 ст.640 ЦК України. Зазначена норма закону визначає момент укладення договору, тоді як в даному випадку мова йде про час, з якого розпочинає свій відлік нарахування орендної плати за зміненими тарифами. Такою датою є 01 січня 2008 року, що визначено в законодавчому порядку.

Відповідно до ст.ст.33,34 ГПК України кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини на які вона посилається, як на підставі своїх вимог і заперечень.

Однак, позивач не довів суду зазначених обставин в передбаченому процесуальним законом порядку.

Таким чином апеляційний суд погоджується з думкою суду першої інстанції про те, що підстави для задоволення позову відсутні

З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення господарського суду Рівненської області від 17.06.2009р. ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального і процесуального закону, а тому відсутні правові підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст. 101, 103, 105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд

Постановив:

Рішення господарського суду Рівненської області від 17.06.2008 року у справі №15/368 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.

Матеріали справи скеровуються в господарський суд Рівненської області.

Головуючий-суддя О.Л. Мирутенко

Судді: Г.М. Гнатюк

Н.М. Кравчук