Рішення від 24.09.2009 по справі 4/179-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"24" вересня 2009 р. Справа № 4/179-09

Суддя Щоткін О.В., розглянувши справу

за позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави в особі

1. Київського обласного управління лісового та мисливсього господарства, м. Київ

2. ДП "Богуславський лісгосп", м. Богуслав

до 1. Рокитнянської РДА Рокитнянського р-ну Київської області

2. Товариства з обмеженою відповідальністю "КСЛ", с. Синява Рокитнянського р-ну

про визнання недійсними розпорядження та договору оренди

за участю представників:

від позивача 1: Скорич Я.О. -предст., дов. від 27.01.2009р.

від позивача 2: Іршенко В.М. -предст., дов. від 07.04.2009р.

від відповідача 1: не зявився;

від відповідача 2: Гришко С.Ю. -предст., дов. від 15.04.2009р.

Яворський М.В. -предст., дов. від 15.07.2009р.

від прокуратури: Дутчин І.М. -пом. прокурора;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави, уповноваженими в особі Київського обласного управління лісового та мисливського господарства (позивач-1) та Державного підприємства «Богуславський лісгосп»(позивач-2) до Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області (відповідач-1) та Товариства з обмеженою відповідальністю «КСЛ»(відповідач-2) про визнання недійсними розпорядження Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області від 02.04.07 № 127 та договору оренди земельної ділянки загальною площею 58,9714га від 02.04.07 № 040734700001.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що проведеною міжрайонною природоохоронною прокуратурою Київської області перевіркою за інформацією Контрольно-ревізійного управління в Київській області від 10.04.09 № 10-07-15-17/2804 щодо перевірки фактів зафіксованих актом перевірки ДП «Богуславське лісове господарство», за завданням прокуратури Київської області від 21.04.09 № 07/4-1021вих., встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 02.04.07 укладеного між Рокитнянською районною державною адміністрацією Київської області та ТОВ «КСЛ», останньому надано в користування (оренду) земельну ділянку загальною площею 58,9714га для потреб пов'язаних із користуванням надрами.

Відповідно до матеріалів безперервного лісовпорядкування ДП «Богуславське лісове господарство», розробленого Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням «Українська лісовпорядна експедиція»(2007 рік) вказана земельна ділянка рахується як гранітний кар'єр за Бушівським лісництвом ДП «Богуславське лісове господарство»(квартал 9 виділ 18 -5,8 га; квартал 15 виділ 21 -10га; квартал 15 виділ 21,1 -0,7 га, квартал 16 виділ 7 -32,8 га; квартал 16 виділ 7,1 -1,2га).

Крім цього, прокурор та позивачі посилаються на ч. 1 ст. 151 Земельного кодексу України, якою визначено, що юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними радами, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної республіки Крим, Кабінетом Міністрів України і Верховною радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення.

На думку прокурора та позивачів зазначені норми законодавства зобов'язують юридичних осіб в обов'яковому порядку отримати висновки органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища в разі наміру використання лісових ділянок для видобування корисних копалин, після чого в установленому порядку провести вилучення земельних ділянок із складу земель лісогосподарського призначення з переведенням до іншої категорії земель, а також до початку проектування погодити із землекористувачем місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення, що не було здійснено на момент прийняття спірного розпорядження від 02.04.07р. № 127 та на момент укладення спірного договору оренди земельної ділянки від 02.04.07р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 22.06.2009р. було порушено провадження у справі № 4/179-09, розгляд справи призначено на 23.07.2009р.

Представник прокуратури та представники позивачів в судових засіданнях підтримали позов повністю.

Відповідач-1 тричі не з'являвся у судове засідання, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законодавством порядку, письмового відзиву на позов та витребуваних судом документів не подав.

У судовому засіданні 04.08.09р. відповідач-2 надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечував, посилаючись на те, що спірна земельна ділянка була відведена в користування ДП «Ольшаницький спецкар'єр»ще 05.03.1976 року. Після перетворення ДП «Ольшаницький спецкар'єр»у ВАТ «Ольшаницький спецкар'єр», останнє на підставі розпорядження Рокитнянської райдержадміністрації від 16.12.03 № 404 отримало за договором оренди земельну ділянку, зокрема, і спірну земельну ділянку площею 58,9714 га, під час розроблення технічної документації щодо відведення в користування земельної ділянки ВАТ «Ольшаницький спецкар'єр»був складений акт від 25.09.03 про встановлення на місцевості, погодження на місцевості зовнішніх меж земельних ділянок, передання на зберігання межових знаків власнику (користувачу) земельних ділянок за межами населеного пункту на території Бушівської сільської ради Рокитнянського району Київської області і в цьому акті позивач-2 погодив межі земельних ділянок, що передавались в оренду відповідачу-2, а також, посилається на довідку управління земельних ресурсів у Рокитнянському районі від 28.07.09 в якій зазначено, що оспорювана земельна ділянка за цільовим призначенням рахується як підприємства з виробництва будівельних матеріалів, землі під відкритими розробками, кар'єрами, шахтами та відповідними спорудами, інші землі, землі, що використовуються для транспорту та зв'язку і матеріали лісовпорядкування не є належним доказом перебування спірної земельної ділянки в користуванні позивача-2.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокурора та сторін, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно листа Українського державного проектно-лісовпорядного виробничого об'єднання ВО «Укрдержліспроект» від 28.07.09р. № 166, Богуславський лісгосп організований в 1936 році на базі Богуславського ліспромгоспу. За радянський час базове лісовпорядкування проводилось протягом 1923, 1927, 1935, 1950, 1964, 1974, 1984, 1994р.р.

Згідно Постанови Ради Міністрів УРСР № 1834 від 30.11.59 року по Головному управлінню лісового господарства і лісозаготівель, Богуславський лісгосп існує в сьогоднішніх межах, в т.ч. і урочище «Рішітки»Бушівського лісництва. В матеріалах базового лісовпорядкування відображено всі приймання передачі земель, які відбувалися в межревізійні періоди до сьогоднішнього дня та Ольшанському кар'єру Міністерства дорожнього будівництва УРСР, згідно базового лісовпорядкування 1974 року передавалися в довгострокове користування без вилучення по Бушівському лісництву урочище «Решітки»наступні земельні ділянки: наказом Мінлісгоспу і заготовок № 186-3 від 20.08.1953 року в кварталі 8 -площею 4,7га; розпорядженням Головупрлісгоспу і полезахисного лісорозведення № 1 ОЛХ-11 від 26.04.1955року в кварталі 9 -площею 3,8га; розпорядженням Головупрлісгоспу і полезахисного лісорозведення № 1 ОЛХ-11 від 26.04.1955року в кварталі 16 -площею 26,0га; розпорядженням РМ УРСР № 1275 «Р»від 07.11.1967 року в кварталі 15 -площею 6,5 га; рішенням Київського облвиконкому № 31 від 12.03.1990 року в кварталах 15,16 -площею 4,8га.

Всього було передано в довгострокове використання без вилучення у ДП «Богуславський лісгосп»земельні ділянки загальною площею 45,8га.

Крім того, в ур. «Решітки»в кварталі 9 було передано 0,6га з вилученням зі складу лісгоспу Ольшанському кар'єру.

Площа державного лісового фонду лісгоспу Рокитнянського району за матеріалами базового лісовпорядкування 1994 року і погоджена з відділом земельних ресурсів згідно акту від 25.11.1993 року складає 7336га. Протягом часу який минув після базового лісовпорядкування ніякого приймання-передачі земель не відбувалося.

Розпорядженням Рокитнянської районної державної адміністрації в Київській області (в подальшому відповідач-1) від 02.04.07 № 127 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право ТОВ «КСЛ»(в подальшому відповідач-2) на оренду земельних ділянок для потреб пов'язаних з користуванням надрами, передано в оренду відповідачу-2 земельні ділянки загальною площею 58,9714 га забудованих земель під відкритим кар'єром терміном на 20 років без зміни їх цільового призначення, які розташовані на території Бушівської сільської ради за межами населеного пункту.

На підставі зазначеного розпорядження від 02.04.07 № 127 між відповідачем-1 та відповідачем-2 укладено 02.04.07р. договір оренди земельної ділянки, згідно якого відповідач-1 надав відповідачу-2 у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 58,9714 га землі під відкритим кар'єром та відповідними спорудами терміном на 20 років, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Бушівської сільської ради Рокитнянського району Київської області.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

За ч. 1 ст. 62 Лісового кодексу України використання лісових ділянок для видобування корисних копалин, прокладанням кабельних ліній, трубопроводів та інших комунікацій, здійснення бурових, підривних та інших робіт, не пов'язаних з веденням лісового господарства, проводиться після надання цих земельних ділянок для зазначених цілей у порядку встановленому земельним законодавством, з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища .

Частиною 1 ст. 151 Земельного кодексу України якою визначено, що юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними радами, міськими радами, державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної республіки Крим, Кабінетом Міністрів України і Верховною радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення.

Таким чином, зазначені норми законодавства зобов'язують юридичних осіб в обов'яковому порядку отримати висновки органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища в разі наміру використання лісових ділянок для видобування корисних копалин, після чого в установленому порядку провести вилучення земельних ділянок із складу земель лісогосподарського призначення з переведенням до іншої категорії земель, а також до початку проектування погодити із землекористувачем місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення, що не було здійснено на момент прийняття спірного розпорядження від 02.04.07 № 127 та на момент укладення спірного договору оренди земельної ділянки від 02.04.07.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Земельного кодексу України встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються, зокрема, на категорію земель лісогосподарського призначення.

Згідно ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

Згідно ст. 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 62 Лісового кодексу України використання лісових ділянок для видобування корисних копалин, прокладанням кабельних ліній, трубопроводів та інших комунікацій, здійснення бурових, підривних та інших робіт, не пов'язаних з веденням лісового господарства, проводиться після надання цих земельних ділянок для зазначених цілей у порядку встановленому земельним законодавством, з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища.

Зазначені норми законодавства не були дотримані під час надання відповідачу-2 в користування спірної земельної ділянки лісогосподарського призначення.

Посилання відповідача-2 на довідку форми 6-зем, як на доказ, що землі, які перебувають в його користуванні, не являються землями лісогосподарського призначення судом не береться до уваги, оскільки статистична звітність за формою 6-зем не містить інформації щодо категорії земельних ділянок. Таким чином інформацією з довідки форми 6-зем неможливо спростувати віднесення земельної ділянки площею 58,9714 га до земель іншої категорії, аніж категорії лісогосподарського призначення.

Також, не береться до уваги твердження відповідача-2 про те, що складений акт про встановлення на місцевості, погодження на місцевості зовнішніх меж земельних ділянок, передання на зберігання межових знаків власнику (користувачу) земельних ділянок за межами населеного пункту на території Бушівської сільської ради Рокитнянського району Київської області і в цьому акті ДП «Богуславський лісгосп»погодив межі земельних ділянок, що передавались в оренду відповідачу-2, оскільки даним актом не погоджувались умови вилучення земельної ділянки, як передбачено ст. 151 Земельного кодексу України і даний акт не складався під час розробки проекту землеустрою щодо вилучення земельної ділянки із постійного користування ДП «Богуславське лісове господарство».

Згідно листа позивача-2 на адресу міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області за матеріалами лісовпорядкування земель лісового фонду в Бушівському лісництві як кар'єр рахуються земельні ділянки у кв. 15 вид. 21 -10,0 га, кв. 15 вид. 21/1 -0,7 га, кв. 16 вид. 7 -32,8 га, кв. 16 вид. 7/1 -1,2 га, кв. 9 вид. 18 -5,8 га, кв. 9 вид. 20 -0,5 га. Погодження на вилучення зазначених земельних ділянок ДП «Богуславське лісове господарство»та Київське обласне управління лісового та мисливського господарства не надавало.

Відповідно до ч. 5 розділу VIII «Прикінцеві положення»Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.

За таких обставин, розпорядження Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області від 02.04.07 № 127 та договір оренди земельної ділянки загальною площею 58,9714 га від 02.04.07 зареєстрований Рокитнянським районним відділом № 21 Київської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»за № 040734700001 підлягають визнанню недійсними, як такі, що не відповідають вимогам закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 236 нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відшкодування витрат по сплаті державного мита та витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд Київської області, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним розпорядження голови Рокитнянської районної державної адміністрації Київської області від 02.04.07р. за № 127.

3. Визнати недійсним з моменту укладання договір оренди земельної ділянки загальною площею 58,9714 га від 02.04.07р. укладений між Рокитнянською районною державною адміністрацією Київської області та ТОВ «КСЛ».

4. Стягнути з Рокитнянської районної державної адміністрації (09600, Київська обл.., смт. Рокитне, вул.. Леніна, 1) в доход державного бюджету 42 (сорок дві) грн.. 50 коп. державного мита (Банк: УДК у Київській області, одержувач: ГУ УДК у Київській області, ЗКПО: 24074109, МФО: 821018, № рахунку: 31118095700001, код бюджетної класифікації: 22090200, символ звітності банку: 095 та 156 (сто п'ятдесят шість) грн.. 25 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (Банк: ГУ ДКУ у Київській області, одержувач платежу: ГУ ДКУ у Київській області, Р/р 31211259700001, МФО 821018, ЄДРПОУ 24074109).

5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «КСЛ»(09634, Київська обл.., Рокитнянський р-н, с. Синява, вул.. Набережна, 55, код 33801194) в доход державного бюджету 42 (сорок дві) грн.. 50 коп. державного мита (Банк: УДК у Київській області, одержувач: ГУ УДК у Київській області, ЗКПО: 24074109, МФО: 821018, № рахунку: 31118095700001, код бюджетної класифікації: 22090200, символ звітності банку: 095 та 156 (сто п'ятдесят шість) грн.. 25 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (Банк: ГУ ДКУ у Київській області, одержувач платежу: ГУ ДКУ у Київській області, Р/р 31211259700001, МФО 821018, ЄДРПОУ 24074109).

6. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Щоткін О.В.

Дата підписання рішення: 07.10.2009р.