Постанова від 25.08.2009 по справі 9/24

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА

25.08.09 Справа № 9/24

м.Львів

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії: Головуючого -судді Зварич О.В.

Суддів Кордюк Г.Т.

Якімець Г.Г.

розглянувши апеляційну скаргу Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради за № 2504/1025 від 27.05.2009 р.

на рішення господарського суду Львівської області від 15.04.2009 р.

у справі № 9/24

за позовом: Відкритого акціонерного товариства (далі ВАТ) «Львівобленерго», м. Львів

до відповідача-1: Львівського історичного музею, м. Львів

до відповідача-2: Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача-3: Закритого акціонерного товариства (далі ЗАТ) «Львівського спеціального науково-реставраційного проектно-виробничого управління», м. Львів

про стягнення 87099,6 грн. недорахованої електричної енергії

за участю представників сторін:

від позивача: Горбунова О.Л. -довіреність № 502-7142 від 29.12.2008 р.

від відповідача-1: не з»явився

від відповідача-2: Клевцов С.А.- довіреність № 2504/1154 від 10.06.2009 р.

від відповідача-3: не з»явився

встановив:

Рішенням господарського суду Львівської області від 15.04.2009 р. у справі № 9/24 (суддя Данко Л.С.) відмовлено в задоволенні позову про стягнення з Львівського історичного музею 87099,60 грн. недорахованої електричної енергії; відмовлено в задоволенні позову про стягнення з ЗАТ «Львівського спеціального науково-реставраційного проектно-виробничого управління»87099,60 грн.; задоволено позов до Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства Львівської міської ради; стягнуто з останнього на користь ВАТ «Львівобленерго»87099,60 грн. недорахованої електричної енергії, 871 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення суду мотивується тим, що: територіальна громада м. Львова в особі Львівської міської ради є власником об»єкта за адресою: м. Львів, вул. Лисенка, 23а; на час виявлення порушень Правил користування електричною енергією, які мали місце 06.11.2008 р., роботи в вищевказаному будинку проводилися замовником, яким згідно рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.04.2007 року № 235 було Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства Львівської міської ради; Управління капітального будівництва отримувало технічні умови на електропостачання, не виконувало їх, не уклало договору на електропостачання; Львівський історичний музей не мав змоги використовувати об»єкт за призначенням у зв»язку із обрушенням перекриття; Львівський історичний музей не вправі відповідати за споживання електричної енергії у цей період; чинним законодавством та нормативно-правовими актами України не визначеного прямого, чи будь-якого іншого обов»язку підрядника за цивільно-правовим договором укладати із енергопостачальними організаціями самостійні договори на постачання електроенергії; відповідальною особою за своєчасне укладення договорів постачання електроенергії із енергопостачальними організаціями є Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства Львівської міської ради (замовник підрядних робіт в будинку № 23а на вул. Лисенка у м. Львові).

Відповідач-2, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій стверджує, зокрема, що: правовідносини з приводу постачання електроенергії на об»єкт приміщення музею національно-визвольних змагань на вул. Лисенка 23-а у м. Львові виникли між ВАТ «Львівобленерго»та відповідачем 1, який повинен нести відповідальність в т.ч. за несанкціоноване підключення до електромережі; правовідносини між ВАТ «Львівобленерго»на управлінням капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради виникли на підставі підписання договору від 04.10.2007 р. № 131-3528/2 про приєднання до електричних мереж; Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради не може нести відповідальності за самовільне підключення та несанкціоноване користування електроенергією; просить скасувати рішення господарського суду Львівської області у даній справі.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу № 3173/2 від 25.06.2009 р. зазначає, що: господарським судом правомірно враховано факти та обставини, встановлені рішенням господарського суду Львівської області від 20.10.2008 р. у справі № 29/60, яке набрало законної сили та сторонами не оскаржено; технічні умови відповідачем-2 були повністю виконані та електроустановки допущені в експлуатацію як обленерго, так і державними органами в енергетиці лише в грудні 2008 -січні 2009 р.; просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 25.08.2009 р. справу № 9/24 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючої судді Зварич О.В., суддів Якімець Г.Г., Кордюк Г.Т.

Дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши представника позивача та представника відповідача-2, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що рішення господарського суду Львівської області від 15.04.2009 р. у справі № 9/24 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з огляду на наступне:

Згідно ст.26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

Відповідно до п.5.1 Правил користування електричною енергією договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Пунктом 1.2 Правил визначено, що недоврахована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.

Споживач електричної енергії - юридична або фізична особа, що використовує електричну енергію для забезпечення потреб власних електроустановок на підставі договору.

За п.8.1 Правил користування електричною енергією позивач має право складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Відповідно до п. 6.41 Правил користування електричною енергією у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.

Як вбачається з матеріалів справи, за наслідками перевірки об»єкта реконструкції за адресою: м. Львів, вул. Лисенка, 23 працівниками ВАТ «Львівобленерго», у присутності працівника підрядної будівельної організації складено акт № 021562 про порушення «Правил користування електричною енергією»від 06.11.2008 р. (надалі акт перевірки) Перевіркою встановлено факти порушень п.6.40 ПКЕЕ і «Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією»(надалі Методика), а саме п.7.1 -самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або проводів до мережі електропередавальної організації за умови відсутності договору на постачання електроенергії.

Згідно протоколу № 241 засідання комісії ЛМЕМ по розгляду актів порушення Правил користування електричною енергією від 12.12.2008 р. під час розгляду вищевказаного акту перевірки прийнято рішення провести нарахування обсягу та вартості не облікованої електричної енергії за один рік по 06.11.2008 р., згідно Методики.

Відповідно до розрахунку позивача вартість не облікованої електричної енергії, визначена на підставі Методики за об»єктом реконструкції (м. Львів, вул. Лисенка 23а) становить 87099, 60 грн. Відповідачі контрозрахунку вартості не облікованої електроенергії не надали.

Відповідачі у даній справі не заперечують факт не облікованого використання електроенергії під час реконструкції спірного об»єкту, перекладають один на одного відповідальність за вказане порушення.

Згідно ч.2 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Рішенням господарського суду Львівської області від 20.10.2008 р. у справі № 29/60 встановлено, а сторонами у справі не оспорено, наступне:

На виконання умов договору оренди нерухомого майна № Л-2691-5 від 12.04.2005 р. Управлінням комунального майна Львівської міської ради відповідно до рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради № 565 від 04.06.2004 р., рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 882 від 20.08.2004 р. передано в оренду Львівському історичному музею адміністративний будинок площею 749,5 кв. м. та підвал площею 134,8 кв.м., що знаходиться за адресою: вул. Лисенка, 23а, м. Львів.

24.10.2006 року стався обвал перекриття, що спричинило гостроаварійний стан будівлі. Про цей факт складено Акт працівниками Львівського історичного музею. Листом Львівського філіалу державного науково-дослідного та проектно-вишукувального інституту «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» № 210 від 14.11.2006 р. Львівський історичний музей повідомлено, що дерев»яні конструкції перекриття в приміщеннях поверху за час тривалої експлуатації та системного замокання через несправну покрівлю пошкоджені гнилизною, жуком-деревоїдом, втратили несучу здатність, частина перекриття в приміщенні поз. № 21 обвалилася. Проведення будь-яких ремонтно-будівельних робіт та перебування персоналу в приміщенні є небезпечним. Листом Управління з питань надзвичайних ситуацій від 10.01.2007 р. № 16/03 Львівську обласну державну адміністрацію повідомлено, що стан будівлі в цілому визначений як аварійний (ІУ стан).

Відповідно до ст.876 Цивільного кодексу України власником об'єкта будівництва або результату інших будівельних робіт є замовник, якщо інше не передбачено договором.

Виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення від 24.04.2007 року № 235, яким Управлінню капітального будівництва Департаменту житлового господарства Львівської міської ради надано функції замовника з виконання ремонтно-реставраційних робіт у будинку № 23а на вул. Лисенка.

На виконання зазначеного рішення між Управлінням капітального будівництва Департаменту житлового господарства Львівської міської ради та ЗАТ «Львівреставрація»укладено додаткову угоду № 1 від 05.07.2007 р. до договору підряду № 15/06 від 22.05.2006 р. на реконструкцію приміщень музею національно-визвольних змагань на вул. Лисенка, 23 у м. Львові. За цим додатком підрядник зобов»язався власними силами і засобами виконати будівельно-монтажні роботи по об»єкту, здійснити реконструкцію приміщень музею національно-визвольних змагань на вул. Лисенка,23. Листом № 47 від 24.10.2007 року відповідачем-3 надіслано листа до ВАТ «Львівобленерго»з проханням виконати роботи з підведення зовнішніх електромереж до аварійного будинку по вул. Лисенка, 23а. Як вбачається з листа відповідача-3 № 24 від 18.04.2008 р. роботи з ліквідації аварії в музеї визвольних змагань по вул. Лисенка, 23а у м. Львові розпочалися 05.09.2007 р.

28.09.2007 року ВАТ «Львівобленерго»та Управлінням капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради укладено договір № 772/3 на підготовку та видачу технічних умов приєднання електроустановок реставраційно-ремонтних робіт у будинку № 23а на вул. М.Лисенка, а 04.10.2007 року -договір про приєднання до електричних мереж № 131-3528/2, за яким ВАТ «Львівобленерго»зобов»язався здійснити приєднання та підключення електроустановок замовника до своїх електричних мереж після виконання технічних умов, умов цього договору та оплати вартості приєднання, укладення Управлінням капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради договору про постачання електричної енергії та/або договору про купівлю-продаж електричної енергії та у випадках, обумовлених Правилами користування електричною енергією, договору про спільне використання технологічних електричних мереж або про технічне забезпечення електропостачання. Додатком 1 до договору № 131-3528/2 погоджено технічні умови приєднання до електричних мереж електроустановок реставраційно-ремонтних робіт у будинку № 23а УКБ департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.

Судом першої інстанції правомірно встановлено, що територіальна громада м. Львова в особі Львівської міської ради є власником об»єкта за адресою: вул. Лисенка, 23 а, м. Львів, Управління капітального будівництва отримувало Технічні умови на електропостачання, не виконувало їх, не укладало договору на електропостачання. Відповідальною особою за своєчасне укладення договорів постачання електроенергії із енергопостачальними організаціями є Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства Львівської міської ради -замовник підрядних робіт в будинку № 23а на вул. Лисенка у м. Львові.

Не приймаються до уваги посилання апелянта на те, що правовідносини з приводу постачання електроенергії на об»єкт приміщення музею національно-визвольних змагань (вул Лисенка 23-а, м. Львів) виникли між ВАТ «Львівобленерго»та відповідачем-1. Предметом договору № 61938 від 17.09.2002 р. про постачання електричної енергії, укладеним ВАТ «Львівобленерго»і Львівським історичним музеєм є надання доступу до місцевої електромережі, умови й порядок постачання електроенергії енергопостачальною організацією та оплата споживачем абонованої потужності і спожитої електроенергії. Пунктом 4.1 вказаного договору передбачено, що додаток № 1.1 до договору визначає перелік точок обліку спожитої електроенергії. Зазначений додаток не містить точки обліку, що знаходиться за адресою: вул. Лисенка, 23а у м. Львові. Тому, Львівський історичний музей не вправі відповідати за споживання електричної енергії по об»єкту, що розташований у м. Львові на вул. Лисенка,23а у спірний період.

З огляду на викладене, господарський суд Львівської області правомірно прийшов до висновку про стягнення з відповідача-2 -Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства Львівської міської ради 87099,60 грн. недорахованої електричної енергії, судових витрат та відмовив у задоволенні вимог, звернених до Львівського історичного музею та ЗАТ Львівського спеціального науково-реставраційного проектно-виробничого управління.

Отже, рішення господарського суду Львівської області від 15.04.2009 р. у справі № 9/24 є законним та обґрунтованим. Суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, обґрунтовано врахував встановлені у справі № 29/60 преюдиційні факти, правильно застосував норми матеріального та процесуального права.

Підстав для його скасування не встановлено. Оскаржуване рішення слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 33, 35, 43, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України,

Львівський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Львівської області від 15.04.2009 р. у справ № 9/24 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий - суддя Зварич О.В.

суддя Кордюк Г.Т.

суддя Якімець Г.Г.