Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
18 жовтня 2010 року справа №2а-7764/10/1270
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Нікуліна О.А. Радіоновій О.О., при секретарі Ольховій О.В., за участю представника відповідача ОСОБА_2, розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2010 року у справі № 2а-7764/10/1270 за позовом кандидата у депутати Новопсковської районної ради ОСОБА_3 до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Новопсковська районна організація Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», про визнання рішення незаконним та його скасування, -
11 жовтня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Новопсковська районна організація Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», про визнання рішення незаконним та його скасування.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2010 року у справі № 2а-7764/10/1270 позов задоволено.
Не погодившись з таким судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на те, що суд першої інстанції не провів у повному обсязі оцінки доказів по справі.
Представник відповідача, у судовому засіданні, доводи апеляційної скарги підтримав, просив останню задовольнити. Позивач та третя особа в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Колегія суддів апеляційного суду, заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, а постанову суду залишенню без змін, з наступних підстав.
Апеляційним судом встановлено наступне.
Відповідно до п.6 ч.2 ст. 176 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Частиною 1 ст. 172 КАС України встановлено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Відповідно ч.1 ст. 85 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон №2487), кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86-89 цього Закону. ОСОБА_3, громадянка України, на засіданні конференції Новопсковської районної організації ВО «Батьківщина» була висунута кандидатом у депутати до Новопсковської районної ради, а тому в розумінні ст.12 Закону № 2487 є суб'єктом виборчого процесу та має право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій. Україна відповідно до Основного Закону України - Конституції України, є демократичною державою (стаття 1), носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина друга статті 5), громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (частина перша статті 38). Представницькими органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, формування яких відбувається за результатами народного волевиявлення, яке здійснюється через вибори, що відповідно до статті 69 Конституції України є однією з форм безпосередньої демократії. Згідно з Конституцією України організація і порядок проведення виборів визначаються виключно законами України (пункт 20 частини першої статті 92). На реалізацію припису Конституції України Верховна Рада України 10.07.2010 року прийняла Закон «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», у статті 1 якого встановила, що організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства. Згідно ч. 1, 2 статті 20 Закону № 2487 виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону № 2487 територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. Частиною 2 ст.35 Закону № 2487 встановлено, право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом. Умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому округу встановлені ст.37 Закону №2487, відповідно до яких відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, у тому числі міст Києва та Севастополя, районних у місті рад, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання відповідних документів, визначених в цій статті. Статтею 38 Закону №2487 встановлені умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, відповідно до яких Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією відповідних документів, визначених в цій статті. Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, 01 жовтня 2010 року Новопсковською районної виборчою комісією Луганської області було винесене рішення №6 про реєстрацію кандидатів у депутати Новопсковської районної ради по багатомандатному округу №24 від Новопсковської районної організації партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» за партійним списком, серед яких за №11 зареєстровано кандидатом у депутати позивача ОСОБА_3 (а.с.7-9). Зазначене рішення було прийнято відповідно до ст. 37, 40 Закону №2487 на підставі наданих Новопсковською районною організацією партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», яка 27 вересня 2010 року на конференції вирішила висунути та включити до виборчого списку кандидатів у депутати від районної партії . 04 жовтня 2010 року Новопсковською районною виборчою комісією Луганської області за №7 було прийнято рішення про реєстрацію кандидатом в депутати Новопсковської районної ради по одномандатному мажоритарному округу №13 від Новопсковської районної організації партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» ОСОБА_3 (а.с.6). Зазначене рішення було прийнято відповідно до ст. 38 Закону №2487 на підставі наданих позивачем документів, яку 01 жовтня 2010 року Новопсковська районна організація партія Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», на конференції вирішила висунути кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №13 від районної партії ОСОБА_3. 07 жовтня 2010 року Новопсковською районною виборчою комісією Луганської області за №8 на підставі ч.6 ст. 35, ч.2 ст. 36, ч.5 ст. 45 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» було прийнято рішення про скасування рішення районної виборчої комісії від 01.10.2010 року №6 відносно кандидата в депутати Новопсковської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі №24 від Новопсковської районної організації партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» за списком ОСОБА_3 (№11) щодо реєстрації її кандидатом у депутати районної ради (п.2.1 Рішення №8 від 07.10.2010 року). Також даним рішенням було скасоване рішення районної виборчої комісії від 04.10.2010 року №7 відносно кандидата у депутати Новопсковської районної ради у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №13 від Новопсковської районної організації партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» ОСОБА_3 щодо реєстрації її кандидатом у депутати районної ради (п.2.5. Рішення №8 від 07.10.2010 року). Згідно з вимогами п.1 ч.1 ст. 44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» відповідачем оскаржуваним рішенням Новопсковської районної виборчої комісії №8 від 07.10.2010 року було відмовлено ОСОБА_3 у реєстрації в кандидати у депутати Новопсковської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі №24 та одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №13 від Новопсковської районної організації партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» та виключено її із виборчого списку по багатомандатному округу №24. Частиною 4 ст. 41 Закону №2487 встановлено обов'язок територіальної виборчої комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймати рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Але статтею 45 Закону №2487 надане право територіальної виборчої комісії скасовувати рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидату у депутати, включеного до списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку за підстав, вичерпний перелік який визначено в ч.1 та ч.2 цієї статті Закону. Так за переліком однією з підстав для прийняття рішення про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидату у депутати, включеного до списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку є порушення вимог частини третьої - шостої статті 35 цього Закону. Відповідно до ч.6 ст. 35 Закону №2487, особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї партії. Порядок висування кандидатів у депутати місцевою організацією партії встановлено ст. 36 Закону №2487, відповідно до ч.2 цієї статті місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї партії, або безпартійного громадянина. Як встановлено судом апеляційної інстанції, спірне питання полягає в тому, що на думку позивача відповідач безпідставно та в порушення строків передбачених ст. 41 Закону №2487 було винесене рішення про відмову в реєстрації кандидатом у депутати Новопсковської районної ради ОСОБА_3 у багатомандатному виборчому окрузі №24 за списком та у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №13 від Новопсковської районної організації партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» на підставі того, що на думку відповідача вона зареєстрована Головою Новопсковської районної організації Громадської партії «Пора», та на підтвердження виходу з даної партії надала витяг з протоколу конференції Луганської обласної організації «Громадська партія «Пора» від 12.07.2007 року. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що приймаючи спірне рішення відповідач використовував інформацію, наданої 06.10.2010 року Новопсковським районним управлінням юстиції Луганської області відносно реєстрації позивача ОСОБА_3 головою Новопсковської районної організації Громадської партії «Пора» (а.с.74-77). Проте під час розгляду справи апеляційним судом було встановлено, що позивач ОСОБА_3 була виключена зі складу членів Новопсковської районної організації «Громадська партія «Пора», що підтверджується протоколом конференції Луганської обласної організації «Громадська партія «Пора» від 12.07.2007 року, та інформацією, наданою Луганською обласною організацією Громадської партії «Пора» (а.с.115). Колегія суддів апеляційного суду вважає правильною думку суду першої інстанції стосовно неприйняття належним доказом щодо членства у Новопсковської районної організації громадської партії «Пора» ОСОБА_3 відомості Новопсковського районного управління юстиції щодо зареєстрованих у встановленому законом порядку місцевих організацій політичних партій (а.с.74-77) з наступних підстав. Відповідно до ст. 11 Закону України «Про політичні партії», реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії. Також цією статтею встановлено, що політична партія щорічно інформує Міністерство юстиції України про обласні, міські, районні організації партії або інші структурні утворення, передбачені статутом партії. Політична партія також інформує Міністерство юстиції України про зміни назви, програми, статуту, керівних органів партії, їх адреси та місцезнаходження у тижневий строк після прийняття рішень з цих питань. Аналіз зазначеної норми свідчить, що таке повідомлення носить лише інформативний характер і не позбавляє повноважень обраного голови партії. Тобто законодавство передбачає лише повідомчий характер взяття до відома відповідної інформації, а не реєстраційний характер. Також судом апеляційної інстанції не приймається у якості належних доказів щодо членства ОСОБА_3 у Новопсковської районної організації громадської партії «Пора» повідомлення Новопсковської районної Громадської партії «Пора» про проведення конференції від 01.02.2006 року за підписом ОСОБА_3 (а.с.127), та заява Новопсковської районної Громадської партії «Пора» від 10.02.2006 року за підписом ОСОБА_3 (а.с.128), у зв'язку з тим, що на день складання даних документів ОСОБА_3 була головою Новопсковської районної Громадської партії «Пора». На підставі викладеного, судова колегія вважає, що висновок суду першої інстанції про задоволення позову є правомірним, оскільки порушення відповідачем прав позивачки щодо скасування рішення про її реєстрацію кандидатом у депутати до районної ради встановлено в ході судового розгляду справи як судом першої так і апеляційної інстанції. Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими. Судове рішення є законним і обґрунтованим й не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі. Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області- залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2010 року у справі № 2а-7764/10/1270 за позовом кандидата у депутати Новопсковської районної ради ОСОБА_3 до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Новопсковська районна організація Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», про визнання рішення незаконним та його скасування - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення є остаточною та оскарженню не підлягає.
Колегія суддів: А.А. Блохін
ОСОБА_4
ОСОБА_5