Головуючий у 1 інстанції - Ушаков Т.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
17 серпня 2010 року справа №2а-70/09/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, при секретарі Завірюха Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Попаснянської центральної районної лікарні Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року по справі за позовом Контрольно-ревізійного управління в Луганській області до Попаснянської центральної районної лікарні Луганської області про зобов'язання виконати вимогу, -
Контрольно-ревізійне управління в Луганській області звернулось до суду з позовом (з урахуванням доповнень та уточнень) до Попаснянської центральної районної лікарні Луганської області про зобов'язання виконати дії, що зазначені у вимозі ОСОБА_4 - ревізійному відділі у Папаснянському районі Луганської області від 12.07.2007 року № 14/593, в частині відшкодування втрат фінансових і матеріальних ресурсів у сумі 214 001 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року позовні вимоги задоволено, зобов'язано відповідача виконати вимогу ОСОБА_4 - ревізійному відділі у Папаснянському районі Луганської області від 12.07.2007 року № 14/593, в частині відшкодування втрат фінансових і матеріальних ресурсів у сумі 214 001 грн.
В апеляційній скарзі відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, зазначаючи, що судом не перевірено правомірність прийнятої вимоги, та не прийнято до уваги, що відповідач у своїй діяльності керувався «Нормами витрат води, палива на комунально - побутові потреби та Вказівки з нормування витрат палива і паливної енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, а також на господарсько - побутові потреби в Української РСР» затверджених постановою Держплану УРСР від 22.03.1982 року № 25. Разом з тим, апелянт вказує на те, що позивачем при розрахунку заподіяної шкоди неправомірно взяті ціни за тону вугілля в сумі 400 грн., які були на момент проведення перевірки, замість цін, що були зазначені в документах на придбання вугілля у 2004 -2007 роках.
Представники апелянта в судовому засідання підтримали доводи апеляційної скарги.
В судовому засіданні представник позивача частково погодився із доводами апеляційної скарги щодо невірного розрахунку відшкодування витрат на понаднормове списання вугілля, надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить зобов'язати Попаснянську центральну районну лікарню Луганської області виконати вимогу ОСОБА_4 - ревізійному відділі у Папаснянському районі Луганської області від 12.07.2007 року № 14/593, в частині відшкодування суми понаднормового списання вугілля у розмірі 160 900, 32 грн.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що структурним підрозділом позивача ОСОБА_4 - ревізійним відділом у Папаснянському районі Луганської області здійснено ревізію фінансово-господарської діяльності Попаснянської центральної районної лікарні Луганської області за період з 01.03.2004 року по 01.04.2007 року, за наслідками якої складена Акт від 05.07.2007 року. Перевіркою виявлені фінансові порушення, які призвели до втрат фінансово - матеріальних ресурсів на загальну суму 255 053 грн., в тому числі: нецільове використання бюджетних коштів - 35 005 грн., понаднормове списання по обліку матеріальних цінностей, всупереч законодавству - 215 053 грн., недостача основних засобів - 200 грн., завищення виплати по оплаті праці і нарахування на неї - 100 грн., завищення обсягу та вартості виконаних ремонтно - будівельних робіт - 4 680 грн.
На підставі виявлених порушень ОСОБА_4 - ревізійним відділом у Папаснянському районі Луганської області прийнято вимогу від 12.07.2007 року № 14/593 про усунення порушень виявлених, за змістом якої вбачається, що позивач вимагав прийняти необхідні міри по відшкодуванню встановлених порушень, а саме: повернути бюджетні кошти використані не за цільовим призначенням у розмірі 35 005 грн., відшкодувати понаднормове списання по обліку матеріальних цінностей - 215 048 грн., витрати у зв'язку з завищенням виплати по оплаті праці і нарахування на неї - 100 грн. та завищенням обсягу та вартості виконаних ремонтно - будівельних робіт - 3 580 грн.
Оскільки в іншій частині вимога виконана, позивач звернувся до суду з позовом про примусове виконання вимоги в частині відшкодування понаднормового списання по обліку матеріальних цінностей (вугілля) на суму 214,01 тис.грн. (а.с.53).
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги зазначив, що спірна вимога відповідачем не оскаржувалася, а тому підлягає обов'язковому виконанню.
Колегія суддів не може погодитися із висновком суду першої інстанції, вважає, що не оскарження рішення суб'єкта владних повноважень не звільняє адміністративний суд від обов'язку щодо перевірки, чи прийнято таке рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначається Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 року № 2939-XII із змінами та доповненнями (далі - Закон).
Згідно ст. 2 Закону головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до п.7 ст. 10 Закону Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Виходячи з системного аналізу вищезазначених приписів норм Закону колегія суддів прийшла до висновку, що вимога Контрольно-ревізійного управління в Луганській області щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів шляхом відшкодування витрат понаднормового списання вугілля не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Позивачем не взято до уваги, що Центральна районна лікарня знаходиться у комунальній власності Попаснянської районної ради, її фінансування здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та основі затверджених нормативів бюджетного фінансування. (а.с.6). Для виконання вимоги про відшкодування витрат (до місцевого бюджету) необхідно щоб витратами місцевого бюджету передбачалась вказана сума. Відшкодування витрат за рахунок осіб, які на думку позивача призвели до виникнення понаднормованих витрат, також не узгоджується з нормами Закону № 2939 та КЗпроП України. Як вбачається з акту перевірки та уточнень до позову, вказана сума виникла в зв'язку з застосуванням при плануванні витрат на вугілля не діючих нормативно-правових актів, а саме Міжгалузевих норм споживання електричної енергії та теплової енергії для установ і організацій бюджетної сфери України, затверджених Державним комітетом України з енергозбереження від 25.10.1999 р. № 91, а інших підзаконних актів, що призвело до перевитрат на суму 160900.32 грн. Разом з тим, ЦРК знаходиться у комунальній власності та утримується за рахунок коштів місцевого бюджету, і кошторис на її утримання, в тому числі планові витрати на вугілля, затверджуються міською радою. З акту перевірки вбачається, що головним підприємством ЦРЛ є відділ охорони здоров'я Попаснянської районної державної адміністрації, а планові витрати вугілля відповідно до затвердженого кошторису, не перевищені.
Отже, ОСОБА_4 - ревізійним відділом у Папаснянському районі Луганської області приймаючи вимогу від 12.07.2007 року № 14/593, вийшов за межі повноважень встановлених п. 7 ст. 10 Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 року № 2939-XII.
З таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції фактичним обставинам справи, не ґрунтується на нормах процесуального і матеріального права.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 2, 11, 160, 184, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 202, ст. 207, 211, 212, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
Апеляційну скаргу Попаснянської центральної районної лікарні Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року по справі № 2-а-70/09/1270 - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року по справі № 2-а-70/09/1270 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Луганській області до Попаснянської центральної районної лікарні Луганської області про зобов'язання виконати вимогу - скасувати.
В задоволені позовних вимог Контрольно-ревізійного управління в Луганській області до Попаснянської центральної районної лікарні Луганської області про зобов'язання виконати вимогу ОСОБА_4 - ревізійному відділі у Папаснянському районі Луганської області від 12.07.2007 року № 14/593, в частині відшкодування суми понаднормового списання вугілля у розмірі 160 900, 32 грн. - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 17 серпня 2010 року, в повному обсязі постанови складена 20 серпня 2010 року.
Колегія суддів: