02 вересня 2015 рокусправа № 335/1508/15-а (2-а/335/50/2015)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: Міністерство оборони України, Пенсійний фонд України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 2), треті особи: Міністерство оборони України, Пенсійний фонд України, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2014 року, за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, у зв'язку із встановленням постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 161 для військовослужбовців Збройних Сил України з 01.01.2014 року щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі до 60% місячного грошового забезпечення.
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення з 10.08.2014 року перерахунку пенсії у зв'язку із встановленням постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 161 для військовослужбовців Збройних Сил України з 01.01.2014 року щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі до 60% місячного грошового забезпечення.
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2014 року, за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, у зв'язку із встановленням постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 161 для військовослужбовців Збройних Сил України з 01.01.2014 року щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі до 60% місячного грошового забезпечення.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на підставі наданої Запорізьким обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2014 року, за посадою, яку він займав перед звільненням з військової служби, провести з 10.08.2014 року перерахунок пенсії у зв'язку із встановленням постановою Кабінету Міністрів України від
13.03.2013 року № 161 для військовослужбовців Збройних Сил України з 01.01.2014 року щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі до 60% місячного грошового забезпечення.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 06 квітня 2015 року в задоволенні адміністративного позову - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати вищезазначену постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив останню задовольнити на підставах, що в ній зазначені та скасувати рішення суду першої інстанції і прийняти нове - про задоволення позову.
Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні вважали, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому підлягає залишенню без змін.
Заслухавши представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач по 10.01.2014 року включно, протягом 28 повних календарних років проходив військову службу у Збройних Силах СРСР та України, остання посада перед звільненням - провідний інженер 4222 військового представництва Міністерства оборони України.
Наказом першого заступника міністра оборони України від 24.12.2013 року № 229 позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом „в" частини 6 (за віком) статті 26 Закону України „Про військовий обов'язок і військову службу".
Наказом начальника 4222 військового представництва від 10.01.2014 року № 5 позивача виключено із списків особового складу 4222 військового представництва та направлено для зарахування на військовий облік до Запорізького ОМВК м. Запоріжжя, календарна вислуга - 28 повних років.
Після звільнення з військової служби позивач звернувся із заявою про призначення пенсії до ЗОВК, яким в подальшому його заяву з іншими документами була передано до ГУПФУ в Запорізькій області, яке з 10.01.2014 року призначило йому пенсію за вислугу років на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
08.01.2015 року позивач звернувся до ЗОВК про направлення до ГУ ПФУ в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, проте листом від 12.01.2015 року № 25/с, його заяву залишено без задоволення, оскільки відповідач 2 виготовляє і направляє довідку ГУ ПФУ в Запорізькій області лише в разі надходження від останнього списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Крім того, 08.01.2015 року позивач звернувся до відповідача 1 з заявою про проведення, перерахунку пенсії, проте листом від 27.01.2015 року № 16/с-9 його заяву залишено без задоволення, тому як відсутні підстави для перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що: щомісячна додаткова грошова винагорода не врахована в щомісячних видах грошового забезпечення; рішень про перерахунок пенсій військовослужбовцям Збройних Сил України КМУ не приймалось.
Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду, виходить з наступного.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 р. «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів І підрозділів цивільного захисту Державної служби надзвичайних ситуацій», зі змінами внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 р. № 161 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. № 889» встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби):
з 1 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення;
з 1 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення;
з 1 січня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 60 відсотків місячного грошового забезпечення;
з 1 квітня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує 80 відсотків місячного грошового забезпечення;
з 1 липня 2014 р. - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 встановлено, що граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Враховуючи викладене, слід дійти висновку, що внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 161 від 13.03.2013 стосуються лише розміру відсотків щомісячного грошового забезпечення, тоді як порядок виплати для перерахунку пенсії військовослужбовцям щомісячної додаткової грошової винагороди залишився незмінним.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 889 від 22.09.2010 Міністерством оборони України було видано наказ від 15.11.2010 № 595 «Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України».
Згідно пункту 5 Інструкції визначено, що винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації); командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).
Отже, слід дійти висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена наказом № 595, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника), її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не може бути підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям, а отже відповідачі не припустилися протиправної бездіяльності щодо не надання довідки про розмір грошового забезпечення та проведенні перерахунку пенсії позивачу.
Відповідна правова позиція викладена і в ухвалі ВАСУ від 25.02.2015 року (справа № К/800/16804/14).
Крім того, колегія суддів апеляційного суду зазначає, що відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції в своїй постанові не вказав підстави для відмови в позові в частині визнання протиправної бездіяльності щодо ненадання довідки про розмір грошового забезпечення, а отже не вирішив усі позовні вимоги, що заявлялись позивачем.
До того ж, колегія суддів частково дійшла інших підстав для відмови в задоволенні позову, що і стало підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до положень ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 161, 195, 198, 202, 207 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 06 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: Міністерство оборони України, Пенсійний фонд України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: А.В. Шлай