Ухвала від 19.08.2015 по справі 808/7252/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2015 рокусправа № 808/7252/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.

суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 січня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернуся до суду з адміністративним позовом до Пологівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2014 №5348-17, яким визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 7 890 грн. 68 коп.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19 січня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області від 27 червня 2014 року №5348-17.

Присуджено з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер 23557129341) суму судового збору в розмірі 182,72 грн.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що винесено з порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позову в повному обсязі.

Сторони, про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, в судове засідання не з'явились.

Згідно ч.4 ст.196 КАС України, нез'явлення в судове засідання представників сторін апеляційної скарги не перешкоджає розгляду справи.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено письмовими доказами, що між ОСОБА_1 та Коопзаготпромом Оріхівського районного споживчого товариства укладено договір купівлі-продажу від 02.04.2002, посвідчений державним нотаріусом Оріхівської державної нотаріальної контори Запорізької області ОСОБА_2 (реєстраційний номер 1026) (а.с. 9), предметом якого являлось відчуження нерухомого майна на користь позивача, загальною площею 88,5 кв. м. літ. А, що знаходиться за адресою: Запорізька область, місто Оріхів, вулиця Привокзальна, будинок №50. Об'єкт нерухомого майна відповідно до договору купівлі-продажу розташований на земельній ділянці площею 193 кв. м.

Між позивачем та Новоданилівською сільською радою Оріхівського району Запорізької області укладено договір оренди земельної ділянки №9 від 16.07.2011 (а.с. 13), відповідно до якого позивач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1116,6 кв. м., що знаходиться за адресою: Запорізька область, місто Оріхів, вулиця Привокзальна, будинок №50; орендна плата становить 587 грн. 80 коп. на рік.

Від відповідача на адресу позивача надійшло податкове повідомлення-рішення форми «Ф» від 27.06.2014 №5348-17, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: Орендна плата з фізичних осіб, у розмірі 7890 грн. 68 коп. (а.с. 5), яке є предметом спору в цій справі.

Договором оренди земельної ділянки від 16.07.2011 року визначено, що орендна плата у грошовій формі становить 587 грн. 80 коп. на рік (пункт 9 договору); та визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки - 11757 грн. 79 коп. (пункт 5 договору).

При розрахунку спірного податкового повідомлення рішення відповідачем враховано дані довідки Новоданилівської сільської ради Оріхівського району Запорізької області від 09.10.2014р. № 332/01.18 (а.с.6), відповідно до якої орендна плата за користування позивачем земельною ділянкою по 28.08.2014 складала:

2011 рік - 587 грн. 00 коп., сплачено;

2012 рік - 587 грн. 00 коп., сплачено;

2013 рік - 587 грн. 00 коп., сплачено;

2014 рік - 7890 грн. 68 коп., не сплачено.

Крім того, відповідачем було враховано лист Новоданилівської сільської ради Оріхівського району Запорізької області також надано інформацію від 27.06.2014 року (а.с. 29) щодо переліку орендарів станом на 01.07.2014 (фізичні особи). Відповідно до якого, в переліку (а.с. 30), зазначено ОСОБА_1; цільове використання земельної ділянки - для товарного виробництва; площа - 0.1116 га; ставка - 5%; нормативна грошова оцінка - 157813 грн. 56 коп.; нараховано орендної плати згідно нової нормативно-грошової оцінки - 7890 грн. 68 коп.

Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що податковим органом розрахунок податкового зобов'язання у податковому повідомленні-рішенні від 27.06.2014р № 5348-17 було зроблено без дослідження належних документів, а саме не враховано дані державного земельного кадастру, тому податкове повідомлення рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суд з огляду на наступне.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. п. 14.1.175 та п.п.14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно зі статтею 269 Податкового Кодексу України, платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Відповідно до пункту 270.1 статті 270 ПК України, об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Пунктом 271.1 статті 271 ПК України встановлено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

В матеріалах справи відсутні дані щодо зміни нормативно-грошової оцінки землі та у встановленому законом порядку до договору оренди не вносились зміни щодо розміру орендної плати чи нормативно-грошової оцінки. Крім того, у даному випадку встановлена договором відсоткова ставка не є меншою ніж визначена у пункті 288.5 статті 288 ПК України, а тому відсутні підстави для самостійного збільшення контролюючим органом суми орендної плати.

Окрім того, пунктом 286.5 статті 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня нього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 відчужив належне йому нерухоме майно ОСОБА_3 відповідно до договору купівлі-продажу від 28.08.2014 (а.с. 10).

Договір оренди земельної ділянки від 16.07.2011 року було розірвано у зв'язку з укладенням сторонами правочину додаткової угоди від 30.09.2014 (а.с. 16). Додаткова угода зареєстрована в журналі реєстрації договорів оренди за №161 від 30.09.2014.

Отже, з 30.09.2014 року позивач не є землекористувачем.

Статтею 286 Податкового кодексу встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 14.1.42 пункту 14.1 статті 14 ПК України, дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Відповідно до вимог підпункту 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України, нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

На підставі вищенаведеного, колегія суддів доходить висновку, що при винесенні спірного податкового повідомлення-рішення, контролюючим органом було використано дані, викладені у листі Новоданилівської сільської ради Оріхівського району Запорізької області від 09.10.2014р. № 332/01.18 та у листі Новоданилівської сільської ради Оріхівського району Запорізької області також надано інформацію від 27.06.2014 року, але всупереч вимогам ст. 286 та ст. 289 ПК України не було використано дані Новоданилівської сільської ради Оріхівського району Запорізької області також надано інформацію від 27.06.2014 року станом на день винесення податкового повідомлення-рішення.

При цьому, всупереч приписам ч.2 ст. 71 КАС України, Відповідачем і до суду апеляційної інстанції не було надано доказів правомірності обрахування ними розміру земельного податку, визначеному у податковому повідомленні-рішення від 27.06.2014року № 5348-17.

За таких обставин та у межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування чи зміни судового рішення - відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Пологівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 січня 2015 року по справі № 808/8252/14 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: С.В. Чабаненко

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: А.В. Шлай