1
30 вересня 2009 р.
м. Полтава
Справа № 2а-46545/09/1670,
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - О.П. Огурцов,
при секретарі - Н.П. Гризодуб
за участю:
представника позивача: Фищука В.В.
представника відповідача: Панченко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства "Світ" про стягнення адміністративно -господарських санкцій, -
18 серпня 2009 р. Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Світ" про стягнення адміністративно - господарських санкцій посилаючись на те, що відповідно до ст. 19 Закону України “Про основисоціальної захищеності інвалідів в Україні "Відкритому акціонерному товариству "Світ" на 2008 рік встановлено норматив для працевлаштування інвалідів в кількості 6 робочих місць. Згідно даних, наданих відповідачем у звіті за формою № 10-ПІ, на підприємстві працює 4 особи з обмеженими фізичними можливостями Отже, відповідачем не виконано норматив робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. В зв'язку з чим позивач просив стягнути з відповідча відповідно до вимог статі 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”адміністративно-господарських санкцію в сумі 21274,18 грн. та пеню за несвоєчасну сплату адміністративно -господарських санкцій в сумі 1063,75 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на обставини викладені в письмових запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб -у кількості одного робочого місця.
Відповідно до форми 10-ПІ “Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2008 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Товариства з обмеженою відповідальністю " Добробут" у 2008 році становила 151 особа, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав 6 робочих місць. У 2008 році " Відкритим акціонерним товариством "Світ" було працевлаштовано чотири особи з обмеженими фізичними можливостями.
Статтею 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій, крім тих, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, незалежно від форм власності і господарювання, де середньооблікова кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою ст. 19 Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно -господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньо річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно частини 2 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідно до ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 18-1 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Відповідачем були виконані всі вимоги Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів, а саме протягом 2008 року відповідач окрім подання звітів до Кобеляцького районного центру зайнятості, неодноразово звертався до Управління праці та соціального захисту населення Кобеляцької районної державної адміністрації, до Полтавського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів з проханням направити інвалідів в кількості 6 осіб загального захворювання для працевлаштування швачками. Згідно відповідей наданих установами, вбачається , що інвалідів у 2008 році які б бажали працювати у ВАТ "Світ" за спеціальністю швачка відсутні. Також відповідачем самостійно проводився пошук працівників, у зв"язку з чим було створено комісію згідно наказу директора ВАТ "Світ", щодо виявлення осіб з обмеженими можливостями, але серед виявлених осіб з обмеженими можливостями (інвалідів), жодна з осіб не виявила бажання працювати, що підтверджується списком інвалідів, якім було запропоновано працевлаштування.
Позивачем не було доведено, що місця, які передбачені для інвалідів, не зайняті саме з власної вини відповідача, тобто що він відмовив у прийнятті на роботу інвалідам, які безпосередньо зверталися до підприємства відповідача або які були направлені центром зайнятості.
За таких обставин суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства "Світ" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити повністю.
Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 05.10.09.
Суддя О.П. Огурцов