Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
про залишення позовної заяви без розгляду
04 вересня 2015 р. справа № 820/9513/15
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мар'єнко Л.М., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Харківського районного управління юстиції Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Харківського районного управління юстиції Харківської області, в якому просить суд зобов'язати ВДВС ХРУЮ Харківської області розглянути заяву позивача від 16.03.2011 року щодо відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом, виданим на виконання судового рішення від 26.10.2010 року по справі №2а-8004/10/2070 Харківського окружного адміністративного суду відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Пунктом 5 ч. 1 ст. 107 КАС України, визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, в редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Таким чином, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
Отже, дотримання строку звернення з позовом є однією з умов для реалізації права на подання позову у публічно-правових відносинах.
Як встановлено з матеріалів позовної заяви, позивач простить суд зобов'язати відповідача здійснити дії щодо розгляду заяви від 16.03.2011 року щодо відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом, виданим на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2010 року по справі №2а-8004/10/2070 відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, позивач неодноразово звертався до Відділу державної виконавчої служби Харківського районного управління юстиції Харківської області з заявами про зобов'язання вчинити дії за виконавчим провадженням проте 23.12.2011 року, 13.08.2013 року, 08.02.2014 року, 10.07.2014 року відповідачем повідомлено позивача про відсутність реєстрації вхідної кореспонденції, а також реєстрації вхідної кореспонденції документів про відкриття виконавчого провадження за період з 16.03.2011 року, за вказаним виконавчим листом Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2010 року по справі №2а-8004/10/2070.
Отже, судом встановлено, що позивач ще у грудні 2011 року дізнався про фактичні обставини, які ОСОБА_1 пов'язує з порушенням своїх прав, проте за захистом цих прав позивач звернувся після спливу більше ніж 3 - х років.
Суд зазначає, що відповідно до ч.5 ст.6 КАС України, якою визначено право на судовий захист, відмова від права на звернення до суду є недійсною.
Наслідки пропуску строку звернення до адміністративного суду визначено до ч. 1 ст. 100 КАС України відповідно норм якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Оскільки з позовною заявою про зобов'язання ВДВС ХРУЮ Харківської області розглянути заяву позивача від 16.03.2011 року щодо відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом, виданим на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2010 року по справі №2а-8004/10/2070 відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", ОСОБА_1 звернувся до суду 01.09.2015 року, позивачем пропущено встановлений ч. 2 ст. 99 КАС України строк звернення до суду.
При цьому будь-яких причин пропуску строку звернення до суду позивачем не наведено, доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду не надано.
Крім того, суд зазначає, що фактично позивачем пред'явлено позов щодо зобов'язання вчинити певні дії ВДВС ХРУЮ Харківської області в порядку Закону України "Про виконавче провадження".
Щодо таких спорів КАС України передбачено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності ДВС, а також передбачено скорочені терміни звернення до суду, а саме відповідно до ч. 2 ст. 181 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 100 КАС України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про залишення без розгляду адміністративного позову про зобов'язання ВДВС ХРУЮ Харківської області розглянути заяву позивача від 16.03.2011 року щодо відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом, виданим на виконання постанови Харківського окружного адміністративного суду від 26.10.2010 року по справі №2а-8004/10/2070 відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Харківського районного управління юстиції Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження..
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Мар'єнко Л.М.