Постанова від 06.10.2011 по справі 2а-1870/2562/11

копія

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2011 р. Справа № 2a-1870/2562/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савченка Д.М.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Прокурора міста Суми до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор міста Суми (далі - позивач, прокурор м. Суми) звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Сумської міської ради (далі - відповідач), в якому просив скасувати пункти 1.1, 1.2., 2 рішення №47 від 11.01.2011 року "Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 07.09.2010 року №537 "Про затвердження положення про порядок провадження торговельної діяльності та надання послуг на території м.Суми".

Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до п.1.1, 1.2, 2 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №47 від 11.01.2011 року "Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 07.09.2010 року №537 "Про затвердження положення про порядок провадження торговельної діяльності та надання послуг на території м.Суми", суб'єктів господарювання зобов'язано забезпечити оформлення реєстраційної картки на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг на території м.Суми та затверджено порядок її видачі. Прокуратурою м. Суми 01.03.2011 року внесено протест на зазначене рішення, однак 18.04.2011 р. позивачем отримано рішення виконавчого комітету Сумської міської ради, яким відхилено протест прокурора м. Суми. Позивач вважає, що оскаржуване рішення прийнято виконавчим комітетом Сумської міської ради з перевищенням повноважень, встановлених чинним законодавством, порушує права суб'єктів господарювання та не відповідає вимогам ст.ст. 19, 41 Конституції України, ст. 4 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”, а отже, є незаконним.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з підстав, викладених у позові, підтримав та просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити, письмових заперечень або пояснень суду не надав.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Вивченням матеріалів справи судом встановлено, що 11.01.2011 року виконавчим комітетом Сумської міської ради прийнято рішення №47 від 11.01.2011 року "Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 07.09.2010 року №537 "Про затвердження положення про порядок провадження торгівельної діяльності та надання послуг на території м.Суми" (а.с.16-18).

Підпунктом 1.1 рішення №47 від 11.01.2011 року внесено зміни в п.п 1.2 пункту 1 рішення від 07.09.2010 року №537 шляхом доповнення термінами:

"- реєстраційна картка на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг (далі - реєстраційна картка) - це єдиний документ встановленого цим Положенням зразка, що дає право суб'єкту господарювання здійснювати торгівлю та надавати послуги у визначеному місці;

- дозвільний орган - це структурний підрозділ органу місцевого самоврядування, на який покладені обов'язки щодо оформлення та видачі реєстраційної картки;

- заявник - суб'єкт господарювання або уповноважена ним особа, який звертається до державного адміністратора (або представника місцевого дозвільного органу, який веде прийом за принципом організаційної єдності) щодо отримання реєстраційної картки, інформації та консультації;

- представник дозвільного органу - посадові особи органу місцевого самоврядування, уповноважені відповідно до розподілу функціональних обов'язків оформляти реєстраційні картки на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг на території м. Суми;

- суб'єкт господарювання - зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа незалежно від її організаційно-правової форми та форми власності, яка має намір провадити або провадить господарську діяльність, а також фізична особа - підприємець.

Підпунктом 1.2. п.1 рішення №47 від 11.01.2011 року доповнено п.п. 4.1 пункту 4 "Обов'язки суб'єктів господарювання" рішення від 07.09.2010 року №537 абзацом наступного змісту:

"- забезпечити оформлення реєстраційної картки, передбаченої даним Положенням";

Пунктом 2 рішення № 47 від 11.01.2011 року доповнено додаток до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 07.09.2010 № 537 «Про затвердження Положення про порядок провадження торговельної діяльності та надання послуг на території м.Суми» пунктом 8 "Порядок видачі реєстраційних карток на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг на території м. Суми".

01.03.2011 року прокурором м. Суми за результатами перевірки додержання вимог дозвільного та регуляторного законодавства при регулюванні Сумською міською радою торгівельної діяльності та надання послуг на території міста Суми внесено протест за №107/723 вих.11, яким вимагалося скасувати пункти 1.1, 1.2, 2 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №47 від 11.01.2011 року "Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 07.09.2010 року №537 "Про затвердження положення про порядок провадження торгівельної діяльності та надання послуг на території м.Суми" (а.с.6).

За результатами розгляду протесту 05.04.2011 р. відповідачем прийнято рішення за № 222, яким відхилено протест прокурора (а.с.7). Вказане рішення позивачем отримане 18.04.2011р. (а.с.8).

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.

Як на підставу для відмови у задоволенні протесту, відповідач послався на приписи ст.21 Закону України "Про прокуратуру", якою закріплено право прокурора, у разі відхилення протесту на звернення з заявою до суду про визнання акта незаконним та ч.1 ст.52 Закону України "Про місцеве самоврядування", якою визначено право виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про дозвільну систему у сфері господарської діляності" документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Пунктом 1.1 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №47 від 11.01.2011 р. визначено, що реєстраційна картка на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг - це єдиний документ встановленого цим Положенням зразка, що дає право суб'єкту господарювання здійснювати торгівлю та надавати послуги у визначеному місці.

Аналіз вищезазначених норм дає підстави дійти висновку, що передбачена рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 47 від 11.01.2011 року реєстраційна картка на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг є документом дозвільного характеру.

Згідно зі ст.4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діляності" необхідність одержання документа дозвільного характеру, дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру, платність або безоплатність видачі (переоформлення, видачі дубліката, анулювання) документа дозвільного характеру, строк видачі або надання письмового повідомлення про відмову у видачі документа дозвільного характеру, вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформленні, видачі дубліката, анулюванні документа дозвільного характеру, строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа, встановлюються виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру.

Постановою Кабінету Міністрів України №526 від 21.05.2009 року "Про заходи щодо упорядкування видачі документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності" затверджено вичерпний перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, що видаються виключно через дозвільні центри.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими спеціальними законами України, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, не встановлено необхідності одержання реєстраційної картки на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг. Крім того, реєстраційна картка на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг відсутня і в переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №526 від 21.05.2009 року "Про заходи щодо упорядкування видачі документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності".

Суд зазначає, що не маючи відповідних на те повноважень, в порушення зазначених вимог законів, п.п. 1.1, 1.2, п. 2 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради №47 від 11.01.2011 року суб'єктів господарювання зобов'язано забезпечити оформлення реєстраційної картки на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг на території м. Суми та затверджено Порядок її видачі.

Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини у справі та досліджені докази, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням приписів Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про дозвільну систему у сфері господарської діляності", у звязку з чим не відповідає приписам ч. 3 ст. 2 КАС України, ст. 19 Конституції України, а тому є незаконним.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора міста Суми до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконними пункти 1.1., 1.2., 2 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 47 від 11.01.2011 року "Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 07.09.2010 року № 537 "Про затвердження Положення про порядок провадження тоговельної діяльності та надання послуг на території м. Суми".

Зобов"язати відповідача після набрання постановою суду законної сили невідкладно опублікувати резолютивну частину постанови про визнання незаконними пунктів 1.1., 1.2., 2 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 47 від 11.01.2011 року у виданні, в якому вказане рішення було офіційно оприлюднено.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) Д.М. Савченко

З оригіналом згідно

Суддя Д.М. Савченко

Повний текст постанови складено 11.10.2011 року.