копія
09 червня 2011 р. Справа № 2a-1870/3235/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савченка Д.М.,
за участю секретаря судового засідання - Прімової О.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2а-1870/3235/11
за позовом Статутного територіально-галузевого об'єднання "Південна залізниця" в особі Сумської вагонної дільниці Південної залізниці
до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України
про скасування постанови,-
Статутне територіально-галузеве об'єднання Південна залізниця (далі по тексту - позивач, СТГО Південна залізниця) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі по тексту - відповідач, Сумський прикордонний загін) про скасування Постанови про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень. Свої вимоги мотивує тим, що на підставі протоколу №99530129 від 01 травня 2011 року про правопорушення, пов'язане зі здійсненням міжнародних пасажирських перевезень, першим заступником начальника Сумського прикордонного загону 17 травня 2011 року на підставі ч.1 ст. 1 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" винесено Постанову №5 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою на СТГО Південна залізниця накладено штраф у розмірі 8500 грн.
Позивач вважає, що при винесенні вказаної постанови відповідачем не взято до уваги той факт, що поїзд №117/118 сполученням "Суми - Москва" атестований як пасажирський поїзд ЛВЧ-3 Південної залізниці, що курсує у міждержавному сполученні, тому дія Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" на нього не поширюється. Також позивачем зазначено, що протокол №99530129 від 01.05.2011р., який став підставою винесення оскаржуваної постанови, складений із порушенням ст.363 Митного Кодексу України, а саме відсутні паспортні дані та місце проживання свідків, відсутній підпис другого свідка ОСОБА_4, його пояснення мають формальний характер, з боку Південної залізниці протокол підписаний неуповноваженою на це особою. Посилаючись на Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, позивач наголошує на відсутність у перевізника права заборонити проїзд по території держави без перетинання кордону або відмовити пасажиру у перевезенні при наявності у нього проїзного документа.
Відповідач проти позову заперечує повністю, вважає постанову № 5 про накладення штрафу в розмірі 8500 грн. такою, що прийнята у повній відповідності з чинним законодавством України та обставинами справи.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити у його задоволенні.
Заслухавши представника позивача, представників відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 01.05.2011 року під час здійснення прикордонного контролю у міжнародному пункті пропуску "Зернове" поїзду № 118 сполученням "Суми - Москва" у вагоні № 04 виявлено спробу перевезення через державний кордон України без необхідних документів для в'їзду до держави прямування - Російської Федерації, однієї пасажирки - громадянки України ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про народження серії 1-БП № 267651, видане 11.05.1995 року Білопільским відділом реєстрації актів громадського стану.
Вказані обставини зафіксовані у протоколі про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, №99530129 від 01.05.2011року (а.с.9-11) (далі по тексту - протокол). У протоколі зазначено особу представника перевізника - провідник ОСОБА_6, копія посвідчення ТЗ №052233, видане 30.12.2009 р., дійсне до 31.12.2011р. (а.с.46), відповідно до якого вона працює на посаді провідника пасажирських вагонів ВЧ-3. ОСОБА_6 була присутня при складанні протоколу, що підтверджується її підписом та поясненнями, в яких вона зазначила, що 30.04.2011 р. нею на ст.Білопілля був посажений пасажир зі свідоцтвом про народження, якому 03.04.2011 р. виповнилося 16 років (а.с. 11).
Згідно п. 10 протоколу перевізником не виконано обов'язок перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира (пасажирів) документів, необхідних для в'їзду до держави прямування (транзиту), що призвело до спроби перевезення через державний кордон України 01.05.2011 року рейсом №118 за маршрутом "Суми-Москва" в міжнародному пункті пропуску "Зернове" без необхідних документів для в'їзду до держави прямування (транзиту) Росії одного пасажира - громадянки України ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про народження серії 1-БП № 267651, видане 11.05.1995 року Білопільским відділом реєстрації актів громадського стану.
Даний протокол складено у присутності двох свідків: ОСОБА_7 та ОСОБА_4, які у письмових поясненнях зазначили, що на потязі №118 сполученням "Суми-Москва" в купе №6 їхала громадянка без паспорта (а.с.12,13).
На підставі вказаного протоколу 17.05.2011 року першим заступником начальника Сумського прикордонного загону - начальником штабу полковником ОСОБА_8 винесена постанова №5 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою до позивача застосований штраф у розмірі 8500 грн. (а.с.8).
Крім того, Інспектором 3-ї категорії прикордонної служби ВПС відділу прикордонної служби «Зернове» старшиною ОСОБА_9, відносно ОСОБА_5 складено протокол серії СхРУ № 000504 від 01.05.2011 р. про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП (а.с. 41-42).
Постановою Середино-Будського районного суду від 01.05.2011 року у справі № 3-468/11 встановлено, що 1 травня 2011 року о 01 годині 05 хв. під час проведення прикордонного контролю потягу № 118 сполученням "Суми - Москва" в вагоні № 4 було виявлено громадянку України ОСОБА_5, яка на паспортний контроль пред"явила свідоцтво про народження на своє ім'я від 11 травня 1995 року. Дана громадянка намагалася перетнути державний кордон України в пункті пропуску "Зернове" без відповідних на те документів, а саме по документу, який не є дійсним під час перетину кордону, тому що з 16 років у громадянина України під час перетину державного кордону повинен бути паспорт, чим скоїла правопорушення, передбачене ст. 204-1 ч. 1 КУпАП. Вказаною постановою суду справу відносно ОСОБА_5 закрито, обмежившись усним зауваженням (а.с.40).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про залізничний транспорт», залізничний транспорт - виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо;
- залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі;
- міжнародне залізничне сполучення - перевезення пасажирів, вантажів, багажу, вантажобагажу та пошти між Україною та іноземними державами.
Відповідно до Наказу Державної митної служби України, адміністрації Державної прикордонної служби України та Міністерства транспорту та зв'язку України № 457/438/270 від 01.06.2005 р. «Про затвердження переліку пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон України, у межах яких створюються або можуть створюватися зони митного контролю», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.07.2001 р. за № 710/10990, залізничний пункт контролю через державний кордон України «Зернове» має категорію міжнародного.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка керує транспортним засобом, або представником перевізника, у присутності якого складено протокол про правопорушення, а за наявності свідків протокол може бути підписано також і цими особами. Таким чином, Закон не вимагає обов'язкової наявності свідків при складенні такого протоколу.
Згідно п. 2 "Положення про паспорт громадянина України", затвердженого постановою Верховної ОСОБА_10 України від 26 червня 1992 року №2503-XII, паспорт громадянина України видається кожному громадянину України паспортною службою органів внутрішних справ після досягення 16-річного віку.
Згідно з п. 1.4. "Порядку оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті", затвердженого наказом Міністерства транспорту України, Державною податковою адміністрацією від 24.10.2001, № 712/431, міжнародне сполучення - перевезення пасажирів, вантажів, вантажобагажу, багажу та пошти між Україною та іншими державами.
Відповідно до преамбули Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" від 10.01.2002 р. № 2920-III (далі по тексту -Закон № 2920) цей Закон відповідно до Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї та Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що доповнюють ОСОБА_10 Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, ОСОБА_10 Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми встановлює відповідальність перевізників за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність, але не справжність, у пасажирів документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажирів через державний кордон України без необхідних документів, а також визначає порядок застосування цієї відповідальності.
Статтею 1 Закону № 2920 встановлено, що підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення.
Відповідно до ст. 2 Закону № 2920-III справи про правопорушення, передбачені статтею 1 цього Закону, розглядають відповідні органи охорони державного кордону України. Від імені органів охорони державного кордону України розглядати справи про правопорушення та накладати штрафи мають право начальники органів охорони державного кордону України та їх заступники.
Таким чином, суд приходить до висновку, що постанова від 17.05.2011 р. № 5 про правопорушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, винесена першим заступником начальника Сумського прикордонного загону, якою на позивача накладено штраф у сумі 8500,00 грн., винесена у відповідності до вимог чинного законодавства України та в межах наданих повноважень, доводи позивача вказаних висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Статутного територіально-галузевого об'єднання "Південна залізниця" в особі Сумської вагонної дільниці Південної залізниці до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови № 5 від 17 травня 2011 року про правопорушення, пов"язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя (підпис) Д.М. Савченко
З оригіналом згідно
Суддя Д.М. Савченко
Повний текст постанови складено 14 червня 2011 року.