Постанова від 19.01.2011 по справі 2а-3862/10/1670

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2011 року м. ПолтаваСправа № 2а-3862/10/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

при секретарі - Саченко Н.С.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українсько-білоруське підприємство" Авіс" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання дій незаконними та рішення недійсним, -

ВСТАНОВИВ:

11 серпня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Українсько-білоруське підприємство" Авіс" (по тексту - позивач, ТОВ "Українсько-білоруське підприємство "Авіс") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві (по тексту - відповідач) про визнання дій незаконними та недійсним акту № від 2 від 16.07.2010 про анулювання реєстрації ТОВ «Авіс» як платника податку на додану вартість.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що спірний акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість складений відповідачем 16.07.2010, а на надісланий згідно поштового штемпеля 19.07.2010, при цьому, наголошував, що підтвердження відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців подані позивачем 15.07.2010, що автоматично мало скасувати інформацію щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою та зупинити анулювання. Вказував, що фактично анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість складений після підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджується довідкою із Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб -підприємців серії АД № 733393 та копією опису поданих позивачем державному реєстратору документів, а тому зазначав, що акт має бути визнаний недійсним.

Відповідач проти задоволення позову заперечував з огляду на те, що на підставі відомостей від державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру «інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною особи»отриманих 07.07.2010 та відповідно до пункту 25.2.1 «Положення про реєстрацію платника податку на додану вартість», завтердженого наказом Державної податкової служби України від 01.03.2000 № 79 комісією по проведенню анулювання реєстрації платників податків на додану вартість ДТП у м. Полтаві 14.07.2010 прийнято рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «Українсько-білоруську підприємство «Авіс». У відповідності до прийнятого рішення складено акт № 2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 14.07.2010, який затверджений в.о. начальника ДПІ у м. Полтаві ОСОБА_3 Наголошував, що відповідно до абзацу 2 пункту 25.2.2 «Положення про реєстрацію платника податку на додану вартість»дата затвердження акта про анулювання реєстрації ПДВ уважається днем прийняття такого рішення. Тому, акт прийнято 14.07.2010, а не 16.07.2010 як стверджує позивач. Таким чином, вказував, що станом на дату прийняття акта про анулювання реєстрації ПДВ у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ «Українсько-білоруське підприємство «Авіс»у статусі відомостей про юридичну особу вказано відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (Витяг з ЄДР станом на 15.07.2010).

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, з підстав у ньому викладених, просив задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи викладені у письмових запереченнях, просив відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, покази свідка ОСОБА_4, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Українсько-білоруське підприємство «Авіс», зареєстровано як юридична особа 20.12.1994 Виконавчим комітетом Полтавської міської ради.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходження Товариство з обмеженою відповідальністю «Українсько-білоруське підприємство «Авіс» є м. Полтава, вулиця Сінна, будинок 8/1.

Також, товариство було зареєстровано платником податку на додану вартість, про що видано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість 29.12.2004 на бланку ф№2-р серії НБ №289890, що не оспорюється сторонами.

14.07.2010 комісією Державної податкової інспекції у м. Полтаві прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Українсько-білоруське підприємство «Авіс», яке оформлене актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за № 2.

Проте позивач не погодився із прийнятим рішенням та оскаржив акт № 2 від 14.07.2010 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість до суду.

Оцінюючі правомірність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, при цьому перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається із матеріалів справи, у відповідності до акту № 2 від 14.07.2010 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Українсько-білоруське підприємство «Авіс»комісією Державної податкової інспекції у м. Полтаві встановлено що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, що підтверджено відомостями з ЄДР від 07.07.2010 № 15881430009000755, у зв'язку зі чим комісія у відповідності до підпункту "е" пункту 9.8. статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість” вирішила анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість.

Так, відповідно до підпункту “е” пункту 9.8 статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість” реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадку, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.

Порядок проведення процедури анулювання реєстрації платника податку на додану вартість регулюється Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 № 79, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 за № 208/4429 (в редакції чинній на момент спірних правовідносин) (далі - Положення).

Відповідно до підпункту 25.2.1 пункту 25 Положення, органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до ОСОБА_5, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього Положення.

У відповідності до відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, щодо юридичної особи ТОВ «Українсько-білоруське підприємство «Авіс»отриманих Державною податковою інспекцією у м. Полтаві станом на 07.07.2010 у реєстрі проведено 06.07.2010 реєстраційну дію №1 588 143 0009 000755 «Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 15.05.2003, № 755-IV місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Згідно з частиною другою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»відомості щодо місцезнаходження юридичної особи містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Згідно із довідкою із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, виданої станом на 11.08.2010, копія якої приєднана до матеріалів справи, запис про підтвердження відомостей про юридичну особу (ТОВ «Українсько-білоруське підприємство «Авіс») внесено 15.07.2010.

При цьому, у відповідності до наданого позивачем опису, а також не спростовується і самим позивачем, документи для проведення реєстраційної дії «Підтвердження відомостей про юридичну особу» державному реєстратору були подані 15.07.2010.

Згідно підпунктом 25.2.2. пункту 25 Положення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону.

Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається днем прийняття такого рішення. Акти про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість у день їх затвердження реєструються у журналі обліку актів про анулювання реєстрації платників податку на додану вартість за формою N 6-РЖ (додаток 4). Номер акта відповідає порядковому номеру запису в цьому журналі.

Як вбачається із матеріалів справи акт № 2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вість ТОВ «Українсько-білоруське підприємство «Авіс» затверджено 14.07.2010 та зареєстровано в журналі обліку актів, витяг із якого приєднаний до матеріалів справи.

Враховуючі наведені норми та фактичні обставини справи, суд дійшов до висновку, що на момент затвердження 14.07.2010 акту про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «Українсько-білоруське підприємство «Авіс»в ЄДР містився запис про відсутність згаданого товариства у єдиному державному реєстрі за її місцезнаходженням, а отже у податкового органу були всі підстави для прийняття оспорюваного позивачем рішення.

У відповідності до підпункту 25.2.2. Положення один примірник акта зберігається в обліковій справі (реєстраційній частині) платника податків. Документи чи копії документів, на підставі яких податковий орган прийняв рішення про анулювання реєстрації, мають бути додані до цього примірника акта (абзац 4).

Не пізніше наступного робочого дня після внесення запису про анулювання реєстрації до ОСОБА_5 один примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість надсилається податковим органом особі, реєстрацію якої анульовано, за місцезнаходженням або місцем проживання такої особи, указаним у Свідоцтві, або за наявності відомостей про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) такої особи - за місцезнаходженням комісії. Примірник акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається надісланим (урученим) платнику податку на додану вартість, якщо його надіслано листом з повідомленням про вручення або передано під розписку самому платнику податку чи Представнику платника (абзац 5).

Так, у відповідності до пункту 9.1. статті 9 Закону України “Про податок на додану вартість” 03.04.1997, № 168/97-ВР центральний податковий орган веде реєстр платників податку.

А згідно із пунктом 17 Положення формування та ведення ОСОБА_5 здійснює Державна податкова адміністрація України. ОСОБА_5 передаються до державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також державних податкових інспекцій у районах, містах, районах у містах, міжрайонних, об'єднаних та спеціалізованих державних податкових інспекцій (абзац 1).

Реєстрація осіб платниками податку на додану вартість, перереєстрація та заміна Свідоцтв проводиться шляхом внесення записів до ОСОБА_5 із формуванням по кожному такому запису окремого номера Свідоцтва та визначення дати початку його дії. Особа є зареєстрованою платником податку на додану вартість з відповідної дати реєстрації, внесеної до ОСОБА_5. Реєстрація платника податку на додану вартість є анульованою з дати анулювання Свідоцтва такого платника згідно з пунктом 25 цього Положення (абзац 2).

В ході судового розгляду встановлено та вбачається із матеріалів справи, що відповідь про внесення запису до ОСОБА_5 платників податків ПДВ про анулювання реєстрації платника ПДВ щодо ТОВ «Українсько-білоруське підприємство «Авіс»відповідачем отримано 16.07.2010.

А згідно із оригіналом конверту, в якому позивач отримав акт про анулювання реєстрації платника ПДВ, наданого ним до матеріалів позовної заяви, Державною податковою інспекцією у м. Полтаві акт надісланий 19.07.2010, про що свідчить відбиток календарного штемпеля поштового відділення.

При цьому суд звертає увагу, що загальновідомою обставиною, яка не підлягає доказуванню є те, що 16.07.2010 було п'ятницею, а 19.07.2010 -понеділок, тобто наступний робочий день, а отже будь-яких порушень встановленого порядку направлення акту про анулювання реєстрації платника ПДВ з боку відповідача не вбачається та судом не встановлено.

Аргументи позивача не спростовують наявності в ЄДР запису від 06.07.2010, зміни до якого внесені 15.07.2010, а отже - не заперечують наявності законних підстав для прийняття спірного рішення органу державної податкової служби від 14.07.2010.

Натомість відповідач довів правомірність свого рішення, надавши для цього усі необхідні та достатні докази, які дають суду підстави дійти висновку про законність та обґрунтованість такого рішення.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

А відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно із статтею 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на встановлені обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «Українсько-білоруське підприємство «Авіс»є безпідставними, а тому вважає за правильне позовні вимоги залишити без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 86, 159, 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Українсько-білоруське підприємство" Авіс" до Державної податкової інспекції в м. Полтаві про визнання дій незаконними та рішення недійсним - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову в повному обсязі складено 24 січня 2011 року.

Суддя С.О. Удовіченко